Real si půjde na MS klubů pro rekordní pátou trofej. Udrží nadvládu evropských mužstev i podesáté?

Real si půjde na MS klubů pro rekordní pátou trofej. Udrží nadvládu evropských mužstev i podesáté?

Ve středu odstartuje v Maroku 19. ročník mistrovství světa klubů. Na turnaji se po pěti letech představí Real Madrid, který je se čtyřmi tituly rekordmanem soutěže. Úřadující vítěz Ligy mistrů se pokusí udržet nadvládu evropských mužstev, která od roku 2012 vyhrála devětkrát za sebou. Vedle "Bílého baletu" se šampionátu zúčastní dalších šest týmů. Finále je na programu 11. února.

Klubové mistrovství světa se místo obvyklého prosincového termínu potřetí za sebou uskuteční v únoru. Tentokrát proto, že se na podzim odehrál světový šampionát v Kataru. Maroko hostí turnaj potřetí po letech 2013 a 2014, kdy triumfovaly Bayern Mnichov a právě Real. Hrát se bude v hlavním městě Rabatu a Tangeru.

"Fanoušci z celého světa ocení příjemnou atmosféru. Jsme připraveni na úžasnou oslavu fotbalu s týmy a fanoušky z celého světa," řekl webu FIFA trenér Valíd Radžradžuí, který jednoho z účastníků turnaje Wydad Casablanca dovedl loni k triumfu v africké Lize mistrů.

Na šampionátu se však na jeho lavičce nepředstaví, jelikož se mezitím ujal marocké reprezentací, s níž v Kataru dosáhl na historický úspěch v podobě čtvrtého místa. "Pro Maročany to bude úžasná zkušenost. Zvlášť krátce po mistrovství světa, které ještě umocnilo vášeň pro fotbal," uvedl Radžradžuí.

Real vstoupí do šampionátu v semifinále. V něm 8. února vyzve buď americký tým Seattle Sounders, egyptský Al Ahlí nebo novozélandský Auckland City. Španělský šampion triumfoval na klubovém mistrovství v letech 2014 a 2016 až 2018. U první výhry před devíti lety byl i současný kouč madridského celku Carlo Ancelotti. Španělsko je se sedmi prvenstvími nejúspěšnější zemí turnaje, třikrát ho ovládla i Barcelona.

Klubový šampionát zahájí duel mezi Al Ahlí a Aucklandem City. Vítěz se utká se Seattlem, šampionem Severní a Střední Ameriky a Karibiku, o právo vyzvat Real.

Přímo do semifinále byl s evropským zástupcem tradičně nasazen i nejlepší jihoamerický tým, kterým je Flamengo. Vítězové Poháru osvoboditelů se utkají buď s marockým Wydadem, nebo šampionem asijské Ligy mistrů Al Hilálem.

Radžradžuí domácí celek nepodceňuje. "V týmu mají několik marockých reprezentantů. Udělají všechno možné, aby zdolali Al Hilál a Flamengo a dostali se do finále."

Před rokem ve Spojených arabských emirátech opanovala turnaj londýnská Chelsea.

Klubový šampionát se v současném formátu koná možná naposledy, od roku 2025 by se měl rozšířit na 32 týmů. Loni v prosinci to uvedl předseda FIFA Gianni Infantino. Návrh ale ještě musí schválit šest konfederací.

Cavani a spol. přišli o šéfa, tápající Valencia se rozloučila s Gattusem s osmnáctiměsíčním předstihem