Hráči, které se v první půlce víkendu vyplatí sledovat? Gning, Čanturišvili, Klíma, Chramosta, Červ i Mihálik

Hráči, které se v první půlce víkendu vyplatí sledovat? Gning, Čanturišvili, Klíma, Chramosta, Červ i Mihálik
PREVIEW

Stejně jako v předchozích dvou případech, také třetí jarní a celkově 19. kolo FORTUNA:LIGY bude rozloženo výhradně do dvou víkendových dnů. V sobotu se bude podávat prvoligové menu v Ostravě, v Liberce, ve Zlíně a v Edenu, kam dorazí Řezníček, Berkovec, Ševčík a spol.

Baník - Jablonec

Odlišné rozpoložení mají před sobotním ligovým zápasem Baník Ostrava a Jablonec. Zatímco mužstvo trenéra Pavla Hapala prodlužuje sérii bez porážky, severočeská družina od konce října naplno nebodovala.
 
Ostrava před týdnem naplnila pozici favorita v Teplicích a přesvědčivou výhrou 5:0 nechala zapomenout na remízu 1:1 ze Zlína, zároveň teprve podruhé v sezoně bodovala ve třech po sobě jdoucích ligových utkáních (2-1-0). Baník se po nástupu trenéra Hapala výsledkově i herně zvedl a patrné je to zejména ve Vítkovicích, kde v lize třikrát za sebou zvítězil a vždy přitom vsítil 3+ gólu.
 
Jablonec se Zlínem na začátku druhého poločasu prohrával již o dvě branky, přesto mohl vyhrát, řadu šancí však nevyužil a získal pouze bod za remízu 2:2. Severočeši opanovali jediný z posledních osmi ligových zápasů (1-1-6) a jejich ztráta na prostřední skupinu se tím navýšila již na šest bodů. Jablonec čtyři z uvedených porážek zaznamenal venku a se ziskem pouhých pěti bodů je tam děleným druhým nejhorším týmem soutěže (spolu se Zlínem).
 
Ostrava slavila výhru pouze ve třech z předchozích 25 vzájemných střetnutí mezi elitou a z toho 15krát přenechala body Jablonci. Severočeský celek nevyhrál posledních pět zápasů na hřišti Baníku (0-2-3).
 
Koho sledovat: Jiří Klíma (Ostrava) se prosadil v obou jarních duelech a s pěti góly se dotáhl na nejlepšího týmového střelce Ladislava Almásiho, ani jednou ale neskóroval ve Vítkovicích. Jan Chramosta se od konce října do statistik nezapsal, přesto zůstává nejproduktivnějším hráčem Jablonce (sedm branek, čtyři asistence).
 
Zajímavost: Baník může doma v lize poprvé od září 2021 zvítězit čtyřikrát po sobě.
 

Liberec - Slovácko

Dva týmy bojující o nejlepší šestku se potkají na stadionu U Nisy, Liberec zde přivítá Slovácko. Severočeši opanovali podzimní vzájemný zápas a poprvé od ročníku 2018/19 mohou proti klubu z Uherského Hradiště zůstat stoprocentní.
 
Liberec v Českých Budějovicích jednou skóroval v obou poločasech a ze dvou utkání po zimní přestávce vybojoval čtyři body, čímž se udržel na dosah skupiny o titul. Svěřenci trenéra Luboše Kozla doma v lize čtyřikrát po sobě nenašli přemožitele (2-2-0), přesto tam získali méně bodů (12) než na půdách soupeřů (13). Slovan ve třech z těchto čtyř duelů udržel čisté konto a před vlastními fanoušky má druhou nejpevnější obranu (7).
 
Slovácko proti Olomouci vyšlo střelecky naprázdno a nakonec bralo bod za bezgólovou remízu, jednalo se však teprve o jeho druhou ztrátu z posledních šesti kol (4-1-1). Uherskohradišťský celek se nachází jenom o skóre za nejlepší šestkou a nemalý podíl na tom má vyrovnaná bilance ze soupeřových hřišť (3-3-3).
 
Liberec sice minulý vzájemný zápas vyhrál, předtím ale Slovácku třikrát za sebou podlehl a ani jednou se přitom neprosadil. Hosté před poslední návštěvou na libereckém stadionu naplno nebodovali (0-9-10).
 
Koho sledovat: Lukáš Červ zajistil Liberci výhru v Českých Budějovicích a tři z jeho čtyř ligových branek pomohly k tříbodovému zisku (3-0-1). Ondřej Mihálik se v lize podílel na třetině (7) z celkových 21 gólů Slovácka (tři branky, čtyři asistence) – z penalty uzavřel skóre v srpnovém vzájemném klání.
 
Zajímavost: Liberec se desetkrát v sezoně prosadil jako první a jedinkrát to nepřineslo body (7-2-1).
 

Zlín - Teplice

Devatenácté kolo FORTUNA:LIGY přinese důležitý záchranářský souboj mezi Zlínem a Teplicemi. Svěřenci trenéra Pavla Vrby v obou zápasech po zimní přestávce remizovali, kdežto hosté čekají na první bod i vstřelený gól. Povede se moravskému celku ukončit dlouhé čekání na ligovou výhru?
 
Zlín měl ke třem bodům nakročeno na jablonecké Střelnici, ve druhém poločase tam vedl již o dvě branky, náskok však neudržel a odvezl si bod za remízu 2:2. Moravané prodloužili sérii bez vítězství v lize na šest utkání (0-2-4) a na poslední Pardubice drží tříbodový náskok. Zlín doma z uplynulých tří duelů získal pouze bod, zároveň tam ale zapsal oba dosavadní ligové triumfy (2-3-4).
 
Teplice po porážce 0:2 s Bohemians 1905 obdržely pětigólový výprask od Baníku Ostrava a po dvou kolech jarní části zůstávají bez bodu s ostudným skóre 0:7. Mužstvo trenéra Jiřího Jarošíka přesto stále může pomýšlet na posun do prostřední skupiny, na níž ztrácí čtyři body. Teplice se potřebují zlepšit na hřištích soupeřů – čtyřikrát za sebou tam vyšly naprázdno a se ziskem čtyř bodů jsou venku nejhorší v soutěži (spolu s Pardubicemi).
 
Zlín v lize prohrál jediný z předchozích pěti vzájemných zápasů, ve dvou z nich si však s Teplicemi body rozdělil (shodně 0:0). Teplice minulá dvě střetnutí na zlínské Letné prohrály stejným výsledkem 0:3.
 
Koho sledovat: Vachtang Čanturišvili se podílel na posledních pěti brankách Zlína (dva góly, tři asistence). Teplicím se vrací Abdallah Gning, který je s šesti trefami druhým nejlepším střelcem svého týmu – když se prosadil, pouze jednou nepomohl k bodům (3-1-1).
 
Zajímavosti: Zlín je s osmi nerozhodnými výsledky nejčastěji remizujícím týmem soutěže. Teplice mají s 42 inkasovanými góly nejhorší ligovou obranu (společně s Pardubicemi).