Tvrdík už Klímu nechce, napodobí ho s dalšími sudími Šádek? Systém „rozhodčí, vyber si“ je pro fotbal zlem

Tvrdík už Klímu nechce, napodobí ho s dalšími sudími Šádek? Systém „rozhodčí, vyber si“ je pro fotbal zlem
ČTVRTEČNÍ OFSAJD PAVLA PROCHÁZKY

Kontrolní otázka. Spadli jste někdy, třeba na lyžích, na bruslích, nebo prostě jen tak na led, sníh, či na holou zem? A v jaké „přirozené“ poloze jste při tom měli ruce? Samozřejmě, že od sebe, tak je to běžné či obvyklé. Když běžíte, pohybujete pažemi? Jistě, s rukama u těla se chodí jen na „buzerplace“ na vojně při nácviku pořadového kroku, což je krajně nepřirozená věc. Stejně jako si dávat při běhu ruce za záda. Ovšem ve fotbale platí jiná pravidla, tam bývá přirozená poloha občas hodně nepřirozená.

„Rozhodčí Tomáš Klíma udělal hrubou chybu, když v 16. minutě sobotního utkání 20. kola první fotbalové ligy Teplice - Slavia (1:1) nenařídil penaltu za ruku slávisty Igoha Ogbua v pokutovém území,“ píše se v pondělním komuniké Příhodovy komise rozhodčích. „Rozhodčí měl nařídit pokutový kop pro domácí družstvo za hraní rukou. Ruka byla zasažena míčem v nepřirozené poloze vzhledem k pohybu těla a nejednalo se o situaci, kdy hráč hraje jinou částí těla proti sobě. VAR měl v tomto případě intervenovat. Jednalo se o hrubou chybu rozhodčích,“ vysvětlila komise.

„V přirozené poloze ta ruka rozhodně nebyla. Je ovšem otázka, kam přesně byl obránce sešívaných trefený, protože to se z dostupných záběrů nedalo jednoznačně rozluštit,“ komentoval to bývalý profesionální fotbalista Karel Tvaroh v posledním podcastu Nosiči vody na Seznamu Zprávy. 

Ctím jeho názory, ale požádal bych zdvořile, aby kolegové z médií, pokud možno, nekriticky nepřijímali „nepřirozenou“ terminologii fotbalových rozhodčích. Ta Ogbuova ruka byla patrně podle současných složitých pravidlových výkladů penaltová, ale rozhodně nebyla v nepřirozené podobě. Každý z nás, kdyby šel na zem, by ji měl od těla rovněž. Slovo „přirozený“ má v češtině celkem devatenáct synonym. Těmi hlavními jsou „běžný“ či „obvyklý“. A opakuji, že když padáte na zem, činíte tak s rukama od těla. To je přirozené, běžné a obvyklé. Nepřirozeně zní občas používání českého jazyka v komuniké Komise rozhodčích FAČR. 

Neustálé komplikování pravidel vede k jejich nesrozumitelnosti

„Já už vážně nevím, za co se má a nemá pískat penalta. A řekl bych, že nejsem sám,“ postěžoval si v této souvislosti Jaromír Bosák, moderátor podcastu Nosiči vody. 

No, právě. Každý rozhodčí, aby si před ligovým utkáním najal právníka, který mu jeho rozhodnutí zdůvodní správným výkladem pravidel. Tomáš Klíma (stejně jako VAR Tomáš Kocourek) v sobotu v Teplicích k obhajobě svého verdiktu použil „špatný paragraf“. Totiž, že Ogbu hrál jinou částí těla proti sobě. On si ale ruku sám nenastřelil, míč mu po Urbancově centru jen lehce tečoval tělo a pak šel do ruky. Kdyby však Klíma použil výklad o tom, že penalta se nepíská, když si hráč chrání citlivé místo, třeba obličej nebo genitálie, asi by mu šlo těžko něco vytknout. Protože kdyby teplický Urbanec netrefil Ogbua do ruky, zasáhl by ho míčem přímo do obličeje...

„Měl jsem pocit, že pravidlo o nastřelené ruce bylo ještě před pár lety celkem jasné a jednoznačné. Ale v současnosti zjevně přibyl počet kritérií, podle kterých se hra rukama vyhodnocuje, což dle mého vyvolává toliko větší chaos. Ani samotní hráči už podle mě v určitých případech nevědí, jestli budou za ruku potrestáni,“ dodává k problému Karel Tvaroh.. 

„Neustálé komplikování pravidel vede k jejich nesrozumitelnosti. Nevím, co k tomu jejich tvůrce z IFAB vede. Až to někdy skoro vypadá, že když v momentu zapojení videa do rozhodování zápasů přišli sudí o kus své moci, nahradilo se jim to zmatkem kolem výkladů pravidel o hraní rukou. Tady teď totiž platí systém: rozhodčí, vyber si. A to je pro fotbal skutečně špatně,“ dokonale vystihl celý problém v podcastu Nosiči vody zkušený fotbalový komentátor Luděk Mádl. Přesně o tom jsme na efotbale už rovněž psali. 

V souvislosti se sobotním zápasem v Teplicích šéf fotbalové Slavie Jaroslav Tvrdík žádá (vetovat se již nesmí) komisi rozhodčích, aby na zápasy slávistů v dohledné době už nenominovala sudího Klímu, který červenobílým v posledních dvou utkáních podle Příhody a spol. penaltově pomohl. Očekávám tedy, že podobnou žádost nyní vznese i plzeňský boss Adolf Šádek. U Viktorky třeba v případě sudích Orla, Berky, Hocka či Černého (Pánové Proske, Ardeleanu či Rejžek totiž už na ligové listině nejsou).

Svědíkovo nesmyslné „potrestání“ v době moderních technologií

Zaujalo mě i „potrestání“ trenéra Slovácka Martina Svědíka, který v neděli ve vítězném utkání proti Plzni (2:0) řídil svůj tým z tribuny a o přestávce ke svým svěřencům promlouval přes Skype. 

V době moderních technologií 21. století je trest v podobě vykazování trenéra na tribunu nesmyslný. Více se o tom rozepíše v pátečním komentáři na efotbale kolega Stanislav Hrabě. Sledovat místo z lavičky zápas z tribuny může být navíc i výhoda, je z ní větší přehled o dění na hřišti. Třeba trenér Slavie Trpišovský tam proto pravidelně posílá svého asistenta Houšteckého. 

Jinými slovy, Bačkova Disciplinární komise LFA by si mohla uvědomit, v kterém století žije a tyhle své zastaralé tresty nějak upravit. Minimálně zákazem používat moderní technologie včetně mobilního telefonu. Nebo udělovat úplně jiné druhy trestů. 

Proč nemohou fanoušci znát termíny svých klubů až do konce dubna?

Skutečnost, že „jarní“ liga začala zbytečně v lednu a v červnu za pěkného počasí bude nesmyslně stát, jsme tu už kritizovali. Ostatně projevuje se to na horších návštěvách, táhnou spíše jen celky silné trojky – Slavia, Sparta a Plzeň.

Ovšem, co nechápu, je skutečnost, že LFA stále určuje termíny ligových zápasů jen pár kol dopředu, nyní jsou známé pouze do 19. března. Kdy kdo bude hrát v dubnu, nevíme. Přitom je stále více pravidlem, že rodiny si určují svůj víkendový program nadlouho dopředu a fanoušci tedy potřebují vědět, zda jejich klub bude hrát v sobotu, či v neděli. Šlo to chápat, když české týmy startovaly na jaře v evropských pohárech. Ale dnes? Klidně bychom mohli  určit přesný program - maximálně s pár variantami – až do konce dubna, tedy do závěru nadstavbové části. Jména osmi čtvrtfinalistů MOL Cupu, kteří se utkají ve středu 1. března, rovněž známe. Semifinále se hraje ve středu 5. dubna, finále ve středu 3. května 2023. Co je na tom tak těžkého? 

A že si O2 TV Sport vybírá z každého kola přenosy podle aktuální atraktivity? Ale to je také jasné, pokaždé jsou to přece zápasy, v nichž hrají Sparta, Slavia a Plzeň. Plus někdy Baník Ostrava, Bohemians apod.

Teplice berou body hlavně silné trojce před velkými návštěvami

Pokud je o tu návštěvnost, je tu ještě jedna teplická zajímavost ze sezony 2022/2023.   

Zápasy s favority?  Teplice - Plzeň 2:2 (6403 diváků), Teplice - Slavia 1:1 (10 053 diváků) a Teplice - Sparta 2:2 (10 555 diváků). Jiné duely: Teplice – České Budějovice 0:2 (2431 diváků), Teplice - Baník Ostrava 0:5 (2563 diváků) a Teplice - Bohemians 0:1 (3634 diváků).

Že utkání klubů silné trojky táhnou, je jasné, navíc s těmito kluby přijede do Teplic i hodně fanoušků soupeře. Zajímavé však je, že ve všech těchto duelech Sparta, Slavia i Plzně před slušnou návštěvou ztratily cenné dva body. Zatímco tři jiné, papírově slabší,  týmy tu před poloprázdnými ochozy třikrát vyhrály s celkovým skóre 8:0. To mi přijde zajímavější než leckteré odborné x-faktory a x-indexy.

Slavia-Slovácko, Zlín-Sparta, Plzeň-Liberec, United-Barcelona, Real-Atlético, Monako-Leverkusen