Nejproduktivnější esa Eredivisie? Černý je před smečkou z Ajaxu i nestárnoucím tureckým bombarďákem Yilmazem

Nejproduktivnější esa Eredivisie? Černý je před smečkou z Ajaxu i nestárnoucím tureckým bombarďákem Yilmazem

V Eredivisii se v současné době perou o titul hned čtyři kluby, s tím, že aktuálně k němu má nejblíže Feyenoord Rotterdam, který má tříbodový náskok na Ajax a pět (respektive šest) bodů k dobru na AZ Alkmaar a PSV Eindhoven.

Jak vyplývá z údajů portálu eredivisie.eu, právě v tomto klubu hraje i nejproduktivnější hráč současné nejvyšší nizozemské soutěže, jímž je stále teprve devatenáctiletý teenager s minulostí v Paris Saint-Germain Xavier Simons, jenž přetavil dosavadních pětadvacet startů v základu PSV ve dvanáct branek a šest gólových přihrávek.

Velmi lichotivá druhá příčka patří o šest let staršímu českému reprezentantovi Václavu Černému z Twente Enschede. I ten má velmi solidní čísla - byť mezi jedenácti vyvolenými figuroval pouze ve dvaceti případech, i tak rozvlnil síť devětkrát a u dalších pěti branek svého mužstva asistoval.

Pozoruhodné statistiky pořád má i nestárnoucí turecký veterán Burak Yilmaz z Fortuny Sittard, který se podílel na třinácti brankách svého mužstva, díky čemuž je na stejných číslech jako Brobbey, Bergwijn a Kudus z Ajaxu Amsterdam. Sedmatřicetiletý útočný nestor, který strávil většinu kariéry v turecké lize, ale vyzkoušel si také prvoligové prostředí v Číně a Francii, přitom hraje Eredivisii prvním rokem a na to, že se jeho mužstvo pohybuje v nizozemském průměru (jedenácté místo s pasivním skóre 31:44), si vede více než obstojně.

Nejproduktivnější hráči Eredivisie v sezoně 2022/2023:

1. X. Simons (PSV Eindhoven) - 12 gólů, 6 asistencí
2. V. Černý (Twente) - 9 gólů, 5 asistencí
3. B. Brobbey (Ajax) - 11 gólů, 2 asistence
4. M. Kudus (Ajax) - 11 gólů, 2 asistence
5. B. Yilmaz (Fortuna Sittard) - 9 gólů, 4 asistence
6. S. Bergwijn (Ajax) - 9 gólů, 4 asistence
7. R. Pepi (Groningen) - 9 gólů, 3 asistence
8. J. Odgaard (AZ Alkmaar) - 8 gólů, 4 asistence