Review: Everton - Newcastle. Toffees na dně tabulky si koledují o pořádný průšvih

Měření sil celků z opačných pólů tabulky ovládl ve 33. kole Premier League Newcastle, který navázal na vysokou výhru nad Tottenhamem a porazil Everton s přehledem 4:1. Hlavní hvězdou zápasu se stal dvougólový kanonýr Strak Callum Wilson, jenž po posledních šesti kláních drží průměr jedné branky na utkání. Karamelky z uplynulých 10 ligových střetnutí získaly prachbídných sedm bodů a opět se přiblížily sestupu, jemuž dosud odolávaly více než 70 let.

Everton - Newcastle 1:4

Branky: 80. McNeil - 28. a 75. Wilson, 72. Joelinton, 81. Murphy

Spanilá jízda hostujícího celku za účastí v Lize mistrů dostala v předchozím kole pořádnou vzpruhu, jelikož Straky na svém hřišti senzačně deklasovaly bezbranný Tottenham šesti góly, což se jim v lize povedlo poprvé od roku 2015. Magpies navíc zavítali na hřiště Evertonu, pro který se po pětizápasové sérii bez výhry stávala vidina sestupu čím dál reálnější. Jestli se Newcastle neměl čeho bát, byl to útok domácích, jenž v aktuální sezoně nastřílel jen 24 branek, tedy nejméně z celé soutěže.

Úvodní minuty v Liverpoolu velký rozruch nepřinesly. Nezáživnou část zápasu přeťali ve 28. minutě hosté. Joelinton neváhal a z hranice pokutového území prověřil Jordana Pickforda. Ten jeho pokus sice vyboxoval, nicméně razantní dorážce umístěné pod horní tyč z kopačky Wilsona už zabránit nedokázal. Na druhé straně zeleného pažitu přispěchali s odpovědí Toffees. Průnikovému brejku, na jehož konci rozvlnil síť Dominic Calvert-Lewin, však předcházel ofsajd, a Everton tak odcházel do kabin s jednobrankovým mankem.

Svěřenci Eddieho Howea byli krátce po startu druhého dějství blízko pojišťovací trefě. Té zamezil prakticky až na brankové čáře jeden z obránců, který tak nedal důvod k radosti zakončujícímu Joeovi Willockovi. Následný zákrok, po němž byl poslán k zemi Sean Longstaff, zkoumal VAR kvůli podezření na faul. Pokutový kop však hostům nakonec nepřisoudil. Toons to ale dlouho mrzet nemuselo, jelikož v 72. minutě udeřili podruhé. Willock vybídl ke skórování neobsazeného Joelintona, jehož hlavička skončila za brankovou čarou. Zakrátko se gólově prosadil parádní ranou i Wilson. Domácí si v 80. minutě alespoň částečně spravili reputaci, když se jim zásluhou vynikajícího centru Dwighta McNeila povedlo snížit. Záhy však předvedl vynikající průnik z postranní čáry Alexander Isak, který naservíroval gól na zlatém podnose Jacobovi Murphymu.

Newcastle tedy pokračoval v dobrých výkonech i na hřišti Karamelek a pojistil si třetí příčku. Jeho dalším soupeřem bude 30. dubna Southampton. Everton se o dva dny později utká s Leicesterem.