Ambros: Říkám si, zda by nebylo pro celou ligu lepší, kdyby po 11 letech vyhrál Dortmund místo Bayernu

Ambros: Říkám si, zda by nebylo pro celou ligu lepší, kdyby po 11 letech vyhrál Dortmund místo Bayernu

"Na další start zatím čekám. Musím být trpělivý, nic jiného mi nezbývá. Jestli to zatím na bundesligu není, nedá se nic dělat a musím dál makat, abych byl připravený," říká smířlivě ve svém nejčerstvějším blogu pro portál Livesport Zprávy osmnáctiletý záložník Wolfsburgu Lukáš Ambros. Nejmladší český debutant v nejvyšší německé soutěži se v rámci svých řádků dotkl krajana Adama Složka z Bayeru Leverkusen i souboje o titul mezi Borussií Dortmund a Bayernem, který v soutěži triumfoval desetkrát za sebou.

V Německu vrcholí boj o titul, honí se Bayern s Dortmundem. V předešlých zápasech klopýtl Mnichov, teď zase BVB. Bayern ale musí být pod obrovským tlakem, protože pokud nevyhrají ligu, bude to pro něj vyloženě tragický rok, protože už vypadl z Ligy mistrů a Německého poháru.

Přitom kádr mají fakt zajímavý. Když se podíváte na soupisku, je to neskutečná kvalita. Problém bude zřejmě v nějaké celkové chemii mezi hráči. Sadio Manéměl potyčku s Leroyem Saném, byly tam určitě věci kolem Manuela Neuera…

A přišlo mi, že ne všichni v týmu byli pro odchod Juliana Nagelsmanna a ideální to není ani nyní pod Thomasem Tuchelem. Ale co jiného se dalo také čekat, že? Jestli si někdo myslel, že přijde a bude dělat zázraky, tak to fakt ne.

Mně osobně je asi jedno, který z těchto dvou klubů by měl ligu vyhrát. Nejsou to vyloženě kluby, kterým bych dříve přál. Ale říkám si, zda by nebylo pro celou ligu lepší, kdyby po 11 letech vyhrál Dortmund místo Bayernu, aby soutěž dostala znovu nový náboj.

V Německu mají hráči k sudím respekt

Jsem zvědavý, zda je Dortmund ještě prožene. Teď o víkendu při utkání s Bochumí byla nenařízená penalta ve prospěch BVB velké téma. Navíc byla téměř totožná s tou druhou, kterou čeští sudí odpískali v Liberci pro Spartu po faulu ve vápně. I tady přišel skluz do soupeře, který následně nemohl zakončit.

Rozhodčí ale na rozdíl od českých kolegů pokutový kop nenařídili. Celkem to tu rezonovalo. Řešili jsme to i u nás v kabině. Všichni jsme se tak nějak shodli na tom, že to byla jasná penalta a Dortmund zřejmě přišel o dva body, které by ho poslaly do čela tabulky.

Rozhodčí byl ale proti. Nicméně tady v Německu mají hráči k sudím o něco větší respekt, je tu nastavena určitá morálka. Zatím jsem tu neviděl žádné excesy, kdy by celá lavička naběhla na rozhodčího a chovala se neurvale. Jasně, občas někdo ujede a něco zakřičí, ale je to celkem v klidu.

Když se bavím se staršími kluky z týmu a ptám se jich na rozhodčí, co na ně říkají, jaké mají názory, většinou mi odpovídají, že je to o přístupu sudího. Když se s ním dá rozumně mluvit a všechno vám v klidu vysvětlí, tak nikdy není žádný problém. Ale občas narazí i na ty, kteří s vámi nechtějí nic řešit, odmítají jakékoliv diskuze, a to je pak trochu složitější.

S Leverkusenem se přetahují o Evropu

Ale zpátky k fotbalu. I my s Wolfsburgem stále hrajeme o umístění, protože ve hře je účast v evropských pohárech. Musíme se snažit stáhnout Leverkusen a zároveň si hlídat záda, kde číhají Frankfurt a Mohuč. V ideálním případě bychom mohli hrát Evropskou ligu, protože ve finále poháru je Freiburg s Lipskem a tím pádem se účast v Konferenční a Evropské lize posouvá ještě o jedno místo.

Každopádně s Leverkusenem jsme se před pár týdny rozešli bez branek. Je vidět, že šli znovu nahoru. Start sezony jim hrubě nevyšel, ale v posledních kolech už jim to opět klape. Mají dobré hráče, kvalitu v kádru a povedl se příchod trenéra Xabiho Alonsa.

Po zápase jsem měl možnost mluvit s Adamem Hložkem a všechno si pochvaloval. Říkal, že je to teď v Leverkusenu super. Zajímalo mě, jak to Adam měl s přesunem z české ligy, protože šel přece jen jinou cestou než já. I on uznal, že potřeboval chvíli, aby si na zdejší úroveň a tempo zvykl. Dnes už žádný problém nemá a očividně zapadl dobře. Bylo by super, kdybychom se potkávali časem i na hřišti a zahráli si proti sobě.

Zatím ale čekám na další start. Musím být trpělivý a čekat. Nic jiného mi nezbývá. Jestli to zatím na Bundesligu není, tak se nedá nic dělat a musím dál makat, abych byl připravený. Chápu ale souvislosti. Hrajeme o poháry, bude to boj do posledního kola, takže rozumím tomu, že pro mladé, jako jsem já, teď není moc prostoru.

Autor je mládežnický reprezentant a záložník Wolfsburgu