Review: Aston Villa - Tottenham. Villans si v domácím duelu vyskočili na Spurs

Aston Villa udělala ve 36. kole Premier League důležitý krok k možné účasti v pohárové Evropě, když doma zdolala Tottenham 2:1. Utkání gólově načal už v osmé minutě Jacob Ramsey, na jehož trefu po změně stran navázal krásnou ranou z přímého kopu Douglas Luiz. Domácí tak zopakovali výhru z posledního vzájemného klání z ledna. Zároveň se Villans na londýnský celek bodově dotáhli a mají na dosah přinejmenším postup do dalšího ročníku Evropské ligy.

Aston Villa - Tottenham 2:1

Branky: 8. Ramsey, 72. Luiz - 90. z penalty Kane

Kohoutům se konečně podařilo uzavřít hrozivé období tří porážek ze čtyř duelů a minulý víkend si v městském derby s Crystal Palace připsali důležité vítězství v boji o evropské poháry. Nyní je čekal přímý konkurent z Birminghamu, jenž v poslední době přišel o sérii bez prohry, když zaznamenal dvě těsné porážky v řadě, které ho před tímto víkendem řadily na osmou příčku. Spurs si však před cestou do Villa Parku mohli věřit, neboť zde ovládli předchozích osm soutěžních duelů.

Historická bilance ve prospěch hostů ale nezabránila tomu, že šla Aston Villa už v osmé minutě do vedení. Ramsey si ve vápně našel zpětnou přihrávku a prudkou ranou k tyči rozvlnil síť. I ve zbytku první půle byli v ofenzivě mnohem aktivnější domácí. Ve 33. minutě měl po pobídce Ollieho Watkinse velkou příležitost Leon Bailey, přízemní pokus Jamajčana ovšem vychytal Fraser Forster. Ve 41. minutě se za slibným centrem natahoval Watkins, rybičkou ale netrefil balon ideálně a z dobré pozice mířil mimo. Přesnější byl pokus Emiliana Budendíi ze střední vzdálenosti těsně před pauzou, ten však pro změnu orazítkoval břevno.

Technik Buendía zkoušel své štěstí i po změně stran, tentokrát jeho kroucený projektil vyrazil Forster. V 53. minutě se k první střele konečně dostal také Tottenham. Pierre-Emile Höjbjerg totiž vypíchl balon domácímu hráči přímo do cesty Harryho Kanea, jenž měl před sebou jen Emiliana Martíneze. Historicky nejlepší střelec hostů však argentinského mistra světa prudkou ranou nepřekonal. Spurs měli ve druhé půli více ze hry, další šance k vyrovnání si ovšem nevytvářeli. V 72. minutě naopak přišla rána pro Kohouty, když z přímého kopu překonal Forstera brazilský středopolař Douglas Luiz a pojistil triumf Villans. To se ukázalo jako stěžejní, protože v závěru ještě vybojoval a proměnil penaltu Kane, další trefa Angličana nicméně hostům body nepřinesla.

Aston Villa se tedy po dvou porážkách v řadě otřepala a poprvé od roku 2008 doma vyhrála nad Tottenhamem. Její další kroky povedou do Liverpoolu, na jehož hřišti se představí 20. května. Spurs ve stejný den přivítají Brentford.