Höjer o dánské reprezentaci: Pokud se nejmenujete Kjaer, nebo Eriksen, je asi zbytečné o tom přemýšlet

Höjer o dánské reprezentaci: Pokud se nejmenujete Kjaer, nebo Eriksen, je asi zbytečné o tom přemýšlet
ROZHOVOR

Spartě pomohlo k titulu po dlouhých devíti letech hned několik Dánů. Ať už na hřišti, nebo na trenérské lavičce. Jedním z nich byl i osmadvacetiletý rodák z Kodaně Casper Höjer, jenž se v interview pro Livesport Zprávy nerozpovídal pouze o čerstvém primátu, ale nakousl také své šance ohledně národního mužstva.

Höjer ví své o tvrdé práci a o tom, že je potřeba jít za úspěchem trpělivě, krok za krokem. Přímočarý levý obránce vzešel z líhně FC Kodaň, ale nikdy si za nejúspěšnější dánský klub posledních let nezahrál. Místo toho putoval přes Lyngby a Aarhus do zahraničí.

V létě 2021 přestoupil do Sparty a na Letné se rychle zabydlel. Zejména v první sezoně jej limitovala zranění, ale v té druhé stačil ve FORTUNA:LIZE odehrát 21 zápasů s bilancí 2+8. A zakončil ji ziskem titulu. "Stavím ho na úroveň toho dánského," řekl pro Livesport Zprávy.

"Klub jako Sparta, který ho dlouhá léta nevyhrál, po něm opravdu toužil. Člověk si nedokáže uvědomit, jak moc to pro klub bylo důležité, dokud v něm sám není. Nebo pokud třeba není fanouškem Sparty," prohodil s úsměvem.

Macho kultura

"Opravdu bylo cítit, že Sparta o titul usiluje už dlouho. Když jsme ho vyhráli, spadl nám všem ze srdce obrovský kámen. Bylo to skvělé a je jasné, že jsme ho oslavili," přiblížil a zmínil i svého krajana z kabiny. "Titul jsme si s mým dobrým kamarádem Asgerem ohromně užili. I proto, že cítíme, že jsme se na něm podíleli."

Sörensen se do Prahy přesunul loni létě 2022 z Norimberku a rozšířil v té době už poměrně početnou dánskou kolonii v čele s Höjerem a trenéry Brianem Priskem, Larsem Friisem a Christianem Clarupem. "Je skvělé mít kolem sebe lidi, kteří vám rozumějí, aniž byste museli používat druhý jazyk. Adaptace je pak o dost jednodušší," upozornil Höjer.

Přitom když přišel v roce 2021 na Letnou, dánskou "kliku" k dispozici neměl a byl tedy výrazně víc odkázán sám na sebe. A musel se sžívat s českou kabinou, která je podle něj jiná než ta z jeho rodné země. Prý více "chlapácká".

"Řekl bych, že tu víc panuje větší macho kultura, než na jakou jsme zvyklí od nás. Ale podle mě to je v zahraničí úplně normální a mně se to líbí. V Dánsku se hodně dbá na to, aby byli všichni šťastní, spokojení, kamarádi a tvořili něco jako rodinu," prozradil.

Zmínil i vysokou domácí návštěvnost Sparty, která se dostala na hodnotu 14 347 diváků. "Myslím si, že i Dánsko se v tomto ohledu posunulo na vysokou úroveň. Zejména po Euru, kde se národnímu týmu dařilo, takže v zemi se zvětšil hlad po fotbale. Ale i velké kluby v Česku mají hodně fanoušků."

"Když je sledujete na Instagramu nebo na Facebooku, mají zhruba stejný počet sledujících jako FC Kodaň a pravděpodobně vyšší než Brøndby. U menších klubů je to slabší. Ale řekl bych, že na ty, které hrají ve středu tabulky v Dánsku, chodí víc lidí než na obdobné týmy v Česku."

Kjaer, Eriksen... a Höjer?

Höjer mohl ze sezony, stejně jako celá Sparta, vytěžit o trofej víc, ale Letenští ve finále poháru nestačili na úhlavního rivala. Do tohoto zápasu levý bek zasáhl, stejně jako do závěrečného klání MOL Cupu z minulého ročníku.

"Samozřejmě to byla nepříjemná zkušenost, přijít o trofej. Ale naštěstí ve fotbale platí, že další den přijde nový zápas. A ten jsme proti Slavii v lize zvládli," připomněl výhru 3:2, která Letenské nasměrovala k titulu.

Navzdory zmiňovaným zraněním patří k nejlepším krajním obráncům na českých fotbalových trávnících a jeho výkony pochopitelně zaregistrovali i v Dánsku. Otázka na tamní národní tým je tedy nasnadě, nicméně Höjer si případnou nominací hlavu nezatěžuje.

"Pokud se nejmenujete Simon Kjaer, nebo Christian Eriksen a nejste povolání na každý sraz, je asi zbytečné o tom přemýšlet. Spíš se musíte držet při zemi a hrát co nejlépe. Pak může být národní tým třešničkou na dortu. Ale nejdůležitější je dělat svou práci dobře pro svůj klub," zdůraznil.

Nový pravý bek pro Spartu? Reprezentant USA, jehož by mohl z Říma vykoupit West Ham a půjčit ho na Letnou

Křetínský poprvé vstoupí na půdu Edenu: Měl jsem k tomu obrovskou mentální a morální výhradu

Foto: AC Sparta Praha