Suchopárkova nominace jednadvacítky na ME? Horníček, Icha, Souček, Ševčík či Vecheta jsou jen mezi náhradníky

Suchopárkova nominace jednadvacítky na ME? Horníček, Icha, Souček, Ševčík či Vecheta jsou jen mezi náhradníky
OBSAHUJE VIDEO

V nominaci české fotbalové reprezentace do 21 let na mistrovství Evropy v Rumunsku a Gruzii nechybí brankářská jednička Matěj Kovář z mistrovské Sparty, přestože ho v závěru ligy podobně jako některé další hráče trápily zdravotní potíže. Podle trenéra Jana Suchopárka se dělá maximum pro to, aby byli připraveni na závěrečný turnaj. Změny v nominaci lze provést do 14. června.

České poklady může ukrývat i Eliteserien. Kubr má díky rozjetému Bodø/Glimt nakročeno k primátu

"Matěj patří do balíčku hráčů, kteří měli ke konci ligy určité zdravotní potíže. Jsme se všemi v kontaktu, děláme maximum, aby byli připraveni na kemp i závěrečný turnaj. Ale pokud obdržíme omluvenku, budeme muset povolat náhradníky," řekl Suchopárek na tiskové konferenci.

Vicemistr Evropy z roku 1996 vsadil na osvědčená jména, pět hráčů se představilo i na minulém šampionátu. Vedle Kováře to byli Michal Fukala, Martin Vitík, Pavel Šulc a Adam Karabec. Na startu Vitíka a Matěje Juráska se Suchopárek domluvil s trenérem reprezentačního A-týmu Jaroslavem Šilhavým. Naopak chybí zraněný útočník Tomáš Čvančara, který by podle Suchopárka ale stejně byl v "áčku".

O nominaci hráčů rozhodlo několik faktorů. "Prvním je forma v závěru ligy, která byla u většiny hráčů velmi dobrá. Většinou hráli stěžejní roli ve svých týmech. Druhá věc byly určité taktické věci, rozestavení mužstva, varianty, o nichž v utkáních přemýšlíme," prohlásil Suchopárek.

"Další věcí byla charakter hráčů, což považuju za velice důležité. V dlouhodobém horizontu a na turnajích je důležité, aby spolu hráči a realizační tým vycházeli, aby tam byla týmovost. Dalším bodem byla zkušenost z kvalifikace, jediný Vasil Kušej neprošel kvalifikačními utkáními. To hrálo podstatnou roli, když se v nominaci rozhodovalo mezi dvěma třemi hráči. Poslední a zásadní věcí byla alternace na určitých postech," uvedl kouč.

Ocenil jednání s kluby. "Nalezli jsme s nimi jednoznačný souhlas, že hráče uvolní, přestože termín mistrovství Evropy není v oficiálním termínu UEFA," konstatoval.

Úzce spolupracoval s Šilhavým a jeho týmem. "Vždycky jsme nalezli dobrý vztah a konsenzus. 'Áčko' má přednost, ale i v naší nominaci jsou kluci, kteří se mohli objevit jeho v červnových zápasech. Přesto jsme se domluvili úplně v pohodě, že Martin Vitík a Matěj Jurásek pojedou s námi, což je velice pozitivní. Spolupráce je na vynikající úrovni," řekl Suchopárek.

Reprezentace do 21 let se sejde 12. června v Benicích a absolvuje pětidenní kemp, který zakončí modelovým utkáním. Do dějiště šampionátu, kam se dostala v září díky úspěšné baráži s Islandem, odletí 19. června. O tři dny později rozehraje skupinu C v gruzínské Batumi s Anglií. Na stejném místě se za další tři dny utká s Německem a skupinu zakončí 28. června v Kutaisi proti Izraeli. Všechna utkání se budou hrát od 18:00 SELČ.

 

Nominace české reprezentace do 21 let na mistrovství Evropy v Rumunsku a Gruzii:

Post Jméno a příjmení Klub Počet startů Branky
Brankáři Vítězslav Jaroš Stockport 3 0
  Antonín Kinský Vyškov 1 0
  Matěj Kovář Sparta Praha 11 0
Obránci Martin Cedidla Zlín 5 0
  Michal Fukala Liberec 10 0
  Adam Gabriel Hradec Králové 11 3
  Robin Hranáč Pardubice 9 0
  David Pech Slavia Praha 4 0
  Karel Pojezný Ostrava 2 0
  Martin Vitík Sparta Praha 12 1
  Tomáš Vlček Pardubice 3 0
Záložníci Lukáš Červ Liberec 11 0
  Kryštof Daněk Sparta Praha 10 2
  Matěj Jurásek Slavia Praha 2 0
  Filip Kaloč Ostrava 11 0
  Adam Karabec Sparta Praha 14 4
  Pavel Šulc Jablonec 17 2
  Matěj Valenta Liberec 5 1
  Jan Žambůrek Viborg 12 0
Útočníci Daniel Fila Teplice 10 5
  Matěj Koubek Hradec Králové 4 0
  Vasil Kušej Mladá Boleslav 4 0
  Václav Sejk Jablonec 15 5