Bohemka padla i v Praze a v Evropě končí, Plzeň postupuje díky penaltě z 24. minuty nastaveného času

Bohemians 1905 podlehli v domácí odvetě 2. předkola Evropské konferenční ligy Bodö/Glimt 2:4 a v součtu s úvodní prohrou 0:3 z minulého týdne v soutěži skončili. Utkání se odehrálo na stadionu pražské Sparty na Letné, jelikož Ďolíček je pro evropské poháry nezpůsobilý. Plzeň v dramatické odvetě 2. předkola Evropské konferenční ligy zvítězila na hřišti kosovské Drity 2:1 díky penaltě Erika Jirky z 24. minuty nastaveného času. Favorizovaná Viktoria v součtu s domácí bezbrankovou remízou postoupila do další fáze kvalifikace. Dvojzápas s maltskou Gzirou rozehraje příští týden doma.

Norský tým poslal do vedení Sondre Sörli, za domácí srovnal Jan Matoušek, ale v závěru úvodního dějství udeřili opět hosté zásluhou Farise Moumbagny. Po změně stran vyrovnal Antonín Křapka, Albert Grönbaek a střídající Adam Sörensen však Bodö/Glimt zařídili vítězství.

Některý z norských týmů vyřadil českého soupeře v pohárech ve druhé sezoně po sobě, loni v létě nestačila Sparta rovněž ve 2. předkole EKL na Viking Stavanger. Bodö/Glimt se v dalším dvojzápase utká s Pjunikem Jerevan.

Utkání začalo symbolicky v 19:05. Bohemians zahrozili už ve čtvrté minutě po rohovém kopu, osamocený Křapka však před brankou nedosáhl na hlavičku jednoho ze svých spoluhráčů. Po téměř čtvrthodině hry se osmělili i hosté, Köstl ale včasným skluzem zabránil Saltnesovi v zakončení a Bergovu dělovku z dálky vyrazil gólman Reichl.

Hosté skórovali ve 22. minutě po rychlém brejku. Moumbagna na sebe upoutal pozornost dvou stoperů a nahrál nabíhajícímu Sörlimu, jehož přízemní střela zapadla na zadní tyč.

Krátce poté Beran z hranice vápna přestřelil, ale v 26. minutě Vršovičtí srovnali, když se Matoušek před brankou natáhl a zužitkoval Hálovu přihrávku. Bohemians vstřelili v evropských pohárech první gól od 1. října 1987, kdy Pavel Chaloupka skóroval proti belgickému Beverenu. Od té doby až do minulého týdne v pohárech nehráli, do pohárů se po 36 letech vrátili díky nečekanému čtvrtému místu z minulé ligové sezony.

Bodö/Glimt si vzalo vedení zpátky ve 42. minutě. Moumbagna si naběhl mezi Dostála a Křapku a prostřelil vyběhnutého Reichla.

Domácí srovnali v 55. minutě: Hálův centr propadl až na zadní tyč a Křapka míč jemně tečoval. Lídr norské ligy se opět prosadil v 78. minutě, Bergův centr z rohu usměrnil do sítě hlavou Grönbaek, který se trefil i v úvodním vzájemném duelu. O 10 minut později stanovil konečný výsledek po další standardce střídající Sörensen.

Bohemians prohráli v pohárech pátý z posledních šesti zápasů, Bodö/Glimt venku v pohárech zvítězilo po 10 utkáních.

Utkání v Prištině, které bylo dvakrát přerušeno kvůli částečnému výpadku světel, gólově otevřel v 76. minutě střídající Rafiu Durosinmi. Poté srovnal další náhradník Blerim Krasniqi, jenž byl následně vyloučen, a těsně před koncem rozhodl Slovák Jirka. Viktoria ve čtvrtém soutěžním duelu sezony pod staronovým trenérem Miroslavem Koubkem poprvé zvítězila.

Hosté se v kosovské metropoli od začátku snažili útočit, ale podobně jako v Plzni naráželi na pevný defenzivní blok soupeře. Do zakončení se tak v první půli příliš nedostávali, Kalvachovu střelu si pohlídal brankář Smakiqi.

Hráči Drity spíše vyčkávali, ale ve 26. minutě Jashari po protiútoku zamířil o kousek vedle. Na druhé straně Kopic po souhře s Chorým v dobré pozici v šestnáctce nedokázal přesně vystřelit.

Po změně stran na stadionu částečně vypadlo osvětlení. Sundberg poprvé přerušil zápas ve 49. minutě. Po zhruba desetiminutové přestávce, během níž se světla podařila postupně nahodit, se opět mohlo hrát. V 65. minutě sice problematický stožár znovu zhasnul, ale po kratší pauze než v prvním případě se znovu rozsvítil.

Poté si obě mužstva vytvořila dobré šance. Plzeňský Chorý v 70. minutě hlavičkoval do břevna a hostující gólman Staněk zlikvidoval Alzerajovu ránu z úhlu.

Hosté v 76. minutě otevřeli skóre. Čerstvý náhradník Durosinmi po několika desítkách sekund na hřišti si naskočil na Jirkův centr a hlavou překonal Smakiqiho. Západočeši ale následně nabídli Dritě několik šancí. V 88. minutě Dabiqaj ještě trefil boční síť, ale ve druhé z avizovaného osmnáctiminutového nastavení po několika nedůslednostech v obraně vyrovnal Blerim Krasniqi.

Střídající útočník kosovského mužstva dostal za přehnaně emotivní gólovou oslavu žlutou kartu, v závěru nastavení byl napomínán podruhé a hřiště musel předčasně opustit. Plzeňští nakonec krátkou přesilovku využili. Besnik Krasniqi v pokutovém území zahrál rukou a Jirka na začátku 24. nastavené minuty penaltu chladnokrevně proměnil. Těsně před koncem ještě Viktorii zachránil Staněk, jenž vytáhl nad břevno Jashariho ránu.

Západočeši vyhráli teprve druhý z posledních 11 soutěžních zápasů, ale v předkolech evropských pohárů protáhli sérii bez porážky na osm utkání.

Záložník Erik Daniel pomohl Trnavě úvodním gólem k vítězství 4:1 nad lotyšskou Audou v domácí odvetě 2. předkola Evropské konferenční ligy a k postupu do další fáze kvalifikace. Naopak další Čech obránce Petr Mareš s jiným lotyšským klubem RFS vypadl. Se soutěží se nečekaně rozloučil semifinalista uplynulého ročníku Basilej.

Daniel ještě v první šanci neuspěl, ale v 36. minutě už zvládl technický obstřel k zadní tyči na jedničku a poslal favorita vedení. Třetí tým uplynulé sezony slovenské ligy po remíze 1:1 z úvodního duelu v odvetě dominoval, dva z dalších tří gólů dali slovenští hráči dříve působící v české lize Štetina s Procházkou.

Levý bek Mareš s RFS prohrál se Sabahem Baku i odvetu, tentokrát venku 1:2 a po domácí porážce 0:2 s lotyšským týmem vypadl. Basilej sice na stadionu Tobolu Kostanaj zvítězila 2:1, ale po úvodní domácí porážce 1:3 nečekaně opustila soutěž už ve 2. předkole a jarní semifinále neobhájí.

Odvetné utkání 2. předkola Evropské konferenční ligy:

Bohemians Praha 1905 - Bodö/Glimt 2:4 (1:2)

Branky: 26. Matoušek, 55. Křapka - 22. Sörli, 42. Moumbagna, 78. Grönbaek, 87. Sörensen. Rozhodčí: Birsan - Ghinguleac, Tunyogy (všichni Rum.). ŽK: Beran, Hála, Köstl, Prekop - Berg. Diváci: 12.089. První zápas: 0:3, postoupilo Bodö/Glimt.

FC Drita - Viktoria Plzeň 1:2 (0:0)

Branky: 90.+2 Besnik Krasniqi - 76. Durosinmi, 90.+24 Jirka z pen. Rozhodčí: Sundberg - Yurdakul, Mastrup (všichni Dán.). ŽK: Tahiri, Jashari, Behluli, Besnik Krasniqi, Blerim Krasniqi - Kalvach, Hejda, Durosimni, Kliment. ČK: 90.+19 Besnik Krasniqi. První zápas: 0:0, postoupila Plzeň.

Tobol Kostanaj (Kaz.) - Basilej 1:2 (1:2), první zápas: 3:1, postoupil Kostanaj

Santa Coloma (And.) - Nikšič (Č. Hora) 3:0 po prodl. (2:0, 1:0), první zápas: 0:2, postoupila Santa Coloma

Pjunik Jerevan (Arm.) - Kalmar (Švéd.) 2:1 (0:0), první zápas: 2:1, postoupil Pjunik

Trnava - Auda (Lot.) 4:1 (3:0), první zápas: 1:1, postoupila Trnava

Dinamo Tbilisi - Hamrun (Malta) 0:1 (0:1), první zápas: 1:2, postoupil Hamrun

Urartu (Arm.) - Konstanta (Rum.) 2:3 (1:0), první zápas: 2:3, postoupila Konstanta

Zalaegerszég (Maď.) - Osijek 1:2 (0:1), první zápas: 0:1, postoupil Osijek

Něftči Baku - Željezničar Sarajevo 2:0 (1:0), první zápas: 2:2, postoupil Nětfči

Rosenborg Trondheim - Crusaders (Sev. Ir.) 3:2 po prodl. (1:1, 1:1), první zápas: 1:1postoupil Rosenborg

Sepsi (Rum.) - CSKA Sofia 4:0 (1:0), první zápas: 2:0, postoupil Sepsi

Petrocub Hincesti (Mold.) - Maccabi Tel Aviv 0:2 (0:0), první zápas: 0:3, postoupilo Maccabi

Riga - Kecskemét 3:1 po prodl. (2:1, 0:1), první zápas: 1:2, postoupila Riga

Dila Gori (Gruz.) - Poltava 3:1 (1:0), první zápas: 1:2, postoupil Gori

Omonia Nikósie - Gabala (Ázerb.) 4:1 (3:0), první zápas: 3:2, postoupila Omonia

Levski Sofia - Škupi (Mak.) 1:0 (0:0), první zápas: 2:0, postoupil Levski

Beitar Jeruzalém - PAOK Soluň 1:4 (1:2), první zápas: 0:0, postoupil PAOK

Niederkorn (Luc.) - Midtjylland 2:1 po prodl. (2:0, 1:0), první zápas: 0:2, postoupil Midtjylland

Tirana - Besiktas Istanbul 0:2 (0:0), první zápas: 1:3, postoupil Besiktas

Žilina - Gent 2:5 (0:1), první zápas: 1:5, postoupil Gent

Demirspor - Kluž 2:1 (1:0), první zápas: 1:1, postoupil Demirspor

Novi Sad - APOEL Nikósie 1:2 (1:1), první zápas: 1:2, postoupil APOEL

Hammarby - Twente Enschede 1:1 po prodl. (1:0, 1:0), první zápas: 0:1, postoupilo Twente

Aarhus - FC Bruggy 1:0 (1:0), první zápas: 0:3, postoupily Bruggy

Rijeka (Chorv.) - Dukagjini (Kos.) 6:1 (3:1), první zápas: 1:0, postoupila Rijeka

Aris Soluň - Ararat-Armenia 1:0 (0:0), první zápas: 1:1, postoupil Aris

Hibernian (Skot.) - Escaldes (And.) 6:1 (3:0), první zápas: 1:2, postoupil Hibernian

FCSB (Rum.) - CSKA 1948 Sofia 3:2 (1:0), první zápas: 1:0, postoupil FCSB

Larne (Sev. Ir.) - Ballkani (Kos.) 1:4 (0:2), první zápas: 0:3, postoupil Ballkani

Borac Banja Luka (Bos.) - Austria Vídeň 1:2 (0:0), první zápas: 0:1, postoupila Austria