Angažování Pulpita? Stojím si za tím. Tým potřebuje herní tvář, říká šéf Třince Šturma

Angažování Pulpita? Stojím si za tím. Tým potřebuje herní tvář, říká šéf Třince Šturma
ROZHOVOR

Pokud měl někdo v MSFL před sezonou vysoké ambice, byl to Třinec. Vysoké nároky byly logické, jedná se o zavedený druholigový tým, který spadl o patro níž. Start sezony ale nevyšel dobře, na první místo ztrácí Slezané čtyři body. Vedení klubu se navíc nelíbil herní projev týmu, a tak přišla změna. Nejen o ní hovoří pro eFotbal.cz František Šturma, šéf klubu.

Kde jste si před sezonou představoval tým v první reprezentační pauze?

Myslel jsem si, že budeme v první trojce. Máme v týmu třináct hráčů, co hráli první a druhou ligu. Na tuto soutěž máme opravdu dobrý tým, hráči mají druholigové podmínky. Kluci nemusí chodit do práce, živí je fotbal. Jsme tedy velmi zklamaní. Naše představa byla, že se budeme pohybovat nejhůře na třetím místě po podzimu.

Kde jste viděl hlavní nedostatky?

Ztrácíme moc bodů. Hned první kola nám nevyšla, hráči za to byli potrestaní. V šestém kole jsme ztratili už sedm bodů. Statistiky máme 1,8 bodů na zápas, což by za ročník dalo 62 bodů. To na postup nestačí, a to ani zdaleka. S trenérem jsme o tom mluvili, už po prvních zápasech. Pracoval pod velkým tlakem, věděl, že jdeme za postupem. Kdybychom to nechali jít dál, ztráta by byla ještě větší.

Na čelo ztrácíte čtyři body, to není žádná tragédie. Nemělo se počkat?

Já se na ostatní nedívám, dívám se na nás. My jsme ztratili sedm bodů, zbytečně. Mě opravdu nezajímá, jak kdo hraje. Zajímá mě náš tým. Herní projev se navíc za celou přípravu ani soutěž nezlepšoval. Dohromady to dělá třeba patnáct zápasů – a my jsme neviděli žádný progres. Rukopis trenéra nebyl vidět.

Bylo tam i něco konkrétnějšího?

Pravidelně nám nešly druhé poločasy, byl to dlouhodobý problém, což jde za trenérem.“

Foto: FK Třinec

Proč zrovna Martin Pulpit?

Obranná činnost je velmi špatná, patříme mezi pět nejhorších v soutěži. Trenér Pulpit přináší dobrou taktiku v obraně. Jde o něm spousta negativ i ošklivých věcí, ale na druhou stranu má propracované tréninky i taktiku jako takovou.“

Zmínil jste to sám. O jeho chování jdou různé řeči. Nebojíte se?

Věřím, že je natolik zkušený, že se poučí ze svého chování z různých štací. A že to tady bude jiné. Věřím mu.

Byli ve hře i jiní kandidáti?

Bylo jich víc. Dokonce to bylo trochu vtipné, sami mi někteří volali a nabízeli se, vnucovali se, až trapně. V první fázi bylo asi dvanáct kandidátů, to jsme následně zúžili na tři. Z nich pro nás nejlépe vyzněl Pulpit. Chtěli jsme někoho zkušeného s nejvyšším trenérským vzděláním, který nebude mít strach. Nechtěl jsem nikoho mladého, to se nám teď nepovedlo.

Takže pragmatická volba s účelem okamžitého efektu?

Přesně tak. Máme problémy, které potřebujeme smazat. On je na to vhodný typ.

Už ve středu hrajete derby s Frýdkem-Místkem. Čekáte okamžitý efekt hned po pár dnech?

Samozřejmě. Trenér převzal tým v pondělí. O hráčích má dostatek informací. S týmem už pracuje, byť je to jiný styl, než na co jsme byli zvyklí, to je třeba si přiznat. Ale stojím za ním. Je sice naše povinnost vyhrát, ale je možné, že tam ten rukopis ještě nebude.“

Jaká je délka trenérova kontraktu?

Je to do konce sezony a následná opce. Pokud se podaří postoupit, okamžitě se opce aktivuje všem ve štábu. Bude záležet na nich, zda se rozhodnou zůstat. Jsou to stejné podmínky, jaké měl trenér West.

Expert na africký skauting Brožek: Afrika je plná talentu. Nabídky se hrnou z celého kontinentu