Rada o trénování: Pokud mě lidi ještě snesou, chci vydržet, dokud to půjde, byť to nebude profesionální liga

Rada o trénování: Pokud mě lidi ještě snesou, chci vydržet, dokud to půjde, byť to nebude profesionální liga

Čerstvě pětašedesátiletý hlavní trenér Dukly Petr Rada si zatím neumí profesní konec vůbec představit a oddaluje ho co nejdál. Inspirací mu je i současný šéf plzeňské lavičky Miroslav Koubek, který je ještě o sedm let starší.

Na Tankovi si nejvíc cením jeho charakteru. Dokážu si představit, že za rok bude ve Spartě či Slavii, říká Holeňák

V praxi to znamená jediné - se známý bouřlivákem ve službách Dukly se ještě tuzemská branže hned tak nerozloučí. Tím spíš, když se jeho dejvická družina z Julisky aktuálně vyhřívá na čele druhé ligy a má velkou šanci postoupit do osmifinále domácího poháru (ve třetím kole ji čeká Opava)

Jestliže za pár let skončí a nadobro vypadne z fotbalového kolotoče, už teď je jasné, že to pro něj bude mimořádně těžké. "Vůbec si to nedovedu představit a oddaluji to co nejdál. Je to otázka zdraví, ale pokud mě lidi ještě snesou, tak chci vydržet, dokud to půjde, byť to třeba nebude profesionální soutěž," ubezpečil v interview pro portál fnliga.cz známý trenérský bouřlivák.

Když byl za minulý měsíc vyhlášen Trenérem měsíce, pořadatelům tradiční ankety odvětil, aby ji příště dali někoho mladšímu, protože by ho to mohlo motivovat k ještě většímu pracovnímu zapálení. I v rámci odlišné generace už si totiž stačil najít své oblíbence...

Poslední dvě dekády Petra Rady:

Jablonec (2003-2007)
Teplice (2007-2008)
Liberec (2010-2011)
Teplice (2011-2012)
Slavia (2012-2013)
Jihlava (2013-2014)
Teplice (2015)
Příbram (2016-2017)
Sparta (2017)
Jablonec (2017-2022)
Dukla (2022-?)

Za poslední dobu podle něj vystřelila nahoru spousta mladých a šikovných trenérů a v dotyčné souvislosti zmínil hned šest konkrétních tváří. Ať už z metropole, nebo z jiných částí země od Vlašim, přes Varnsdorf, až po Olomouc.

"Veselý je trenér, který je trochu mého zrna, rovněž co na srdci, to na jazyku. Dál bych vzpomenul Kameníka, Hyského, Janotku v Sigmě a další šikovné kluky, kteří jsou na startu kariéry. Zmínit musím Míru Holeňáka, což je slušný kluk, kterého jsem trénoval, má úctu a vím, že ho to baví. Je tam i společně s Petrem Papouškem," uvedl kouč mužstva, které táhne šňůru osmi duelů bez prohry.

Jelikož se derou mladí trenéři do popředí víc a víc, dříve či později ke generační obměně nepochybně dojde. On sám z toho však zapšklý v žádném případě nebude, podobnou změnu považuje za zcela přirozenou a když sám v devadesátých letech minulého století s trenéřinou začínal, zažíval něco podobného. Jen z opačné pozice.

Trenéři s nejvíce odkoučovanými zápasy ve FORTUNA:LIZE:

442 - Petr rada
413 - Petr Uličný
406 - Pavel Tobiáš
373 - Karel Jarolím
347 - Karel Večeřa
342 - Jiří Kotrba
338 - Zdeněk Ščasný
334 - Pavel Vrba
279 - František Komňacký
271 - Jindřich Trpišovský

"Jestli si někdo myslí, že jsem naštvaný a třeba neuznávám mladé, protože mi jdou po krku, tak to určitě není. Naopak jim fandím a chci, aby reprezentovali Česko, ať již u nás nebo v zahraničí," pokračoval trenérský rekordman v počtu odkoučovaných duelů v nejvyšší soutěži, jichž k tomuto datu absolvoval 442.

Pokud se však jednou bude loučit s trenérskou lavičkou, scénu úplně opustit nemusí a mohl by na ní zaujmout jinou roli. Žádná kancelářská funkce by to však nebyla a to z toho důvodu, že ho baví být zejména na hřišti.

"Kdyby mi někdo řekl, ať mu pomůžu vybrat nějaké hráče, věřím, že bych se svými zkušenostmi dokázal pomáhat i jinému trenérovi. Otázkou je, kdo by si mě k sobě vzal, protože by pořád mohl mít strach, že kdyby se nedařilo, tak to vezmu za něj. Takový ale nejsem, až řeknu, že s trénováním skončím, opravdu skončím a zlákat zpět se nenechám," informoval před pátečním výjezdem do Opavy Rada.

Pět důvodů, proč Příbram nedokáže držet krok s Duklou či Vyškovem a ve F:NL by mohla mít až sestupové starosti

© FK Dukla Praha