Zbrojovka v zápase o první místo nestačila na Vyškov, béčko Sparty otočilo souboj s Jihlavou

Fotbalisté Žižkova remizovali v dopoledním utkání 10. kola Fortuna národní ligy na hřišti Chrudimi 2:2. Krátce po úvodním hvizdu poslal hosty do vedení Brazilec Bernardo Rosa. Po vyrovnávací trefě Východočechů ještě z prvního poločasu vrátil Pražanům náskok v 51. minutě hlavičkující obránce Marek Richter. Domácí však v závěrečných minutách vybojovali bod zásluhou Václava Míky, a prodloužili tak ligovou sérii neporazitelnosti na pět zápasů.

10. kolo druhé fotbalové ligy:

Chrudim - Žižkov 2:2 (1:1)

Branky: 17. Záviška, 84. Míka - 6. Rosa, 51. Richter.

Chrudim doufala, že se v domácím prostředí opět projeví střelecká forma zapůjčeného útočníka z Pardubic Davida Hufa. Ten v minulém kole vsítil dvě branky, zařídil remízu 3:3 ve Varnsdorfu, a navíc se osmým zásahem stal aktuálně nejlepším střelcem druhé ligy. Uspěl však i Žižkov, který si zastřílel proti Táborsku a postupně mířil do horní poloviny tabulky.

Lépe do utkání vstoupili fotbalisté Viktorky, kteří se už v šesté minutě radovali ze vstřelené branky. Rosa vypálil z hranice velkého vápna a míč zapadl k levé tyči. Domácí se dočkali vyrovnání po čtvrthodině hry, kdy se po rohovém kopu ve smršti těl v pokutovém území zorientoval nejrychleji Jan Záviška a přízemní střelou dostal balon do sítě. Po půlhodině hry mohl převzít vedení na svou stranu Žižkov, když po zaváhání domácích prchl obráncům Václav Prošek. Toho však skvěle vychytal vyběhnutý Jiří Floder.

Začátek druhé půle se stejně jako v předešlém dějství povedl viktoriánům. Znovu v šesté minutě poločasu dostali Pražané míč do sítě, když ho po rohovém kopu umístil hlavou do brány na zadní tyči číhající Richter. Viktoria byla po změně stran aktivnější. To prokázala v 63. minutě, kdy se po rychlé kombinaci dostal do úniku Jaroslav Tregler. Ten se ještě dokázal vyhnout brankáři, svou následnou střelu však namířil pouze do tyče. I přes větší aktivitu Viktoria zápas ke třem bodům nedotáhla. Chrudim pomohl ke spáse opět roh, po němž se balon snesl na hlavu Míky, který srovnal stav duelu na konečných 2:2.

Utkání tak skončilo remízou, která pro Chrudim znamenala pátý bodový zisk v řadě. V příštím kole zamíří 29. září do Příbrami, Žižkov doma vyzve 1. října rezervu Sparty.

Prostějov - Varnsdorf 1:0 (1:0)

Branka: 35. Jaroň.

Sobotní dopoledne svedlo k bitvě dva celky, které se nacházely v herní krizi. Prostějov dokázal od startu sezony zvítězit pouze v prvním kole, v němž porazil Žižkov. Od té doby ovšem táhl sérii osmi ligových zápasů v řadě bez zisku tří bodů. Varnsdorf na tom byl ještě o něco hůř, jelikož dosud nepoznal chuť výhry a v tabulce se topil na posledním místě. Do karet mu hrál alespoň fakt, že s Hanáky nepadl v pěti po sobě jdoucích kláních.

První vážné pozdvižení přišlo po odehrané čtvrthodině, kdy se hosté dopustili faulu v pokutovém území a kopala se penalta. K ní se postavil Bartolomeu, kterého ovšem skokem doprava vychytal Martin Vaňák. Ve 35. minutě už se domácí mohli radovat. Jaroň se protáhl do vápna, odkud technickou střelou do pravé části branky překonal gólmana Severočechů.

Varnsdorf vlétl do druhé půle jako uragán a chtěl co nejrychleji srovnat. Nejblíže k tomu byl hned ve 47. minutě po rohovém kopu Filip Firbacher, který však hlavičkou z bezprostřední blízkosti pouze trefil domácího brankáře. Hosté po změně stran převzali iniciativu a balon soupeři moc často nepůjčovali. Díky pečlivé obraně Prostějova se však nedostali do vážnější gólové příležitosti a jejich střelecké pokusy míjely branku domácích.

Bitvu dvou trápících se celků tak nakonec ovládl Prostějov. Ten se v dalším kole střetne 1. října s Jihlavou, Varnsdorf změří ve stejný den síly s Vyškovem.

FC SILON Táborsko – FK Příbram 0:1 (0:0)

Branka: 90.+1 Hušbauer

Fotbalisté Táborska potvrdili i v 10. kole Fortuna národní ligy pokles formy, když na vlastním hřišti prohráli s Příbramí 0:1, čímž protáhli sérii bez vítězství již na čtyři soutěžní klání v řadě. Ačkoliv byli Jihočeši aktivnějším celkem, za celé utkání nevyprodukovali jedinou střelu směřující mezi tři tyče. Vítězný gól hostů naopak nešťastně vsítil v nastaveném čase domácí David Skopec, který si rukou srazil centrovaný míč od Josefa Hušbauera do vlastní branky. Svěřenci Karla Krejčího tak venku bodovali poprvé od konce července.

Těsně před odehranou třetinou soutěže se Příbram nacházela daleko od před sezonou zamýšlených pozic. V devíti kolech nastřílela 10 branek, přičemž méně jich dala jen Líšeň. Před startem kola se tak pod Středočechy v tabulce nacházely pouhé tři týmy. Táborsko se na startu ročníku pyšnilo vynikající formou a zapsalo čtyři výhry v řadě, od poloviny srpna však přidalo jen jednu další a o uplynulém víkendu vybouchlo na hřišti Žižkova.

A právě domácí mohli hned v úvodu utkání inkasovat. David Krch napřáhl levačkou ke střele, která mířila do pravého horního rohu branky. Martin Pastornický však předvedl velmi dobrý zákrok a i s přispěním tyče ochránil Táborsko od obdrženého gólu. Postupem času diváci sledovali velmi vyrovnanou partii a hra se přelévala ze strany na stranu. Obrovskou příležitost mělo po půlhodině hry také Táborsko. Luboš Tusjak si skvěle naběhl za obranu a v poslední možný moment poslal přihrávku pod sebe do nebezpečného prostoru před hostující brankou. K ní se dostal Jakub Matoušek, jenž však z bezprostřední blízkosti minul. V závěru první půle zahrozil také kanonýr Bojan Djordjič, jeho volej z prostoru kolem penaltového puntíku se ale mezi tři tyče nevešel.

Krátce po změně stran měl srbský záložník další příležitost. V pokutovém území si našel odražený balon, který ovšem poslal vysoko nad bránu. Průběh druhého dějství se od první pětačtyřicetiminutovky téměř nelišil. Nebezpečnější byli i nadále Jihočeši, přičemž aktivní byl především Djordjič. Nakonec však vsítili vítěznou trefu v úplném závěru Příbramští. Hušbauer poslal volný přímý kop do vápna, kde si ještě míč nešťastně srazil do vlastní brány rukou Skopec.

Příbram tak po třech po sobě jdoucích venkovních porážkách zabrala a zvítězila. V příštím kole přivítá 29. září Chrudim, Táborsko se o den později představí na hřišti Líšně.

Dukla Praha - Kroměříž 3:1 (2:0)

Branky: 31. a 71. Matějka, 13. Peterka - 82. Chwaszcz.

Kroměříž měla jednu jistotu. Po třetině soutěže se nemohla ocitnout v sestupovém pásmu, kam by ji nesrazila ani porážka od Dukly, která by byla pro Hanáckou Slavii již čtvrtou z posledních pěti odehraných duelů. Domácí naopak do zápasu vstupovali z pozice, z níž měli na dohled čelo tabulky, mohli na tom ovšem být mnohem lépe. Na vině byla ze startu sezony opěvovaná ofenziva, jež se ale zasekla a v minulých čtyřech kolech vstřelila jediný gól. Ten až senzačně stačil k zisku pěti bodů, Pražané v tomto období padli pouze v Opavě.

Vše nasvědčovalo tomu, že Dukla chtěla tuto nelichotivou útočnou statistiku prolomit. Od první minuty se tlačila před bránu soupeře a dlouho nedovolovala nováčkovi soutěže zahrozit. Ve 13. minutě navíc Pražané udeřili, když se po rohovém kopu v pokutovém území vyvýšil kapitán domácích Peterka a hlavou poslal balon i s pomocí teče do levého horního růžku. Po půlhodině hry se Dukla prosadila znovu, když se díky povedené akci z pravé strany dostal do vápna Dominik Hašek, který skvělou přihrávkou našel před bránou Matějku, jenž v pádu dopravil míč do sítě.

Útočné choutky Duklu neopustily ani po změně stran, ovšem žádná z akcí domácího mužstva nebyla výrazně nebezpečná. Až do 71. minuty, kdy z hranice šestnáctky napálil míč Matějka a jeho střela zapadla přesně k pravé tyči. Krátce nato mohli Pražané skórovat znovu, když se po špatné rozehrávce hostů dostali svěřenci Petra Rady do přečíslení, z nějž rovnou třikrát zakončovali, ovšem se všemi pokusy si dokázal poradit brankář Jakub Dostál ve spolupráci s obránci. Fotbalisty Kroměříže to nakoplo k útočným výpadům a hnali se za snížením. Toho se nakonec dočkali, když se po krkolomné akci Patrika Červenky prosadil z bezprostřední blízkosti Šimon Chwaszcz a upravil stav zápasu na konečných 3:1.

První vzájemné střetnutí těchto soupeřů tak dospělo k výhře favorizované Dukly. Ta se v příštím kole představí 2. října na Andrově stadionu, kde vyzve rezervu Sigmy. Kroměříž o dva dny dříve přivítá Vlašim.

Vlašim - Opava 1:1

Branky: 68. Šmiga - 16. Blecha

Po devíti odehraných kolech byli fotbalisté Vlašimi stále neporaženi. V tabulce se ovšem na čele nenacházeli, jelikož hned pětkrát remizovali. Naposledy Rytíři ztratili body na hřišti Líšně, kde přišli o šňůru pěti výher po sobě. Tentokrát přivítali doma Opavu, která jim už pomalu začala dýchat na záda, k čemuž jí pomohlo i vítězství v minulém kole nad pražskou Duklou. Hosté se navíc mohli chlubit společně se Zbrojovkou nejlepší defenzivou v celé lize.

A utkání podle toho vypadalo. Slezané dlouho totiž nepouštěli Vlašim do žádné střelecké příležitosti. Naopak sami v 16. minutě udeřili, když se z hranice pokutového území trefil přízemní střelou Blecha. Vlašim mohla srovnat po rohovém kopu, když se na zadní tyči objevil osamocený Barnabáš Lacík, který však prováhal ideální moment na zakončení a střelu mu později zblokoval jeden z hráčů soupeře. V závěru poločasu po centru Lacíka hlavičkoval v ideální pozici Ebrima Singhateh, kterého reflexivním zákrokem vychytal Adam Richter.

Ve druhé polovině utkání se až do 69. minuty marně čekalo na nějakou gólovou příležitost. Ani jeden z celků dlouho nevykazoval známky útočné aktivity. Poté se však nečekaně podařilo domácím vyrovnat. Z nijak nápadného centru se nakonec stala gólová nahrávka, na kterou si naskočil ve vápně Šubert a nenápadnou tečí srovnal na 1:1. Oba týmy poté svým výkonem naznačovaly, že jim remíza stačí, a tak se rozešly smírně.

Vlašim díky tomu na domácí půdě uhájila neporazitelnost a proti Opavě získala bod. V dalším kole se 30. září střetne s Kroměříží, Opava vyzve ve stejný den doma Zbrojovku Brno.

Brno - Vyškov 0:1 (0:1)

Branka: 18. Štěpánek

Fanoušci z moravské metropole sice mohli po několika úvodních kolech, během kterých jejich tým zbytečně ztrácel body, oprávněně panikařit, pak ale nastal zvrat. Brno nyní tahalo šňůru sedmi soutěžních výher v řadě, přičemž v posledních čtyřech případech udrželo čisté konto. Nejlepší defenziva soutěže ovšem tentokrát čelila velké zkoušce v podobě Vyškova. Ten za devět utkání nastřílel již 22 gólů a právě ofenzivní schopnosti jej katapultovaly do čela ligy.

Zpočátku byli aktivnější fotbalisté Vyškova, kdy hned dvakrát mohli ohrozit branku Martina Berkovce, avšak ani jednou nevedla útočná snaha k zakončení. Vinou zranění pak navíc od 11. minuty nemohl pokračovat Jakub Šural, tudíž trenér Brna musel sáhnout ke změně dřív, než to měl původně v úmyslu. Bývalý Rostex své převahy brzy využil, když se hlavou po centru prosadil Štěpánek. Ve zbytku prvního dějství se ani jeden celek neodhodlal k dalšímu pořádnému ohrožení jedné či druhé branky, tudíž do šaten šli s úsměvy na tvářích hráči hostí.

Luděk Klusáček poslal na druhý poločas na trávník mladého útočníka Denise Alijagiče, jenž měl Zbrojovce pomoci zápas vzít do jejích rukou. Byli to ale opět hosté, kteří se dostali ke střele. Tentokrát těžili z obrovské rychlosti Bienvenue Kanakimany. Ten utekl celé obraně, ovšem proti jeho ráně na přední tyč stihl zakročit Berkovec. Brněnský brankář měl plné ruce práce i o pár minut později, když zakončoval Ibrahima Diallo. Chvíli nato domácí fanoušci vybouchli štěstím, poněvadž skóroval Jakub Řezníček, avšak euforie netrvala dlouho, kapitán Zbrojovky byl totiž přistižen v ofsajdovém postavení. Tým z moravské metropole si už další nebezpečnou akci nepřichystal, a tak po sedmi vítězstvích v řadě odešel ze hřiště s prázdnou.

Vyškov tedy ovládl šlágr kola a na svého soupeře si vybudoval již čtyřbodový náskok. Ten bude chtít udržet také 1. října, kdy se představí ve Varnsdorfu. Zbrojovka o den dříve zavítá do Opavy.

Sigma Olomouc B - Líšeň 0:1 (0:0)

Branka: 74. Vlasák

Olomoučtí mohli do moravského souboje vstupovat plni sebevědomí díky tomu, že po zpackaném startu ročníku v posledních kolech konečně zabrali. Za vše hovořily tři po sobě jdoucí vítězství a posun do středu tabulky. Naopak snahy Líšně napodobit minulé úspěšné sezony se mírně řečeno zadrhly, neboť celek z Brna měl na kontě jen o bod víc než jeho soupeř. Bota jej tlačila především v útoku, jelikož dosud zaznamenal jen devět branek, což bylo nejméně z celé soutěže.

Úvod prvního dějství nezastihl oba celky v optimálním rozpoložení a hra se nesla ve znamení častých nepřesností. S první vážnější příležitostí přišli Hanáci. Jan Fiala se dostal po rychlém kontru do vápna a chytrou přihrávkou pod sebe hledal Jáchyma Šípa, který se však k zakončení nepropracoval. Obrana hostí následně zpacifikovala i pokus Jakuba Přichystala. Ten by jinak z dobré pozice pravděpodobně poslal modré do vedení.

Petr Maléř se snažil oživit mdlý výkon svých svěřenců poločasovým střídáním, ale dominanci olomouckých mladíků nikterak neotupil. Fiala vystihl laxní rozehrávku Líšně a jeho úprk musela defenziva brněnského týmu hasit faulem za cenu penalty. K následné exekuci se postavil Langer, ale Veselý jeho pokus vystihl a změnu skóre nepřipustil. Domácí celek mohly neproměněné šance velmi brzy mrzet. V 74. minutě předvedli Marvani rychlý protiútok po levé straně, na jehož konci se ocitl Vlasák a na zadní tyči uklidil balon za záda Jakuba Trefila.

Líšeň tedy svého soupeře zdolala a odskočila mu v tabulce na rozdíl čtyř bodů. Hanáci se v dalším kole opět představí doma, když 2. října přivítají Duklu. Marvani již o dva dny dříve odehrají duel s Táborskem.

Sparta Praha B - Jihlava 2:1 (0:1)

Branky: 67. Hranoš, 75. Mokrovics - 11. Kaštánek vlastní

Raketový start Vysočiny do ročníku vyvolal v jejím táboře všeobecné nadšení a potichu se začalo mluvit o ambici vrátit se mezi českou smetánku, jenže pak následovaly čtyři ztráty v řadě a rychlé vystřízlivění. Šance na první ligové vítězství po více než měsíci přišla proti rezervě Sparty, se kterou Jihlava v minulé sezoně vyhrála oba zápasy. Hosté ale potřebovali mimo jiné probuzení Lukáše Fily, který sice zatím nastřádal šest branek, jenže ta poslední přišla ještě v srpnu.

Trápící se celek z hlavního města mohl udeřit hned zkraje prvního dějství, ale tvrdou křižnou ránu 17letého Hranoše vykryl Pavel Soukup. A tak se dostala ke slovu Vysočina. Centr Jaroslava Peřiny odvrátila domácí defenziva pouze na hranici šestnáctky, odkud se do míče opřel Lacko a s přispěním teče Kaštánka jej dopravil na místo určení. Rudí vedli své útoky především přes rychlonožku Hranoše. Po jednom takovém výpadu mladého dorostence pálil David Holoubek vysoko nad břevno.

Krátce po změně stran mohl přidat pojistku Justin Araujo-Wilson, ale svým obstřelem z nebezpečné pozice vůbec netrefil prostor mezi třemi tyčemi. Slabší chvilku následně zaznamenal Kaštánek, který před vlastním vápnem trestuhodně přišel o míč, avšak Fila tuto chybu nedokázal potrestat. Hostující celek mohly neproměněné šance velmi brzy mrzet. Hranoš vytvořil svým napadáním tlak na Soukupa, šikovně mu vypíchl balon a pohodlně jej pak doklepl do prázdné branky. V 75. minutě dokonali sparťanští mladíci obrat. Ránu Lukáše Penxi ještě stihl Soukup vyrazit před sebe, ale ve správný čas na správném místě se objevil Mokrovics a z nekompromisní dorážky se nemýlil.

Sparta tedy dotáhla duel do vítězného konce a podruhé v letošní sezoně si připsala tři body. O další zisk se pokusí 1. října na Žižkově, zatímco Jihlava ve stejný den přivítá Prostějov.