Jaký úspěch přináší držení míče? TOP trojka potvrzuje trend, Teplice míč skoro nepotřebují, Budějovicím je často k ničemu

Jaký úspěch přináší držení míče? TOP trojka potvrzuje trend, Teplice míč skoro nepotřebují, Budějovicím je často k ničemu

Jednu dobu to byla alfa a omega fotbalu. Držení míče. Kdo nedržel míč, hrál dinosauří fotbal. Situace se na hřištích mění, styly týmů jsou velmi rozmanité. I tak je ale mít míč na kopačkách pochopitelně výhodné. To potvrzuje top trojka. A co ti další?

Před třináctým kolem FORTUNA:LIGY vedla tabulku Sparta, těsně za ní byla Slavia a třetí byla Viktoria Plzeň.

Stejné tři týmy pak bylo možné najít na stupních vítězů v tabulce držení míče. Jasně dominuje Slavia, která je jediným týmem, jenž drží míč ve více jak 60 % času. Přesněji je to 62,9 %.

Druhá je Plzeň, třetí Sparta, nicméně zde je rozdíl naprosto minimální. Zatímco Plzeň se chlubí hodnotou 55,9 %, Sparta ji má jen o tři desetiny menší. Hned za ní je Baník, a to o jednu desetinu. Ostrava je v tabulce pátá, čtvrtá je Olomouc.

A právě Olomouc ukazuje, že není nutné držet míč na kopačkách tolik času. Její ofenziva patří k nejlepším v soutěži, avšak těží z protiútoků nebo efektivní kombinace, jelikož držení míče má lehce nad 48 %, což je v ligovém kontextu až deváté místo.

GABRIELOVA DÁNSKÁ PARÁDA! MLADÝ REPREZENTANT ROZHODL O VÝHŘE. NEBYL TO NEJHEZČÍ GÓL, SMĚJE SE

Kdo naopak nedokáže z držení míče vytěžit nic moc navíc, je Jablonec. Hodnota 51,5 % je šestá nejlepší v lize, nicméně Severočeši jsou předposlední. O čem to vypovídá? Že parta trenéra Látala sice míč drží, ale buď selhává ve finální fázi, nebo se do ní ani nedostává.

Podobnou anomálií jsou České Budějovice, které mají páté nejvyšší číslo, a sice 55,3 %, což je zhruba na úrovni Sparty. Dynamo se však nachází tři příčky od konce, ani jeho kombinace tak nepřináší velký úspěch.

Kdo naopak těží z mála maximum, to je Mladá Boleslav. Míč má v držení jen v 48 % času, nicméně 27 vstřelených branek je třetí nejlepší ligový počin.

Na úplném dně jsou pak Teplice, a to s číslem 40,8 %. V tabulce jsou však desáté, což je pozoruhodný počin. Z minima tvoří maximum.

Foto: SK Slavia Praha