Debut Chorého v reprezentaci vyšel na výbornou a Češi slaví postup na Euro

Čeští fotbalisté v závěrečném utkání kvalifikační skupiny v přímém souboji o účast na mistrovství Evropy porazili doma Moldavsko 3:0 a z druhého místa postoupili na šampionát v Německu v příštím roce. Svěřence trenéra Jaroslava Šilhavého, jimž by stačila i remíza, poslal v Olomouci do vedení ve 14. minutě David Douděra. Po změně stran již v přesilovce po vyloučení Vladislava Babogla z 55. minuty rovněž premiérovým gólem v reprezentačním "áčku" zvýšil debutant Tomáš Chorý a v závěru se prosadil Tomáš Souček.

Národní celek nastoupil bez tří členů základní sestavy z pátečního utkání v Polsku (1:1) obránců Brabce s Coufalem a útočníka Kuchty, kteří v noci ze soboty na neděli navštívili v Olomouci noční podnik a byli vyřazeni z mužstva.

Český tým od rozdělení federace postoupil ze všech evropských kvalifikací a na kontinentálním mistrovství si zahraje poosmé za sebou. Soupeře ve skupině mu určí los 2. prosince v Hamburku. FAČR za účast reprezentace na Euru získá prémii v přepočtu zhruba čtvrt miliardy korun.

Není jisté, zda tým i na šampionátu povede trenér Šilhavý. Jeho pozice byla v ohrožení už po říjnové porážce 0:3 v Albánii, po níž ho výkonný výbor podržel ve funkci. Upravil mu však smlouvu, která vyprší 30. listopadu. Její součástí je oboustranná opce. Šilhavého budoucností se bude FAČR zabývat v příštích dnech.

Český trenér překvapil a do klíčového zápasu nasadil i obránce Vitíka s útočníkem Chorým, kteří si připsali první start v reprezentačním "áčku". V sestavě nechyběl kapitán Souček, jenž v Polsku dohrál zápas se zraněním hlavy. V brance stejně jako ve Varšavě dostal důvěru Staněk a hned ve čtvrté minutě podržel domácí tým, když vytáhl střelu kapitána Raty pod břevno na roh.

Na opačné straně Douděra ve 12. minutě z úhlu hlavičkoval jen do brankáře, ale za chvíli už se prosadil. Po Chorého přihrávce utekl obránci a únik na gólmana s přehledem zakončil přízemní střelou k zadní tyči. Slávistický útočník si v šestém utkání za národní A-tým připsal premiérovou branku.

Češi se poté soustředili spíše na to, aby kontrolovali vedení. Naopak Moldavané, kteří potřebovali k postupu zvítězit, vysoko napadali a ve 23. minutě se dostali k druhé větší šanci. Centr z pravé strany propadl k volnému Motpanovi, který však z voleje minul.

Moldavané pokračovali v sympatickém výkonu i po přestávce a proti Caimacovovi z úhlu musel zasahovat Staněk. Zápas však hostům pokazil obránce Baboglo. Střelec branky z pátečního duelu s Albánií (1:1) po úderu loktem do hlavy Chorého dostal v 55. minutě druhou žlutou kartu a byl vyloučen.

Český celek už v přesilovce pevně držel utkání ve své moci. V 65. minutě ještě Chorému spadl Provodův centr na paty, ale za dalších sedm minut se už bývalý olomoucký hráč dočkal. Na přední tyči si naskočil na centr z rohu v podání dalšího debutanta střídajícího Kušeje a prudkou hlavičkou zvýšil

Domácí si závěr užívali. Chorý v další šanci minul, neprosadil se ani zblízka střídající Lingr, ale přes 11 tisíc diváků se přesto ještě třetí branky dočkalo. V 90. minutě se míč na hranici vápna odrazil k Součkovi a ten propálil vše před sebou. Kapitán skóroval ve třetím reprezentačním utkání po sobě a připsal si 12. gól v národní mužstvo. Češi ani ve čtvrtém duelu s Moldavskem neinkasovali a napravili březnovou venkovní remízu 0:0 z Kišiněva.

Česko - Moldavsko 3:0 (1:0)
Branky: 14. Douděra, 72. Chorý, 90. Souček. Rozhodčí: Schärer - De Almeida, Zogaj (všichni Švýc.) - Mariani (video, It.). ŽK: Kušej - Revenco, Caimacov, Posmac, Baboglo, Stina. ČK: 55. Baboglo. Diváci: 11.653.
Česko: Staněk - Vitík, Zima, Holeš - Masopust, Souček, M. Sadílek (58. Král), Douděra - Provod (77. Lingr) - Chorý (85. Chytil), Hložek (58. Kušej). Trenér: Šilhavý.
Moldavsko: Railean - Revenco (46. Cojocaru), Craciun, Baboglo, Posmac, Rjabčuk - Postolachi, Rata (78. Stina), Caimacov (59. Platica), Motpan (46. Damascan) - Nicolaescu (65. Cojocari). Trenér: Clescenco.

JEDNADVACÍTKA NA ZÁVĚR ROKU DOMA V PŘÍPRAVĚ PORAZILA SLOVENSKO PO TREFÁCH ALIJAGIČE A KABONGA

Italští fotbalisté postoupili na mistrovství Evropy v příštím roce. Obhájcům titulu k tomu v přímém souboji o účast na Euru stačila bezbranková remíza s Ukrajinou v Leverkusenu. Podruhé v historii a poprvé od roku 2000 se kvalifikovalo na evropský šampionát Slovinsko, které v rozhodujícím utkání porazilo doma 2:1 Kazachstán. Albánie překvapivě hrála doma s Faerskými ostrovy 0:0, "českou" skupinu přesto ovládla.

Závěrečný turnaj v Německu zná 20 z 24 účastníků. Kromě Italů a Slovinců se dnes z postupu radovali i čeští fotbalisté po výhře 3:0 nad Moldavskem. Zbylí čtyři účastníci mistrovství vzejdou z březnového play off. Losování skupin se uskuteční 2. prosince.

Zápas Ukrajinců s Italy se kvůli ruské vojenské agresi na Ukrajině odehrál v Leverkusenu. Utkání nabídlo minimum šancí. Tým z Apeninského poloostrova se stejně jako Česko od roku 1996 představí na Euru poosmé za sebou. Na velkém turnaji si Italové zahrají po třech letech, na loňské mistrovství světa se překvapivě nedostali. Ukrajina se pokusí probojovat do Německa přes play off.

Vítěz skupiny C Anglie remizovala v Severní Makedonii 1:1 a teprve podruhé v kvalifikaci nezvítězila. Na úvodní trefu Bardhiho odpověděl ve druhé půli po minutě na hřišti anglický kapitán Kane.

Slovince proti Kazachstánu poslal do vedení v závěru úvodního dějství z penalty Šeško. Krátce po změně stran vyrovnal Orazov. Hosté potřebovali k postupu na Euro zvítězit, druhou branku ale v 86. minutě vstřelili díky Verbičovi domácí.

Rovněž Kazachstán čeká na jaře play off stejně jako dalšího účastníka skupiny H Finy. Seveřané zvítězili v San Marinu 2:1 díky dvěma brankám Soiriho. Vítěz "háčka" Dánsko prohrálo v Severním Irsku 0:2.

Albánie doma v kvalifikaci neprohrála ani čtvrtý duel a opět v něm neinkasovala, premiérově však na svém hřišti nezvítězila a neskórovala. Skupinu E vyhrála při bodové rovnosti s Českem díky lepší vzájemné bilanci. Faeřané uhráli druhý bod v kvalifikaci.