Real přetlačil Granadu, Bilbao smetlo Vallecano, Girona předvedla proti Valencii smrtonosný závěr

OBSAHUJE VIDEO

Hráči Girony si sice v 15. kole LaLigy dali se střílením branek na čas, nakonec ale dvěma góly v závěru udolali před zraky svých fanoušků Valencii 2:1. Po triumfu přitom dlouho sahali Netopýři, které po změně stran poslal do vedení Hugo Duro. Čtvrthodinu před koncem se ovšem na trávník dostal 37letý Cristhian Stuani, jenž zužitkoval dvě přesné přihrávky o poznání mladšího Yana Couta a průběh duelu zvrátil. Jeho trefy přispěly nejen k prodloužení série neporazitelnosti Gironistes na sedm ligových utkání, ale také zabránily hostujícím Bianconegros v zisku druhé venkovní výhry v sezoně.

Svalové zranění Arťoma Dovbyka přišlo Gironu draho, jelikož v pondělní dohrávce při absenci svého nejlepšího střelce ztratila body s Bilbaem, kvůli čemuž přenechala první příčku v tabulce Realu Madrid. Bývalý forvard Dnipra-1 se však na tento duel stihl vrátit a s ním také velmi solidních sedm branek. Formu měl i jeho spoluhráč z národního týmu Viktor Cygankov. Ten se blýskl gólem či asistencí v posledních třech ligových duelech. Valencia ale stadion Gironistes dvakrát ze tří pokusů opouštěla s vítězstvím v kapse.

Začátek zápasu však naznačoval, že pro Netopýry nebude jednoduché tuto bilanci potvrdit. Girona totiž ovládala hru a v úvodních 20 minutách držela balon častěji než soupeř. První šanci si přesto připravili hosté, když se ve 22. minutě po levé straně prohnal Fran Pérez, jeho střela těsně minula pravou tyč. Blanquivermells měli jasnou převahu na hřišti, ovšem díky skvělé defenzivní práci Valencie se domácí objevili v první půli šestkrát v ofsajdu a za 45 minut nevystřelili na branku.

Girona pokračovala v nastaveném tempu i ve druhém poločase. Svou převahu využila k prvnímu ohrožení brány hostů. V 51. minutě vypálil za hranicí pokutového území Aleix García, ale jeho dalekonosný pokus vyrazil Giorgi Mamardashvili. Nedlouho poté však ztratil při výrazném tlaku domácích koncentraci David López, který nereagoval na zpětnou přihrávku. Jeho zaváhání poté dokázal využít Duro, jenž v úniku chytře přeloboval padajícího Paula Gazzanigu. Domácí poté uzamkli Xotos na jejich polovině a po silném tlaku se jim až v 83. minutě podařilo vyrovnat. Po centru z pravé strany míč doletěl ke Stuanimu, který jej pohodlně dopravil do sítě. Girona se hnala za vítězstvím a po dalším centru Couta si na balon naběhl do šestnáctky opět Stuani a ten svým druhým gólem v utkání otočil skóre. V nastavení ještě Portův pas uklidil do brány Sávio, po přezkumu u videa byl však jeho gól na 3:1 odvolán kvůli ofsajdu.

Girona se tak vrátila na vítěznou vlnu. Udržet se na ní však bude velmi složitým úkolem, jelikož se 10. prosince představí na půdě Barcelony. Valencia navštíví už o dva dny dříve stadion Getafe.

Chytrost nestárnoucího Kroose udržela Real na špici. Při skalpu Granady opět pálil Rodrygo

Real Madrid ovládl domácí duel proti Granadě 2:0. Pozvolný začátek rozsekl ve 26. minutě Brahim Díaz, který zužitkoval precizní průnikovou přihrávku do vápna z dílny 33letého Toniho Kroose. Pozadu nezůstal ani ve formě hrající Rodrygo, jenž po změně stran dodal šestým gólem v ligovém ročníku svému týmu klid na kopačky. Bílý balet tak na triumf konkurenční Girony zareagoval na výbornou a vyhoupl se zpět do čela soutěže, kde zůstává díky lepšímu skóre.

Los Blancos si i přes rozsáhlou marodku stále drželi fantastickou formu, kterou potvrdili i v týdnu proti Neapoli. Italský celek totiž přemohli ve skupinové fázi Ligy mistrů 4:2, a zajistili si tak postup do osmifinále z první příčky. Při zranění Viníciuse Júniora začal zářit jeho brazilský parťák Rodrygo, jenž z posledních čtyř utkání za klub nastřílel šest branek, ke kterým přidal čtyři asistence. Právě na něj si musela dávat předposlední Granada, jež zvítězila od startu ročníku pouze jednou, největší pozor.

Bílý balet se v první půli nejprve přesvědčil o přísnosti sudího Pabla Fuertese. Ten každý výraznější projev odporu vůči své autoritě odměnil žlutým kartonkem. Po stanovení hranice pravidel se Kroos ve 26. minutě uvedl bravurní přihrávkou do šestnáctky, kterou v úvodní trefu přetavil Díaz. Na sklonku poločasu mohl skórovat Joselu, z bezprostřední blízkosti však zamířil vedle levé tyče.

Před hodinou hry potvrdil výbornou formu Rodrygo, když do sítě razantním způsobem dopravil odražený míč po zákroku gólmana. Madridský celek poté zvolnil tempo a nehnal se bezhlavě do útoku. Hru tak kouskovaly fauly, které byly často mířené i na Juda Bellinghama. Právě mladá anglická superstar adresovala do vápna soupeře přesné přihrávky, tu nejlepší z nich poslal v 75. minutě z halfvoleje přímo do brankáře Federico Valverde.

Real Madrid tak doma překvapení nedopustil a připsal si povinné tři body. V příštím kole se 9. prosince představí na půdě Betisu, Granada vyzve o den později Bilbao.

V Bilbau se zkraje prosince připomněli bratři Williamsové. Athletic své fanoušky opět nezklamal

Bilbao vyhrálo nad Vallecanem jednozačně 4:0, a zůstalo tak v tabulce na dostřel gigantům. Vysoké vítězství odstartoval ve 23. minutě rozhodující brankou Gorka Guruzeta, jenž se neuznaným zásahem chvíli předtím nenechal odradit. Bilbao si kromě pohodlného tříbodového zisku nadělilo také pojistku nadějného odchovance Nica Williamse, jenž se zkraje prosince upsal Baskům až do roku 2027. Ten se navíc stejně jako jeho bratr Iňaki Williams zapsal do kolonky úspěšných střelců. Athletic zároveň potěšil vlastní fanoušky již sedmou domácí neprohrou v řadě, v nichž navíc udržel průměr přes tři vstřelené góly na utkání.

Ještě v minulém ročníku by pravděpodobně byli Baskové po tom, co si ze hřiště Girony odvezli bod,  zklamaní. Tentokrát ale připravili v té době prvnímu týmu tabulky jeho teprve třetí letošní ztrátu, což pochvalným komentářem na účet svých spoluhráčů kvitoval jediný střelec Athletiku Iňaki Williams. Větší šanci mohli domácí cítit proti Vallecanu, tomu ale zatím venkovní duely seděly. Rayo v nich získalo hned tři ze svých čtyř triumfů.

Hosté ale od začátku pouze odráželi útočné vpády soupeře, přičemž jeden z nich po špatné rozehrávce Alfonsa Espina dokonce skončil gólem. Chybu zkušeného obránce z Uruguaye však zastřel videorozhodčí, jenž odhalil ofsajd. Baskové se tak z úvodního zásahu radovali ve 23. minutě, kdy z přesně naservírované přihrávky do běhu skóroval Guruzeta. O závar v defenzivní řadě Bilbaa se postaral jen Pathé Ciss, po slibném průniku z křídla však poslal balon na tribuny.

Krátce po návratu ze šaten spadl domácím do klína další gól, když si centr Iňakiho Williamse srazil do vlastní sítě smolař Espina. Rodák z Bilbaa reprezentující Ghanu se sám prosadil po hodině hry, když precizní kolmici od Guruzety z levého křídla poslal po zemi nechytatelně k tyči. Chvíli nato se připomněl i jeho bratr Nico Williams, jenž po průniku z levého křídla zamířil přesně na vzdálenější tyč. Rayo působilo v závěru odevzdaně a nechalo soupeře dohrát duel s míčem na kopačkách.

Bilbao tedy dovedlo utkání do vítězného konce a vyvinulo další tlak na nejlepší čtyřku. Baskové se po pohárové vsuvce vrátí na ligová kolbiště 10. prosince, kdy se představí na hřišti Granady. Vallecano o den později přivítá Celtu Vigo.

Španělská liga - 15. kolo:

Girona - Valencie 2:1 (82. a 88. Stuani - 56. Duro),

Bilbao - Vallecano 4:0 (23. Guruzeta, 47. vlastní Espino, 64. I. Williams, 68. N. Williams)

Real Madrid - Granada 2:0 (26. Díaz, 57. Rodrygo)

Pamplona - San Sebastian 1:1 (2. Gómez - 41. Sadiq)