AC Milán sestřelil na San Siru Koopmeiners, Sarri vystavil v bitvě o Řím stopku Mourinhovi

OBSAHUJE VIDEO

Hráči Lazia ve čtvrtfinále Coppa Italia porazili městského konkurenta AS Řím 1:0. Po bezbrankové úvodní půli Orli přidali na obrátkách a zásluhou proměněné penalty Mattii Zaccagniho, jež se kopala po faulu osmnáctiletého hosta z Juventusu Deana Huijsena, postoupili do semifinále. Trenér Maurizio Sarri tak dostal povedený dárek k 65. narozeninám, a celý klub si navíc cennou výhrou prodloužil oslavy 124. výročí založení, které započaly den před duelem.

Pohárové střetnutí odvěkých římských rivalů bylo poměrně unikátním úkazem, jelikož za posledních 10 let se utkali pouze v rámci semifinále ročníku 2016/2017. Tehdy postoupilo Lazio, které se aktuálně pyšnilo jak lepší formou, tak pozitivní bilancí z předchozích tří vzájemných klání. Recept na obranu Orlů měl za úkol vymyslet José Mourinho, jenž o víkendu předvedl další ze svých excesů a viděl druhou červenou kartu v sezoně.

V úvodu utkání musel prokázat velkou dávku trpělivosti Romelu Lukaku. Útočník Vlků byl totiž zásobován velkým množstvím centrů, avšak jeho spoluhráčům se opakovaně nedařilo z vyhraných hlaviček belgického reprezentanta těžit. Domácí se snažili na tento styl hry odpovědět svižnými protiútoky, ani jejich snaha ale nepadla na úrodnou půdu. Jedinou střelou na branku v prvním dějství tak zůstal pokus Danila Cataldiho ze 20. minuty, jeho přímý kop však Giallorossi příliš vrásek nenadělal.

Český trenér maká pro City Football Group: Kopírování Guardioly nefunguje, snažím se vnímat detaily jeho práce, tvrdí Krátký

Ihned po změně stran se domácí diváci dočkali zvýšené aktivity. Matías Vecino nejprve prudkou hlavičkou protáhl Ruie Patrícia a po následném rohu a zásahu videa byla Orlům přidělena penalta. K její exekuci se postavil Zaccagni, který ji bez problémů proměnil. Sarriho svěřenci v ofenzivě nepolevili a prezentovali se sérií dalších šancí, Vecino ani Taty Castellanos však gólově úspěšní nebyli. Velmi povedenou akci Biancocelesti v 82. minutě zakončoval Pedro střelou ze střední vzdálenosti, Patrício však zvýšení náskoku nepovolil. Na druhé straně se vzápětí vyznamenal pohotovým zákrokem Christos Mandas, a další branka tak již nepadla. Emotivní závěr okořenily už jen dvě červené karty, mezi kterými proběhla blesková přesilovka hostů.

Pikantní duel nesmiřitelných celků tedy skončil postupem Lazia. Jeho soupeřem v semifinále, jež je na programu v dubnu, bude s největší pravděpodobností Juventus, který však nejprve musí vyřadit Frosinone.

AC Milán neuspěl v lombarském čtvrtfinále proti Atalantě

Hráči AC Milán nestačili před vlastními fanoušky ve čtvrtfinále italského poháru na Atalantu a po porážce 1:2 se se soutěží rozloučili. V závěru první půle sice poslal domácí do vedení Rafael Leao, jenže s odpovědí okamžitě přispěchal Teun Koopmeiners. Nizozemský středopolař navíc v 59. minutě přidal druhou trefu z penalty, kterou rozhodl o postupu. Milánští tak našli přemožitele po šesti duelech bez prohry, tu poslední jim přitom zhruba před měsícem uštědřil právě celek z asi 50 kilometrů vzdáleného Bergama.

Čtvrtfinálový souboj v italském poháru svedl proti sobě týmy, které měly v poslední době velmi dobrou formu. Domácí AC Milán neprohrál šest soutěžních klání v řadě a v Serii A se držel s pohodovým náskokem na třetí příčce. Atalanta poznala ze sedmi předchozích střetnutí přemožitele jen jednou, v nohách ale měla velmi těžký duel v lize s AS Řím, ze kterého si odnesla bod.

Aktivněji do zápasu vstoupili domácí, kteří se snažili udeřit hlavně po centrech a ze standardních situací. Bergamo se začalo probouzet po půlhodině hry, což vyústilo v několik šancí. Ve 36. minutě se Marten de Roon málem dostal k zakončení z bezprostřední blízkosti po nahrávce, kterou hlavou vyslal Charles De Ketelaere. Celá situace však přinesla jen zranění de Roona i bránícího Mattea Gabbii a vyloučení hostujícího lodivoda Giana Piera Gasperiniho. V samotném závěru první půle Rossoneri zrychlili hru, Leao si narazil s Theem Hernándezem a prudkou střelou na zadní tyč otevřel skóre. Poločasovou poradu si však okamžitě zpříjemnili hosté, neboť Koopmeiners přetavil rychlou akci rozjetou hned ze středového kruhu v gól.

Po změně stran Atalanta v nastaveném trendu pokračovala. Průnik Alekseje Mirančuka byl zastaven podražením ve vápně a následoval pokutový kop, o jehož bezchybnou exekuci se v 59. minutě postaral Koopmeiners. O chvíli později mohl reagovat Christian Pulišič, jeho dobrou ránu však vytáhl Marco Carnesecchi na roh. Brankář se zkušenostmi z mládežnických reprezentací Itálie se v závěru blýskl ještě několikrát, a velkou měrou se tak zasloužil o konečný výsledek.

Atalanta na AC Milán vyzrála a stále může živit naději na zisk své první trofeje v italském poháru. V semifinále se střetne s Fiorentinou.