Kane pomohl Bayernu odvrátit další blamáž. Postup PSG, taktéž dvěma góly, jistil Mbappé

Prvními čtvrtfinalisty Ligy mistrů jsou týmy Bayernu Mnichov a Paris St. Germain. O jasná vítězství svých klubů se postaraly největší ofenzivní hvězdy. V dresu bavorského velkoklubu dvakrát skóroval Harry Kane, stejným příspěvkem potěšil fanoušky pařížského giganta Kylian Mbappé.

Kane řídil postup Bayernu přes Řím

Bayern Mnichov dokázal na domácí půdě otočit dvojzápas osmifinále Ligy mistrů, když porazil Lazio 3:0. Hlavní hvězdou postupujících Bavorů se stal Harry Kane, který vstřelil hned dvě branky svého týmu. Anglický kanonýr tak v letošní sezoně stihl za 33 soutěžních duelů vsítit 33 gólů, a zároveň pomohl zlepšit pověst kritizovanému Thomasi Tuchelovi, jenž by byl v případě vypadnutí velmi pravděpodobně vyhozen. Italové naopak museli skousnout teprve druhé vypadnutí z posledních 14 evropských dvojutkání, které načali výhrou.

Léta nevídaná herní krize Bayernu nebrala konce. V Bundeslize totiž pustil Leverkusen do 10bodového trháku a na problémy si zadělal i v Lize mistrů, kde padl v úvodním osmifinálovém klání hraném v Římě. Nedalo se však říct, že by Lazio tento úspěch nakopl, jelikož prohrálo tři z následných čtyř zápasů. Ten poslední navíc doplnila hrubá nedisciplinovanost, když proti AC dohrávalo v osmi hráčích.

Úvodní minuty přinesly několik pohledných kombinací, útočníkům Lazia však chyběla přesnost a na druhé straně šance likvidoval suverénní Ivan Provedel. Ve 37. minutě se k odraženému centru za obranou dostal Ciro Immobile, jeho hlavička však mířila těsně vedle. Tým z hlavního města Itálie to mrzelo o to více, neboť se na druhé straně vzápětí stejnou částí těla Kane trefil přesněji. Využil pohotového stříleného centru Raphaela Guerreira a se štěstím dostal míč za Provedela. V nastaveném času první půle zdvojnásobil radost Die Roten Thomas Müller, který rovněž hlavou usměrnil projektil Matthijse de Ligta vyslaný po rohovém kopu.

Trenér Tuchel o přestávce své svěřence namotivoval, aby jen nebránili výsledek a snažili se skóre navýšit. To se jim skutečně povedlo v 66. minutě, když se z dorážky prosadil Kane. Provedelovi tak bylo málo platné, že předchozí povedenou střelu Leroye Saného dokázal vytáhnout. Definitivní potvrzení postupu mohlo přijít nedlouho poté, avšak Müller nejprve trefil tyč a následně Sané mířil těsně vedle. Lazio nicméně nenašlo dostatek sil k závěrečnému náporu.

Bayern tak prokázal dobrou domácí bilanci proti celkům ze Serie A a dvojutkání otočil. Svého čtvrtfinálového soupeře se dozví při losu konaném 15. března.

Dvakrát skóroval také Mbappé, střídání se tentokrát nekonalo

Fotbalisté PSG ovládli odvetu osmifinále Ligy mistrů na půdě Realu Sociedad, nad kterým zvítězili 2:1, a zajistili si tak postup do čtvrtfinále. Základní sestava Pařížanů měla průměrný věk 23 let a 361 dní, což představovalo nejmladší základní jedenáctku PSG v historii této soutěže. Jejím vůdcem byl s kapitánskou páskou Kylian Mbappé, který vstřelil obě branky svého týmu, čímž vyslal jednoznačný signal Luisi Enriquemu, jenž jej v minulých dvou zápasech předčasně vystřídal.

Španělský celek vyhrál od začátku února jediný soutěžní duel a jeho šance na postup byly po úvodní prohře o dvě branky mizivé. Real Sociedad přesto mohl v koutku duše spoléhat na potenciální neklid v táboře Pařížanů. Celý svět totiž neustále řešil Mbappého a jeho chystaný odchod do Realu Madrid. Kouč Enrique na to reagoval například tím, že v posledním klání hvězdného Francouze střídal už v poločase.

Byl to právě francouzský útočník, kdo po 10 minutách hry připravil první velkou šanci pro Bradleyho Barcolu, který však z blízkosti branky mířil pouze do domácího gólmana. O několik minut později vzal Mbappé zakončení sám na sebe a byl přesnější než jeho spoluhráč, když dokázal z levé strany propálit několik obránců světlemodrých střelou na zadní tyč. Těsně před odehranou půlhodinou byla hvězda Paris Saint-Germain velmi blízko k přidání dalšího zásahu, její nebezpečnou ránu k pravé tyči však výborným reflexivním zákrokem zlikvidoval Álex Remiro. V závěru první půle mohl Takefusa Kubo zařídit srovnání skóre, jeho dalekonosný pokus ale pouze proletěl kolem branky Gianluigiho Donnarummy.

I do druhého dějství vstoupil lépe mistr francouzské ligy. Kang-In Lee po krátkém pobytu na hřišti vyslal přihrávkou z poloviny hřiště do samostatného úniku Mbappého, jenž se tváří v tvář domácímu gólmanovi nemýlil. Baskové se i přes nepříznivý vývoj utkání nevzdávali a v 63. minutě se jim podařilo poprvé skórovat. Jejich radost však netrvala dlouho, neboť se Ander Barrenetxea před svou trefou nacházel v malém ofsajdu. V závěru utkání se La Real dočkal a po střele Mikela Merina z blízkosti penaltového puntíku mohl slavit první přesný zásah v tomto dvojutkání.

Odvetné zápasy osmifinále Ligy mistrů:

Bayern Mnichov - Lazio Řím 3:0 (2:0)

Branky: 39. a 66. Kane, 45.+2 Müller. Rozhodčí: Vinčič - Klančnik, Kovačič - Kajtazovič (video, všichni Slovin.). ŽK: Romagnoli, Cataldi, Pellegrini (všichni Lazio). Diváci: 75.000 (vyprodáno). První zápas: 0:1, postoupil Bayern.

Bayern: Neuer - Kimmich, De Ligt, Dier, Guerreiro (78. Davies) - Pavlovič, Goretzka - Sané (89. Laimer), Müller (78. Tel), Musiala (90.+1 Gnabry) - Kane. Trenér: Tuchel.
Lazio: Provedel - Marušič, Gila, Romagnoli, Pellegrini - Guendouzi, Vecino (61. Cataldi), Luis Alberto (80. Kamada) - Zaccagni (61. Isaksen), Immobile (61. Castellanos), Felipe Anderson (75. Pedro). Trenér: Sarri.

San Sebastian - Paris St. Germain 1:2 (0:1)

Branky: 89. Merino - 15. a 56. Mbappé. Rozhodčí: Oliver - Burt, Cook - Attwell (video, všichni Ang.). ŽK: Kubo, Zuleldia - Mendes, Hakimí, Dembélé. Diváci: 39.336 (vyprodáno). První zápas: 0:2, postoupil PSG.

San Sebastian: Remiro - Traoré, Zubeldia (76. Pacheco), Le Normand, Galán - Méndez (61. Turrientes), Zubimendi (89. Olasagasti), Merino - Kubo, Oyarzabal (76. Silva), Becker (61. Barrenetxea). Trenér: Alguacil.
PSG: Donnarumma - Hakimí (83. Soler), Beraldo, Hernandez, Mendes (61. Mukiele) - Zaire-Emery, Vitinha, Ruiz (77. Ugarte) - Dembélé (82. Kolo Muani), Mbappé, Barcola (46. I Kang-in). Trenér: Enrique.