Hložek splatil Alonsovi důvěru gólem, vítězný zásah Leverkusenu opět obstaral Schick

Bayer Leverkusen porazil ve 26. kole Bundesligy Freiburg 3:2 a i nadále drží dlouhou sérii bez prohry. K vítězství pomohly hostům hlavně české ofenzivní síly. Na gól Floriana Wirtze navázal Adam Hložek, jenž po delší době nastoupil v nejvyšší soutěži od úvodních minut. V druhé půli přidal rozdílový zásah Patrik Schick, který hrál důležitou roli i u gólu svého krajana. Poslední z českých reprezentantů, gólman Matěj Kovář, strávil utkání na lavičce náhradníků.

Nabuzení hosté si pro výhru šli hned od úplného začátku. Ve druhé minutě totiž Alejandro Grimaldo nahrál Wirtzovi, který míč pohodlně uklidil za záda překvapeného brankáře domácích. Šok pro trenéra Xabiho Alonsa však přineslo vyrovnání, které zařídil skvělým průnikem japonský křídelník Ricu Dóan. Průvanu na levé straně Farmaceutů chtěl využít i Merlin Röhl, jenž si naběhl na parádní přihrávku za obranu. Jeho pokus ale skončil těsně mimo tři tyče brány Lukáše Hradeckého. Vedení však Die Werkself stihl ještě do poločasu vrátit Hložek, který využil chaosu před bránou Noaha Atobula a uklidil balon do prázdné sítě.

Gólové radosti se nakonec dočkal i druhý český útočník. Schick po centru Jeremieho Frimponga jen jemně trkl do míče, jenž se odrazil od obou svislých tyčí přímo za záda nebohého Atobula. Do zápasu vrátil Freiburg střídající Yannik Keitel, který napodruhé zblízka propálil Hradeckého. Vrátit Leverkusenu vedení o dva góly mohl Wirtz, ten však pálil přímo do levé tyče. Vytíženého brankáře domácích ještě v závěru protáhl svou střelou Granit Xhaka, ani jeho pokus ale zvýšení náskoku neznamenal.

Dortmund se vrátil do elitní čtyřky

Borussia šla do zápasu s Frankfurtem ve velmi dobrém rozpoložení, jelikož před pár dny oslavila postup mezi osm nejlepších týmů Ligy mistrů. Herní projev její obrany ovšem nebyl v odvetném duelu s PSV vůbec jistý, což chtěla proti Eintrachtu změnit. Výborně se naopak prezentoval střelec postupového gólu Jadon Sancho, jenž pomalu začal ukazovat svůj ofenzivní potenciál.

Anglický křídelník se však proti Frankfurtu do základní sestavy nevešel. Do brány se naopak vrátil Alexander Meyer. A hned ve 13. minutě musel řešit problémy. Po ztrátě Mariuse Wolfa přihrával Omaru Marmoushovi Willian Pacho. Egyptský útočník ale strefil pouze brankáře domácich, na odražený míč si však počkal odchovanec Borussie Götze, který zakončil za záda překvapeného Meyera. Fotbalisté Dortmundu gólové čekání protrhli ve 33. minutě. Donyell Malen si z obránců udělal slalomové tyčky a hravě mezi nimi proběhl, poté přesně naservíroval míč Adeyemimu, jenž akci dokonal.

Do druhého dějství vstoupily oba celky vlažně. Diváci v Signal Iduna Parku si tak na větší brankovou šanci museli počkat až do 69. minuty, kdy se k dorážce dostal Marmoush, toho ale fantasticky vychytal Meyer. Jediný hráč Die Schwarzgelben, který po přestávce snesl přísnější měřítka, byl Malen. Jeho pokus z dálky se však mezi tři tyče nevešel. BVB se vytouženého gólu nakonec dočkalo. Na centr Juliana Brandta si naskočil zkušený zadák Hummels, jenž trefou rozradostnil celý stadion. V závěru ještě černožlutí kopali penaltu po faulu Robina Kocha na Jamieho Bynoe-Gittense. Exekuce se ujal kapitán Emre Can, ten se nemýlil a pojistil vedení svého týmu.

Německá liga - 26. kolo:
Freiburg - Leverkusen 2:3 (10. Doan, 79. Keitel - 3. Wirtz, 40. Hložek, 53. Schick),
Dortmund - Eintracht Frankfurt 3:1 (33. Adeyemi, 81. Hummels, 90.+3 Can z pen. - 13. Götze).

18. Darmstadt 26 2 7 17 26:65 13

Tajemství Leverkusenu je venku! Expert promluvil o domácím úkolu i Alonsovi, který nebyl pro mnohé přesvědčivou volbou