Zbrojovka vsadila v nouzi na kouče rezervy. Je v našich silách tým pozvednout, tvrdí trenér Kříž

Zbrojovka vsadila v nouzi na kouče rezervy. Je v našich silách tým pozvednout, tvrdí trenér Kříž

V neděli dovedl brněnskou rezervu k důležité divizní výhře v Lanžhotě, ve středu se o něco podobného pokusí s druholigovým A týmem. Lukáš Kříž byl v pondělí jmenován novým hlavním trenérem druholigové Zbrojovky, která v posledních týdnech herně i výsledkově chřadla a v posledních deseti kolech byla dokonce nejhorším celkem soutěže. "Věřím, že je v našich silách tým pozvednout," uvedl kouč na webu brněnského klubu.

Výsledková i herní bída stály místo kouče Tomáše Polácha. O jeho odvolání se mluvilo v zákulisí už nějaký čas, šéfové Zbrojovky rozhazovali sítě, ale žádné známé jméno na nabídku k práci nekývlo. A tak padla volba na trenéra rezervy. „Všichni v klubu máme jeden společný cíl, takže jsem nad nabídkou nepřemýšlel dlouho. Jakožto Zbrojovákovi mi situace není lhostejná a pokud mohu pomoci, tak neváhám," poznamenal Kříž.

"Prvotním úkolem teď bude pracovat s psychikou hráčů, vrátit do mužstva vítěznou náladu. Hráče znám a jsem přesvědčený, že kvalitu mají výrazně vyšší, než ukazuje tabulka,“ dodal už před pondělním tréninkem. Kříž vytvoří trenérský tým s Markem Zúbkem, se kterým se ještě na podzim potkal v divizi. Tehdy byl ale Zúbek v roli soupeře, trénoval Velkou Bíteš. "Známe se už docela dlouho, ještě z doby, kdy dohrával kariéru, takže s tím není problém."

Kříž je typem trenéra, který zápasy hodně prožívá. „S týmem žiju, emoce jsou pro mne důležité, to asi není tajemství. Máme za sebou určitou odvedenou práci u béčka, vedení ví, jakým trenérem jsem, i to asi hrálo roli. Hrajeme už ve středu, takže prostor pro nějaké individuální rozhovory moc nebude, to spíše až potom," přiznal Kříž. V kabině už stihl s týmem probrat základní věci. "Práce nás čeká opravdu hodně, ale kdybychom se báli, nešli bychom do toho."

Brněnskou bídu odnesl trenér Polách. Ve Zbrojovce dostal padáka. Za výsledky bude zodpovědný i manažer Psotka

Kříž dobře ví, že zápasový program je v dubnu nahuštěný, změny proto budou muset přijít rychle. „Může to být zároveň i naše výhoda, není čas se v ničem dlouho babrat. Pustíme se do práce, abychom středeční zápas zvládli a odrazili se od něj dál. Za tak krátkou dobu toho po taktické stránce mnoho nezměníte, byť k soupeři už jsme si něco řekli a další informace ještě proběhnou.“

Řeč už přišla i k potenciální sestavě, ale jasno je zatím jen o tom, koho nové trenérské duo nebude mít k dispozici. „V rámci spolupráce jsme byli v úzkém kontaktu, takže přehled o situaci mám. K marodům přibyli vykartovaní hráči Fousek a Koželuh, bez těch se tedy budeme muset ve středu obejít. V hlavě už samozřejmě máme různé varianty, jak sestavu složit,“ doplnil Kříž.

Osmačtyřicetiletý kouč přišel před letošní sezónou k „béčku“, se kterým vévodí divizi D. Nedělní výhra v Lanžhotě týmu zajistila osm kol před koncem devítibodový náskok. „Byl to dobře odpracovaný zápas, gól na konci byl třešničkou na dortu a odměnou pro kluky. Bodů je ve hře ještě hodně a nikdo rozhodně neusne na vavřínech, před mužstvem je ještě hodně těžkých zápasů. Zůstaneme v úzkém kontaktu, s ohledem na spolupráci obou týmů to ani jinak nejde. Budu klukům držet palce, aby jízdu dotáhli.“

Semafor F:NL. Last minute euforie v podání outsiderů, vzpoura na severu Čech a zase ta Zbrojovka…