Oslabená Plzeň vzdorovala Fialkám marně. O postupujícím rozhodlo až prodloužení

V pohárové Evropě skončil i poslední český zástupce poté, co Plzeň nezvládla odvetu čtvrtfinále Konferenční ligy na hřišti Fiorentiny a padla výsledkem 0:2 po prodloužení. Kromě výrazné herní převahy Italů byla na vině i červená karta, kterou v 66. minutě viděl za hrubý došlap na nohu soupeře Cadu. Západočeši přesto dokázali v základní hrací době udržet čisté konto, v přidané půlhodině však Fialky překonaly do té doby fenomenálního Martina Jedličku hned dvakrát. Na vítězství domácích se podílel také Antonín Barák, který se na trávník dostal v 75. minutě.

Remízu Plzně v úvodním utkání slavil přímo na stadionu i slávistický šéf Jaroslav Tvrdík, jelikož zajistila českému mistrovi místenku v hlavní fázi Ligy mistrů od sezony 2025/2026. O poznání menší radost mu udělal víkendový duel v plzeňské Doosan Areně, kde sešívaní padli. V dobré náladě cestující Západočeši nicméně byli ve Florencii jasnými outsidery, přesto si toužili svoji spanilou jízdu Evropou protáhnout.

Tento cíl mohl narušit už v úvodních minutách Andrea Belotti, který po centru z levé strany dorážel z bezprostřední blízkosti míč do sítě, světový zákrok ale předvedl Jedlička, jenž vyrazil balon z brankové čáry do bezpečí. Aktivní vstup domácích do utkání pokračoval i v osmé minutě, kdy si na českém gólmanovi vylámal zuby na kraji pokutového území osamocený Christian Kouamé. Tlak Fialek se začal postupem času stupňovat, v bráně ovšem stále stál famózní Jedlička. Hrdina první půle ve 30. minutě dalším fantastickým zákrokem zneškodnil pokus k pravé tyči od Kouamého. Jen o pár sekund později zachránila Plzeň tyč, kterou orazítkoval Belotti. Branková konstrukce zvonila za zády 26leté jedničky Viktorky i v úplném závěru první půle, když skvěle hrající Kouamé tvrdou pumelicí napálil břevno.

Po změně stran se obraz zápasu příliš nezměnil, klíčový moment ale nastal po hodině hry, kdy Cadu nešťastně přišlápl achilovku Dodovi, za což uviděl po kontrole videorozhodčího červenou kartu. Západočeši se v oslabení stáhli do velmi hlubokého bloku, ve kterém hrdě ubránili nátlak Fialek až do prodloužení.

Hned po jeho startu se však fialoví přece jen kýženého gólu dočkali. Nejprve Jedlička opět čaroval, když vyrazil nebezpečnou střelu na rohový kop. Po jeho zahrání se ovšem v pokutovém území jako první dostal k míči Nicolás González, jenž se šikovně otočil a po tvrdé ráně do levého horního rohu branky rozjásal domácí tribuny. Ve 104. minutě mohl přidat pojistku Lucas Martínez Quarta, hlavou ale trefil jen pravou tyč. Příliš jej to nakonec mrzet nemuselo, neboť ve druhém poločase prodloužení úspěšně zakončil brejkovou situaci týmu z Toskánska Cristiano Biraghi.

Plzeň tak v letošní sezoně poprvé na evropské scéně padla a s Konferenční ligou se rozloučila. Dalším soupeřem Fiorentiny budou 2. května buď Bruggy, nebo PAOK.

Odvetné utkání čtvrtfinále Evropské konferenční ligy:

ACF Fiorentina - Viktoria Plzeň 2:0 po prodl.

Branky: 92. González, 108. Biraghi. Rozhodčí: Gil Manzano - Barbero, Nevado - Hernández (video, všichni Šp.). ŽK: Ranieri, González - Chorý, Řezník. ČK: 67. Cadu (Plzeň). Diváci: 19.418. První zápas: 0:0, postoupila Fiorentina.

Fiorentina: Terracciano - Dodo (88. Faraoni), Milenkovič, Ranieri, Biraghi - Arthur Melo (66. Lopez), Mandragora (91. Martínez Quarta) - González (98. Sottil), Beltrán (75. Barák), Kouamé - Belotti (88. Ikoné). Trenér: Italiano.

Plzeň: Jedlička - Hranáč, Hejda, Jemelka - Kopic (106. Mosquera), Červ (90.+5 Traoré), Kalvach (101. Dweh), Cadu - Vydra (56. Kliment), Šulc - Chorý (70. Řezník). Trenér: Koubek.