Liverpool na půdě Atalanty manko nesmazal, Římané udrželi náskok nad AC Milán a postupuje i Leverkusen

Liverpool se v odvetném čtvrtfinále Evropské ligy vysněného obratu nedočkal, když na hřišti Atalanty zvítězil pouze 1:0. Italskému celku totiž i tato porážka stačila k postupu mezi čtyři nejlepší celky, neboť v prvním utkání sestřelil The Reds třemi góly. Hosty sice už v sedmé minutě nakopla proměněná penalta Mohameda Salaha, jejich následný tlak však zodpovědná defenziva Italů až do závěrečného hvizdu ustála. Bergamo se tak poprvé od roku 1988 podívá do semifinále evropské soutěže.

Loučení Jürgena Kloppa přestalo probíhat podle ideálního scénáře, neboť Liverpool po úvodní čtvrtfinálové prohře s Atalantou (0:3) nestačil ani na Crystal Palace v domácí soutěži. Nerazzurri ovšem nesměli brát odvetu na lehkou váhu. Sami se totiž naposledy v Serii A přesvědčili, že pohodlný náskok se dá promarnit, když po dvougólovém vedení brali proti Veroně nakonec jen bod.

Další výstrahu připravila Lombarďanům již sedmá minuta, kdy se po odrazu míče od ruky Mattea Ruggeriho mohla k zahrávání pokutového kopu postavit egyptská superstar Salah. Stíhací jízdu Reds zahájil úspěšnou přízemní ranou k pravé tyči. Krátce před změnou stran se Salah mohl prosadit podruhé, jeho lob však skončil těsně nad branku. Vzápětí rozvlnil prostřednictvím Teuna Koopmeinerse síť také domácí celek, čárovému rozhodčímu však neuniklo, že gólu předcházel ofsajd.

Úvodní nadšení příznivců červených pozvolna chladlo i během druhého poločasu, v němž byly šance Liverpoolu na zázrak k vidění stále řidčeji a řidčeji. Definitivně pohřbít postupové ambice Kloppových svěřenců mohl naopak v 69. minutě Gianluca Scamacca, jeho dělová rána z hrany vápna však přeletěla svůj cíl. Hostující tým dokázal ve druhé půli vystřelit na branku pouze jedinkrát, což na stažení dvougólové ztráty stačit pochopitelně nemohlo.

Liverpool tak v odvetě zabojoval a na hřišti Atalanty zvítězil. Náskok ovšem nestáhl a dál jde celek z Bergama. Semifinále Orobici rozehrají 2. května na hřišti úspěšnějšího ze střetnutí Benfiky a Marseille.

Leverkusen se vypořádal s titulovou kocovinou a uhájil sezonní neporazitelnost

Fotbalisté Bayeru Leverkusen remizovali v odvetném čtvrtfinále Evropské ligy na hřišti West Hamu 1:1 a postoupili mezi čtyři nejlepší celky soutěže. Do zápasu vkročili lépe Londýňané, přičemž gól Michaila Antonia ze 13. minuty představoval pro čerstvého německého mistra hrozbu vůbec první soutěžní porážky v sezoně. Více toho však Hammers nepředvedli a i kvůli vyrovnávací trefě ze závěru se do druhého kontinentálního finále v řadě nepodívají. V jejich barvách nastoupili v základní sestavě obě české stálice, na druhé straně se z reprezentačního tria představili Patrik Schick a Matěj Kovář.

Svěřenci Xabiho Alonsa o víkendu po pětigólové demolici Brém dotáhli své tažení Bundesligou ke zdárnému konci a oslavili historicky první titul. Sezona pro ně však zdaleka neskončila, neboť stále mohli vybojovat treble. Nyní Bayer potřeboval zvládnout odvetu s West Hamem. Kladiváři doma sice čekali na výhru více než měsíc, avšak při posledním triumfu zde už jednou odvrátili vyřazení z Evropy proti jinému německému celku Freiburgu.

Už po několika minutách ovšem mohli prohrávat. Nathan Tella natáhl ke střele z úctyhodné vzdálenosti, skvělým zákrokem se ovšem blýskl Lukasz Fabiaňski. O několik chvil později navíc Jarrod Bowen po spolupráci s oběma českými parťáky našel hlavu Antonia, jenž přesnou hlavičkou poslal míč za Kováře. Ve 25. minutě mohl asistent u první branky sám skórovat, jeho pokus z první ale trefil pouze českého gólmana. Od této chvíle už úvodní dějství mnoho fotbalové krásy nenabídlo a dění na hřišti se přiostřilo. Vše vyvrcholilo zhruba po půlhodině hry, kdy došlo na hromadnou strkanici mezi oběma mužstvy i jejich realizačními týmy. Výsledkem byla červená karta pro domácího asistenta Billyho McKinlayho.

Alonso udělal o poločasové přestávce několik změn včetně stažení Schicka, načež jeho tým výrazně zklidnil hru a začal postupně dominovat. Po necelé hodině ale přišel rychlý brejk, na jehož konci se ocitl Bowen, který prudce poslal míč skrze malé vápno, tam jej ale žádný z jeho spoluhráčů nedostihl. Když už to vypadalo, že se Bayer přece jen dočká své první soutěžní porážky v sezoně, vypálil Jeremie Frimpong, jehož střelu ještě tečoval jeden z obránců a tím ji usměrnil za záda polského brankáře.

Leverkusen se tak z titulových oslav probral jen částečně a s West Hamem remizoval. Triumf z prvního utkání mu však stačí k účasti mezi nejlepší čtveřicí. Semifinále Bayer začne venku 2. května proti AS Řím.

Milán opět neuhlídal římského provokatéra a z italského dvojboje odešel s prázdnou

Fotbalisté AS Řím ovládli i odvetné utkání čtvrtfinále Evropské ligy poté, co na vlastní půdě porazili AC Milán 2:1. O druhém postupu Vlků do semifinále této soutěže v řadě se rozhodlo v bláznivém prvním poločase. Giallorossi totiž měli fantastický vstup do zápasu, když se už ve 12. minutě prosadil autor jediné branky z úvodního střetnutí Gianluca Mancini. Ten zkraje měsíce zaujal po úspěšném římském derby provokativní oslavou s vlajkou soupeře, kterou „zdobila“ krysa. Krátce po Italově zásahu se trefil také Paulo Dybala a na triumfu Vlků nic nezměnilo ani hodinové oslabení způsobené vyloučením Zekiho Celika.

Milánské AC remizovalo před odvetou ve věčném městě v přestřelce se Sassuolem 3:3, přičemž bod zachraňovalo až v závěru. Ligový zápas Vlků také nenašel vítěze, avšak duel s Udinese se nedohrál, neboť římský Evan Ndicka během hry zkolaboval. Do odvety šli domácí s těsným náskokem v zádech, který si zajistili před týdnem překvapivou výhrou na San Siru.

První větší šanci utkání měl na svědomí kapitán domácích Lorenzo Pellegrini, italský středopolař ale technickým pokusem napálil pouze pravou tyč. Nemrzelo ho to však příliš dlouho, poněvadž se míč odrazil k hrdinovi minulého utkání Mancinimu, jenž se trefil přesně. Branková konstrukce zazněla i na druhé straně po příležitosti Rubena Loftuse-Cheeka, jenže z gólu se opět radovali domácí. Po fantastické práci Romelua Lukaka při protiútoku zakončoval Dybala, na jehož přesně umístěnou ránu Mike Maignan nedosáhl. Vše ovšem Capitolini podle plánu nevycházelo, když musel ve 29. minutě vynuceně střídat Lukaku. Zanedlouho navíc po naprosto zbytečném faulu zamířil do útrob stadionu i Celik, který byl vyloučen. Po červené kartě se Stefano Pioli rozhodl oživit hru Lukou Jovičem. V dresu AS skončil ještě před přestávkou Dybala, jehož nahradil Diego Llorente.

I přes početní nevýhodu to byli znovu domácí, kteří mohli skórovat. Maignan ovšem skvěle zlikvidoval pokus Leonarda Spinazzoly mířící do levého dolního rohu. Další gólovku měl na noze po centru Stephana El Shaarawyho střídající Tammy Abraham, jenže z bezprostřední blízkosti nakonec přestřelil. Zvratem v utkání mohla být nebezpečná přihrávka pod sebe po úspěšných zasekávačkách, nicméně Rafael Leao nenašel ani jednoho hráče v bílém. Rossoneri se sice zmohli na snížení po prudké hlavičce Mattea Gabbii, další branku už však přidat nedokázali, a jejich cesta evropskými poháry tak skončila na Stadio Olimpico.

AS Řím tak navázal na triumf z prvního utkání a po dalším vítězství postupuje mezi nejlepší čtveřici soutěže. Semifinále Evropské ligy rozehrají Vlci doma 2. května proti Leverkusenu.

Odvetná utkání čtvrtfinále Evropské ligy:

AS Řím - AC Milán 2:1 (2:0)

Branky: 12. Mancini, 22. Dybala - 85. Gabbia. ČK: 31. Celik (AS Řím). První zápas 1:0, postoupil AS Řím.

Bergamo - Liverpool 0:1 (0:1)

Branka: 7. Salah z pen. První zápas 3:0, postoupilo Bergamo.

West Ham - Leverkusen 1:1 (1:0)

Branky: 13. Antonio - 89. Frimpong. První zápas 0:2, postoupil Leverkusen.