Brno začalo s novým majitelem bídně. Dukla nestačila na Sigmu, rezerva Sparty v derby udolala Žižkov

Chrudim v sobotním utkání 25. kola druhé ligy napravila poslední klopýtnutí na půdě Žižkova a na domácí půdě potěšila fanoušky vysokým vítězstvím nad Příbramí v poměru 6:3. Na vítěznou vlnu se vrátil Vyškov, jenž vyhrál nad Varnsdorfem 2:1 a z posledních čtyř kol vytěžil deset bodů. V tabulce tak má už jen bodovou ztrátu na pražskou Duklu, která doma nečekaně selhala s rezervou Sigmy Olomouc 0:3. Předposlední Prostějov na domácí půdě zdolal Jihlavu 3:0 a získal zlaté body v boji o udržení.  Aby překvapení nebylo málo, prohrála doma i Zbrojovka Brno. Poprvé se ukázala pod majitelem Liborem Zábranským a podlehla Opavě 0:1. Nedělní dohrávku zvládla rezerva Sparty, která v pražském derby porazila Žižkov.

Hned po změně trenéra se Příbrami povedlo vyloupit pražskou Julisku, v dalších třech zápasech ale získala dohromady bod. Ve vyrovnané tabulce to znamenalo propad až do její spodní poloviny, odkud s osmibodovou ztrátou vzhlížela k vysněným barážovým pozicím. O něco menší manko měla Chrudim, která se však rovněž zadrhla a na vítězství čekala už tři týdny.

Její strádání navíc pokračovalo i za slunného dopoledne na domácí půdě. Hned první útočná akce Příbrami totiž skončila gólem, když přímý kop Václava Dudla od postranní čáry propadl ve vápně ke stoperovi Matyáši Coňkovi, jenž poslal míč jako zkušený útočník do horního rohu brány. Zhruba o čtvrt hodiny později byl u dvou výrazných momentů hostující Čejka. Ten se nejprve stal prvním žlutě napomenutým hráčem duelu, po standardní situaci se ale Středočeši vydali do protiútoku, který právě Čejka úspěšně zakončil podél vybíhajícího Jiřího Flodera. Dvoubrankové vedení nicméně Příbrami nevydrželo dlouho, když po přízemním centru z pravé strany tečoval balon do sítě Mašek. Ten navíc ještě v prvním poločase neohroženě vletěl do souboje s Martinem Melicharem a se štěstím srovnal skóre.

Obrat mohl být dokonán v 56. minutě, kdy Jan Řezníček netypicky napřáhl zpoza vápna a trefil levou tyč. Kapitán Východočechů se ovšem nenechal odradit, o chvíli později se na hranici pokutového území opřel do padajícího balonu a rozvlnil síť za Melicharem. Příbramský kolaps pokračoval i v závěrečné třetině duelu. Po rohovém kopu vyhrál důležitý souboj s gólmanem Václav Míka, čímž šikovně prodloužil míč na číhajícího Maška, který pohodlně zkompletoval hattrick. Naprosto stejně vyhlížející situace, navíc opět zakončená s chutí hrajícím Maškem, následně přinesla i pátou branku domácích. Ani u ní to však neskončilo, v 85. minutě se uvnitř vápna uvolnil Daniel Langhamer a zatloukl poslední hřebíček do rakve mužstva, v němž v minulém ročníku hostoval. Středočeši se nicméně dočkali alespoň kosmetické úpravy skóre díky vlastnímu gólu Míky.

Varnsdorf na dobře rozjeté záchranářské cestě zastavila lotyšská posila Vyškova

Oba týmy si v úvodu klání dokázaly vytvořit šance, avšak v předfinální fázi ztroskotaly na dobře připravených obranách. Ve 13. minutě ukázal své fotbalové umění Issa Fomba. Po rychlé kličce nacentroval do malého vápna, kde z voleje pálil Krollis přesně do pravého dolního rohu, a poslal tak moravské mužstvo do vedení. O chvíli později zakončoval asistent u prvního gólu levačkou z levé strany, s jeho pokusem si ovšem Martin Vaňák s přehledem poradil. Srovnání skóre zajistil ve 31. minutě dorážející Vojta, kterého si domácí před brankou nedokázali pohlídat.

Zkraje druhé půle napálil míč z voleje na hranici šestnáctky Jakub Kosař, ale proti jeho tvrdé střele se předvedl jistým zákrokem Jiří Borek. V 56. minutě dostali Vyškované výhodu v podobě přímého kopu. Santiago Eneme se pokusil balon zakroutit k levé tyči, trefil ovšem pouze břevno. I přes zvyšující se tlak Severočechů to byl právě Vyškov, který se v 79. minutě ujal vedení. Sám před brankou se objevil Fahad Bayo, jehož střelu Vaňák stačil vyrazit jen do míst, odkud se hlavičkou nemýlil Krollis. Hořkou tečkou za vítězstvím domácích bylo vyloučení Davida Kršky za surový skluz zezadu v nastaveném čase.

Prostějov pod dohledem napraveného Orla vystřízlivěl z drtivého debaklu výhrou

Úvodní gólová akce začala centrem zkušeného Jana Koudelky z hloubi pole. Po vyhraném souboji se balon dostal k Robertu Bartolomeuovi, ten na vzdálenější tyči našel v dresu Hanáků debutujícího Ševčíka a hlavička držitele 12 podzimních prvoligových startů doplachtila až do sítě. Hlavou zakončoval také druhý úspěšný střelec utkání Mach, který ve 28. minutě chytře prodloužil Koudelkovu pobídku na zadní tyč, čímž zvýšil vedení Prostějova. Odchovanec Zbrojovky tedy oslavil první soutěžní start v základní sestavě po více než roce svým premiérovým druholigovým gólem v kariéře.

Z pohledu Prostějova se jednalo o stěžejní duel v honbě za záchranou, a nebylo tak překvapením, že po změně stran sáhl k taktice založené na pevné obraně. Tu mohli Jihlavští otevřít v 71. minutě, jenže Dominik Farka nevyužil dobré průnikové přihrávky Jakuba Selnara a zbytečně hledal před brankou dalšího ze spoluhráčů. Největší šanci na snížení pak hostům nabídl gólman Filip Mucha, který chybně rozehrál přímo na kopačku Selnara, avšak v následném souboji si napravil reputaci. Skóre se naopak v závěrečných vteřinách nastavení měnilo na druhé straně, když Petr Jaroň proměnil samostatný únik.

Spanilá jízda rezervy Sigmy pokračovala i na Julisce. Hosty motivovaly slibované oslavy

Hanáci si připravili parádní vstup do zápasu v sedmé minutě. K vybojovanému míči se dostal na hranici vápna Fortelný a zamířil levačkou přesně k tyči. Hned o čtyři minuty později přidali hosté svůj druhý gól. Po rozehraném přímém kopu se ocitl na zadní tyči nehlídaný Israel, který neměl problém dopravit balon do sítě. Ve 32. minutě rozehráli Olomoučtí roh, s jehož zakončením si Yunusa Muritala poradil na výbornou a lehkou tečí navýšil náskok.

Na začátku druhé půle předváděla Dukla o něco lepší výkon, avšak hosté se tří bodů ani čistého konta nehodlali vzdát. Naopak své skvělé vedení chtěli ještě navýšit. Dobrou příležitost si po individuální akci připravil David Kozma, ale jeho rána z hranice šestnáctky prolétla nad břevnem. V 81. minutě ukázal své fotbalové umění Muritala, když proběhl přes tři hráče, s jeho následnou střelou na vzdálenější tyč si brankář poradil. Olomoučtí si ale po zbytek zápasu vedení bezpečně pohlídali a překvapivě hladce přehráli favorita.

Djordjič zaokrouhlil střelecký účet a upevnil Táborsku barážovou příčku

Po opatrném úvodu zápasu se o první vážnější ohrožení branky postaral domácí křídelník Vladimír Zeman. Ten si naskočil na přesný centr, po němž vyslal mezi tři tyče razantní hlavičku. Gólman Michal Šulla byl ovšem připraven a zakončení bez problému pokryl. V následném průběhu první půle Jihočeši dominovali na balonu, ale pozorná defenziva brněnského celku jim další šance nepovolila, a do kabin se tak šlo bez gólů.

Osm minut po změně stran už se ale skóre měnilo. Své střelecké schopnosti potvrdil nejlepší kanonýr domácích Djordjič, jenž uklidil centr Matouše Varačky zblízka po zemi k tyči. Marvani po obdržené brance převzali otěže a drželi míč na svých kopačkách častěji. Museli si nicméně stále hlídat zadní vrátka, jelikož Táborsko hrozilo z rychlých brejků. V 78. minutě se po jednom z nich dostal do zakončení hlavou střídající Jakub Šašinka, osamocený ve vápně ale přestřelil. Mrzet ho to ovšem nemuselo, protože Líšeň ze závěrečného náporu vyrovnání nevytěžila.

Změna majitele kýžený impuls Brnu nepřinesla, Opava před zmatenými fanoušky zvítězila

Na Srbské se čekalo na první střelecký pokus až do 15. minuty, rovnou z toho ale byla solidní šance. Jaroslav Málek vyslal pumelici, proti které musel domácí gólman Dominik Sváček včas zasáhnout. Další šanci Opavy mohl jen nečinně přihlížet, pumelice Rezka však k jeho štěstí skončila těsně vedle. Následně se poprvé ozvala také Zbrojovka, když šel po dobrém pasu za obranu sám na brankáře Jakub Řezníček, domácí kapitán při snaze obejít Adama Richtera ovšem zazmatkoval a gól z toho nebyl. Těsně před odchodem do kabin se tak urodilo na druhé straně. Po rohovém kopu se nejvýše vyšrouboval Srubek a díky zbrklému vyběhnutí Sváčka zakončoval hlavou prakticky do prázdné brány.

Druhou půli odstartovala poměrně hluchá pasáž, kterou nicméně po necelé hodině hry přerušilo vyloučení hostujícího Rezka. Ten na polovině hřiště přerušil za cenu faulu rodící se protiútok Brna a po druhé žluté kartě zaslouženě putoval do sprch. Na druhé straně jako by opavského hříšníka zalitoval Smejkal a po naprosto identické situaci si vysloužil druhé žluté napomínání také on. Při hře 10 na 10 se oba celky dostaly k přímému kopu z velmi zajímavé pozice a brněnští fotbalisté opět dokonale napodobili ty opavské. Nejprve totiž mířil vysoko nad hostující Filip Blecha, aby zhruba o 10 minut později pálil do podobných míst na druhé straně Martin Nový. Flinta pak měla ještě jednu velkou šanci na vyrovnání, jenže Roman Potočný svou pumelici poslal jen do Jiřího Janoščína, jenž díky dobrému postavení na brankové čáře zamezil gólu.

Dva góly v první půli zařídily rezervě Sparty další vítězství

Hráči Viktorie se mohli stát hostem na svém stadionu, protože rezerva Sparty hraje obvykle svá domácí utkání na legendárním hřišti pod televizní věží. Rudí se nicméně tentokrát rozhodli v malém pražském derby představit rovnou na Letné. Tam dosud v ročníku odehráli jediné utkání, a to proti brněnské Zbrojovce, s níž po obratu Moravanů těsně prohráli.

Podobnému úspěchu se chtěli již v páté minutě přiblížit Žižkované, konkrétně David Sixta, který pokusem z poloviny hřiště donutil k pozornému zákroku Filipa Nalezinka. Další skvělý zásah předvedl sparťanský brankář proti Jiřímu Sodomovi, jehož nepříjemné zakončení vytáhl na roh. Rudí se ve svém chrámu dostali k prvnímu vážnějšímu ohrožení až ve 25. minutě a hned z toho byl gól. Míč si ve vápně po sraženém centru našel Penxa a i díky špatnému vyběhnutí gólmana ho pohodlně dopravil do odkryté brány. Zvýšit vedení mohl chvíli poté Michal Ševčík, samostatný únik však proměnit nedokázal. To se tak nakonec podařilo až Šilerovi, který potrestal obrovskou chybu v rozehrávce žižkovské defenzivy.

Další šanci měl chvíli po pauze Ševčík, úplně osamocen ve vápně ovšem netrefil balon přesně. Brněnskému odchovanci nebylo přáno ani v 67. minutě, kdy jeho gólový pokus srazil na rohový kop jeden z hostujících obránců. V 84. minutě měl dvě obrovské šance Žižkov. Nejdříve Adam Toula nedokázal v tutové šanci propálit Nalezinka a následně hlavičkoval Bernardo Rosa nad bránu. Vzápětí sparťané nevyužili brejk, na jehož konci přestřelil Vojtěch Hranoš.

Sparta tak dotáhla zápas k dalšímu vítězství a zřejmě již definitivně si pojistila záchranu. V dalším kole zavítá 4. května do Kroměříže, Žižkov bude o den později hostit Vyškov.

25. kolo druhé ligy:
Chrudim - Příbram 6:3 (2:2)
Branky:
20., 32., 71. a 78. Mašek, 62. Řezníček, 85. Langhamer - 2. Coňk, 17. Čejka, 88. Brabec. Rozhodčí: Kvítek - Bureš, Líkař. ŽK: F. Novotný, Mašek - Čejka, Fišl, O. Novotný, Hošek. Diváci: 1070.

Vyškov - Varnsdorf 2:1 (1:1)
Branky: 14. a 79. Krollis - 31. Vojta. Rozhodčí: Kotala - Kotík, Lakomý. ŽK: Aberkane - Kubista, Samko, Zálešák. ČK: 90.+2 Krška (Vyškov). Diváci: 805.

Prostějov - Jihlava 3:0 (2:0)
Branky: 13. Ševčík, 28. Mach, 90.+4 Jaroň. Rozhodčí: Orel - Pospíšil, Malimánek. ŽK: Šimek - Lacko, Šancl. Diváci: 450.

Dukla Praha - Sigma Olomouc B 0:3 (0:3)
Branky: 7. Fortelný, 11. Israel, 32. Muritala. Rozhodčí: Ulrich - Leška, Kotalík . ŽK: Ludvíček, Vondrášek - Mikulenka. Diváci: 1541.

Táborsko - Líšeň 1:0 (0:0)
Branka: 53. Dordič. Rozhodčí: Starý - Novák, Zoufalý. ŽK: Svatek - Rolinek, Jeřábek, Jokovič, Tauš. Diváci: 1090.

Vlašim - Kroměříž 2:0 (0:0)
Branky: 53. Breda, 74. Heppner. Rozhodčí: Všetečka - Černoevič, Šafránková. ŽK: Beran, Breda, Onije, Dostál - Machalík, Jaroň, Silný, Onda, Houser. Diváci: 350.

Zbrojovka Brno - Opava 0:1 (0:1)
Branka: 43. Srubek. Rozhodčí: Volek - Dohnálek, Mojžíš. ŽK: Šural, Kříž (trenér), Smejkal, Granečný, Zúbek (asistent) - Rezek, Blecha, Richter. ČK: 62. Smejkal, 88. Zúbek - 58. Rezek. Diváci: 2097.

Sparta Praha B - Žižkov 2:0 (2:0)
Branky: 26. Penxa, 43. Šiler. Rozhodčí: Petřík – Šimáček, Ježek. ŽK: Penxa, Vydra, Uhrinčať– Klusák, M. Richter, 45+1. Sodoma, 82. Toula.