Leverkusen nakročil v Římě do finále Evropské ligy, Atalanta remizovala na půdě Marseille

Marseille uhrála v úvodním semifinálovém duelu Evropské ligy před vlastními fanoušky remízu 1:1 s Atalantou. Už po 10 minutách hry otevřel skóre Gianluca Scamacca, na jeho šestou trefu v soutěži však domácí našli odpověď ve 20. minutě zásluhou Chancela Mbemby. První vzájemné měření sil mezi těmito soupeři tak vítěze neurčilo a odveta zůstává otevřená pro obě strany.

Francouzský zástupce se spoléhal především na gabonskou hvězdu Pierre-Emericka Aubameyanga, jenž skóroval ve čtyřech z posledních šesti soutěžních duelů. Velmi dobrou formu měla ovšem celá Atalanta, která třikrát za sebou zvítězila a ve čtvrtfinále si dokonce vyšlápla na slavný Liverpool. V dresu hostů načasoval formu třeba Ademola Lookman, jelikož právě Nigerijec se podílel při nedávných výhrách na stejném počtu branek svého týmu.

Po úvodním rozkoukávání dokázal v 11. minutě Teun Koopmeiners najít v pokutovém území volného Scamaccu, který prudkou střelou poslal Atalantu do vedení. Domácí odpověděli o devět minut později, kdy po sérii rohových kopů skončil technický pokus Mbemby zpoza vápna i díky odrazu od tyče za zády překvapeného Juana Mussa. Tři minuty před přestávkou mohli Olympionici otočit skóre na svou stranu, když Amine Harit postupoval s Aubameyangem na jediného obránce soupeře. Gabonský kanonýr však svou slabší levou nohou branku těsně minul.

Prvních 15 minut druhé půle se hráči obou týmů dostali pouze ke střeleckým pokusům z dálky. Následně hru oživil příchod Lookmana. Ten se hned během prvních pěti minut dokázal dostat do dvou zajímavých příležitostí, nerozhodný stav ale nezlomil. Také za domácí mohl skóre změnit žolík, když minutu po příchodu na hřiště pálil za hranicí pokutového území Azzedine Ounahi, jenže trefil pouze spojnici. Marseille měla v závěru drobnou převahu, ani ta však gól nepřinesla.

Mužstvo z Lombardie tak na jihu Francie vybojovalo remízu. Odveta zajímavého dvojutkání je na programu 9. května v Bergamu.

Bayer začal honbu za pomstou vítězně, Wirtz si v Římě nadělil předčasný dárek

AS Řím padl v prvním semifinálovém utkání Evropské ligy před vlastními fanoušky s Leverkusenem 0:2. Blíže k finálové účasti nasměroval hosty ve 28. minutě po chybě domácí obrany Florian Wirtz, který v pátek oslaví 21. narozeniny. Na mladíčka, o nějž má zájem celý fotbalový svět, navázal po změně stran výstavním gólem Robert Andrich. Celé utkání odchytal Matěj Kovář, jenž si připsal sedmé čisté konto v sezoně. Jeho čeští spoluhráči se do hry nedostali. Německý celek tak nakročil k branám finále, do kterého se v minulé sezoně neprobojoval právě přes Vlky z Říma.

Už se zdálo, že se mistrovské oslavy na hráčích Leverkusenu přece jen projevily, když o víkendu Bayer po hodině hry prohrával se Stuttgartem 0:2. Pak se ovšem už poněkolikáté ukázala neskutečná vůle udržet při životě sezonní neporazitelnost a v 96. minutě srovnal Andrich. V dobré náladě tak Farmaceuti cestovali do Říma, kde je čekalo AS, jež v předchozí fázi až překvapivě snadno vyřadilo AC Milán.

První zajímavější střelecký pokus si připsal po 11 minutách hry Paulo Dybala, Kovářovi ale větší problémy nezpůsobil. O 10 minut později již byl český brankář překonán, hlavičku Romela Lukaka po rohovém kopu však zastavilo břevno. Na druhé straně krátce poté předvedl domácí obraně svou rychlost Jeremie Frimpong, jeho akci chybělo pouze přesnější zakončení. Ve 28. minutě chyboval Rick Karsdorp a nabídl míč do výhodné pozice Alejandru Grimaldovi. Nejlepší nahrávač Bundesligy přiťukl pod sebe Wirtzovi, který se již nemýlil a otevřel skóre. Poslední čtvrthodinu první půle musel být ve střehu především Mile Svilar v brance Vlků, poločasový stav 0:1 se ale nezměnil.

Po změně stran se výběr Xabiho Alonsa stáhl o něco hlouběj a nechal Římany více kontrolovat míč. Těm se však do dobře fungujícího bloku Farmaceutů nedařilo dostat. Hosté naopak zvládali vyrážet do nebezpečných protiútoků. Po jednom takovém napřáhl z úctyhodné dálky Andrich a výsledkem byla nechytatelná rána a druhý gól ve Svilarově síti. V závěru se domácí snažili alespoň o kontaktní branku, jenže obranu soupeře odemknout nedokázali.

AS Řím si tak domácí porážkou výrazně zkomplikoval cestu do třetího kontinentálního finále za sebou. Odvetný souboj je v Německu na programu 9. května.

Úvodní utkání semifinále Evropské ligy:

Olympique Marseille - Atalanta Bergamo 1:1 (1:1)

Branky: 20. Mbemba - 11. Scamacca. Rozhodčí: Siebert - Seidel, Foltyn - Fritz (video, všichni Něm.). ŽK: Balerdi (Marseille).

Marseille: López - Clauss (65. Merlin), Mbemba, Balerdi, Murillo (72. Únahí) - Harít (72. Ndiaye), Veretout, Kondogbia - Sarr (65. Moumbagna), Aubameyang, Luis Henrique. Trenér: Gasset.

Bergamo: Musso - Scalvini, Djimsiti, Kolašinac (16. Pašalič) - Zappacosta (85. Hateboer), De Roon, Éderson, Ruggeri - Koopmeiners - De Ketelaere (84. Mirančuk), Scamacca (59. Lookman). Trenér: Gasperini.

AS Řím - Bayer Leverkusen 0:2 (0:1)

Branky: 28. Wirtz, 73. Andrich. Rozhodčí: Letexier - Mugnier, Rahmouni - Brisard (video, všichni Fr.). ŽK: Pellegrini, Spinazzola, Cristante - Tah, Xhaka, Andrich.

Řím: Svilar - Karsdorp (62. Angeliňo), Mancini, Smalling, Spinazzola - Paredes (79. Baldanzi), Cristante, Pellegrini - El Shaarawy, Lukaku (79. Azmún), Dybala (90.+1 Abraham). Trenér: De Rossi.

Bayer: Kovář - Stanišič, Tah, Tapsoba - Frimpong (88. Palacios), Andrich, Xhaka, Hincapié - Wirtz (77. Hofmann), Adlí (77. Tella), Grimaldo (90.+3 Kossounou). Trenér: Alonso.