Úvod Play Off o Konferenční ligu vyšel lépe Hradci a Teplicím. Olomouc s Libercem budou muset v odvetě dohánět manko

Fotbalisté Hradce Králové otočili vývoj prvního utkání úvodního dvojzápasu play off Fortuna ligy o Konferenční ligu s Olomoucí a zvítězili doma 3:1. Hosté sice šli po precizní hlavičce Jáchyma Šípa už ve 13. minutě do vedení, smolný vlastní gól Juraje Chvátala ale nastartoval rychlý obrat Votroků. Ten na konci první půle dokonali slepenými trefami nejlepší střelci Východočechů Daniel Vašulín a Daniel Horák.

Nadstavbová fáze budila vášně i pět let od svého zavedení, v aktuální situaci si ovšem rozhodně nemohly stěžovat týmy Hradce Králové a Olomouce. Oba celky totiž navzdory umístění ve středu tabulky snily o pohárové Evropě, byť cesta do ní se zdála být dlouhá a trnitá. V Malšovické Areně se favorit hledal těžko. Sigma nedávno bodovala na hřišti Slavie, naopak pro Votroky se čerstvá prohra právě se sešívanými stala tou jedinou z posledních pěti zápasů.

Domácí však tentokrát inkasovali už ve 13. minutě, kdy si Šíp našel dlouhou pobídku ze zadních pozic a z hranice šestnáctky hlavičkou přehodil gólmana. Hradecké obecenstvo se záhy dočkalo vyrovnání poté, co si razantní střelu Petra Juliše směřující mimo tři tyče smolně srazil do vlastní sítě Chvátal. Otočku ve skóre dokonal v závěru poločasu Vašulín, jehož nenápadná rána z dálky zapadla k pravé tyči. Zaskočená olomoucká defenziva následně znovu propadla a Horák po samostatném úniku zkušeně zakončil.

Východočeši nepolevili ani po návratu z kabin, když po přesném přiťuknutí na zadní tyč zamířil Juliš jen těsně mimo. Sigma působila opařeně i ve zbytku duelu. Před 70. minutou musel proti nebezpečnému zakončení z pravé strany nadvakrát zasahovat gólman Tadeáš Stoppen. Mladý olomoucký strážce se chvíli nato vyznamenal i proti dobře mířené hlavičce Petra Kodeše.

Hradec na svém stadionu vyhrál čtvrté z posledních pěti domácích utkání. Odvetný souboj je na programu 12. května.

Severočeský boj o evropskou naději načaly lépe Teplice. Sny majitele Liberce narušil Fila

Fotbalisté Liberce vstoupili do nadstavbové fáze Fortuna ligy neúspěšně, když v úvodním čtvrtfinále play off o Konferenční ligu prohráli v Teplicích 0:2. Nový majitel Slovanu Ondřej Kania se nechal slyšet, že by chtěl svůj klub dovést do pohárové Evropy, a ačkoliv se jednalo spíše o dlouhodobější plán, jistá šance byla už v aktuálním ročníku. Narušila ji ovšem dalekonosná rána Daniela Fily z 56. minuty, ze které vzešel jeho 10. ligový gól v ročníku. Host ze Slavie pak navíc v samém závěru přiťukl balon Filipu Havelkovi, jenž ještě hezčím pokusem zlepšil pozici Sklářů do odvety.

Žlutomodří pronikli do skupiny o Evropu jako 10. celek tabulky a pouze o jediný bod se vyhli záchranářským starostem. Pokud tak chtěli mít jakoukoliv šanci projít v play off do dalšího kola, proti Liberci se nutně museli rozpomenout na domácí formu z dřívějšího průběhu sezony. Vždyť posledním mužstvem, které na vlastní půdě porazili, byl na začátku března právě Slovan.

Oba týmy dlouho nenabízely příliš fotbalové krásy. Hra se odvíjela mezi velkými vápny bez větších šancí a vzrušení na tribunách přišlo pouze při střetu Mariose Pourzitidise s Abdallahem Gningem, který mohl děkovat rozhodčímu za to, že po svém zákroku neputoval předčasně do šaten. Jedinou gólovou příležitost mohl v první půli vybojovat Fila pro Josefa Švandu, ten však na slušnou přihrávku odchovance Zbrojovky nedosáhl.

Po změně stran mohl nerozhodné skóre změnit hostující Ľubomír Tupta, autor šesti branek v základní části ale zpoza vápna pouze orazítkoval levou tyč. Úspěšněji si počínal v 56. minutě Fila. Ten si navedl míč na osu hřiště, odkud prudkou ranou do horního rohu rozvlnil síť. Krátce po odehrané hodině měl po přihrávce Denise Višinského blízko k vyrovnání Luka Kulenovič. Obávaný kanonýr ovšem napálil v dobré šanci jen skluzujícího obránce. Chvíli nato mohl udeřit Tupta, jenže jeho pokusu k tyči scházela razance. Ve velké intenzitě naopak vletěl v 72. minutě do zakončení Kulenovič, jenž ale prudký balon před odkrytou bránou netrefil a sám nepříjemně naboural do brankové konstrukce. Základní kámen liberecké ofenzivy nakonec opustil hřiště na nosítkách. Slovan mohl přesto v závěru vyrovnat. Dvakrát po sobě zakončoval uvnitř vápna Matěj Chaluš, toho nicméně vychytal bezchybný Richard Ludha. V 92. minutě navíc přisypal sůl do ran Havelka, jenž náramnou střelou do horního rohu zařídil Sklářům dvoubrankový náskok.

Teplice tedy porazily na vlastní půdě Liberec i podruhé a nakročily do další fáze skupiny o Evropu. O postupujícím však definitivně rozhodne až odveta, která je na programu 12. května U Nisy.

FC Hradec Králové - Sigma Olomouc 3:1 (3:1)

Branky: 20. vlastní Chvátal, 42. Vašulín, 44. Horák - 13. Šíp. Rozhodčí: Radina - Kotík, Pochylý - Zelinka (video). ŽK: Harazim - Matys. Diváci: 6529.

Hradec: Zadražil - Klíma, Kodeš, Spáčil - Harazim, Kučera, Dancák, Horák - P. Juliš (63. Čmelík), Pilař (82. Pudhorocký) - Vašulín (74. Koubek). Trenér: Horejš.

Olomouc: Stoppen - Chvátal, Pokorný, Matys, Uriča - Ventúra (46. Langer), Breite - Vodháněl (29. Zorvan), Pospíšil (46. Singhateh), Šíp (77. Muritala) - Zifčák. Trenér: Saňák.

FK Teplice - Slovan Liberec 2:0 (0:0)

Branky: 56. Fila, 90.+2 Havelka. Rozhodčí: Všetečka - Kubr, Ratajová - Berka (video). ŽK: Gning, Kričfaluši - Mikula, Doumbia. Diváci: 4954.

Teplice: Ludha - Mareček, Knapík, Mičevič - Švanda (86. Radosta), Kričfaluši, Jukl, Labík - Trubač (86. Havelka) - Gning (67. Čerepkai), Fila. Trenér: Frťala.

Liberec: Bačkovský - Mikula, Chaluš, Purzitidis - Fukala, Prebsl, Tetour (60. Doumbia), Preisler (60. Višinský) - Ghali, Tupta (83. Rabušic) - Kulenovič (75. Horský). Trenér: Kozel.