Soud nařídil FIFA odškodnit vynálezce spreje, který používají rozhodčí. Dostane skoro miliardu?

Soud nařídil FIFA odškodnit vynálezce spreje, který používají rozhodčí. Dostane skoro miliardu?

Mezinárodní fotbalová federace (FIFA) prohrála soudní spor s vynálezcem spreje, kterým rozhodčí označují před standardní situací místo kopu a postavení zdi. Informovala o tom agentura DPA. FIFA musí odškodnit Brazilce Heineho Allemagneho a možná bude muset sáhnout pořádně hluboko do kasy. Inovátor totiž po fotbalové federaci žádal 40 milionů dolarů, což je suma okolo 920 milionů korun. Konečná výše kompenzace zatím není známá.

Allemagne vynalezl sprej, který po několika desítkách sekund ze hřiště zmizí, v roce 2000 a nechal si ho patentovat. O devět let později se začal používat v utkáních v Jižní Americe a v roce 2014 měl velkou premiéru na mistrovství světa v Brazílii. Allemagne zažaloval FIFA kvůli neoprávněnému používání spreje.

"Je to příběh Davida a Goliáše. FIFA je obr, byla to bitva trvající 23 let," komentoval se zadostiučiněním Allemagne rozhodnutí brazilského soudu.

FIFA prodloužila o další rok pravidlo o přerušení smluv v Rusku a na Ukrajině

 

Světová federace FIFA prodloužila o další rok pravidlo, jež umožňuje fotbalistům a trenérům přerušit kvůli válce smlouvy s ukrajinskými a ruskými kluby. Vedení FIFA před kongresem v Bangkoku lhůtu protáhla do 30. června 2025.

FIFA zavedla pravidlo necelé dva týdny po začátku ruské invaze na Ukrajinu na konci února roku 2022, aby mohli zahraniční hráči a trenéři opustit bez postihu válečnou oblast. Poté federace několikrát lhůtu prodloužila.

Smlouvy v ruských klubech měli před začátkem invaze mimo jiné i čeští reprezentanti Jan Kuchta a Alex Král. Kuchta poté odešel z Lokomotivu Moskva na hostování do pražské Sparty, která na něj loni uplatnila opci a získala ho na přestup. Král hostoval ze Spartaku Moskva ve West Hamu, poté působil v Schalke a v nyní hraje za Union Berlín.

Půjdou evropské fotbalové soutěže ve šlépějích NHL či NBA? FIFA bude jednat o pořádání ligových zápasů v zahraničí