Španělské senzaci z Girony se může rozplynout sen o Lize mistrů. Klub hledá řešení, aby vyhověl řádům UEFA

Španělské senzaci z Girony se může rozplynout sen o Lize mistrů. Klub hledá řešení, aby vyhověl řádům UEFA

Španělská Girona sice slaví historický úspěch, když si vybojovala právo startu v Lize mistrů. Nadšení však může vystřídat brzy velký bolehlav, účast v prestižní soutěži pro evropskou fotbalovou smetánku se může proměnit jen ve start v poháru číslo 2, tedy v Evropské lize. Investiční skupina City Football Group (CFG) a UEFA jednají o řešení, které by Manchesteru City i Gironě, kteří mají stejného vlastníka, umožnilo hrát Ligu mistrů. Informoval o tom server The Athletic.

CFG vlastní Manchester City, jenže spolenost má i takřka poloviční podíl ve španělské Gironě, vlastní sedmačtyřicet procent. Možná to nikoho nenapadlo, ale španělský klub, který se vážně zajímá o služby českého reprezentanta Ladislava Krejčího ze Sparty, se senzačně probojoval do Ligy mistrů. A nečekaný problém je na světě.

Pravidla a řády UEFA totiž v tomto směru striktně vymezují, jak je to v situaci, kdy má majitel rozhodující vliv na více klubů. Pokud k situaci dojde, může zakázat klubu start ve stejné soutěži. Proto nyní UEFA předložila investiční skupině možnosti řešení, kdy by po prodeji určitého podílu v klubu, byla dodržena pravidla integrity pro týmy, které mají společné vlastníky. Jednoduše řečeno, hledá se cesta, aby mohly oba kluby Ligu mistrů hrát.

CFG musí splnit požadavky do 3. června, jen tak se vyhne možným trestům, mezi něž patří i zařazení jednoho klubu místo do Ligy mistrů jen do Evropské ligy. V Lize mistrů by tak v tuto chvíli zůstal Manchester City, jako lépe umístěný tým v tamní lize. Jako první o situaci informovala agentura Associated Press.

Boj o titul v Premier League? Hráči jsou pod obrovským tlakem, přiznal Guardiola. V neděli očekává nervózní bitvu

CFG má tedy nyní dvě možnosti, jak se vyhnout nedodržení pravidel UEFA. Může převést všechny akcie City, nebo Girony na nezávislý fond spravovaný komisí jmenovanou UEFA. Investiční organizace se sídlem v Abú Zabí může také prodat akcie samostatné třetí straně, která sníží svůj vlastnický podíl pod 30 procent. CFG má kromě Manchesteru City a Girony podíly také v dalších jedenácti klubech po celém světě.

V roce 2017 UEFA rozhodla, že RB Lipsko a Red Bull Salcburk, tedy kluby, které jsou oba spojeny s výrobcem energetických nápojů Red Bull, mohou hrát Ligu mistrů. UEFA rozhodla, že "žádná fyzická nebo právnická osoba nemá rozhodující vliv na více než jeden klub" a že to nemá vliv na integritu soutěže.

Po titulu do Španělska? O Krejčího stojí Girona. Z kapitána Letenských chce udělat nejdražší posilu v historii! Sparta chce víc

CFG je většinovým vlastníkem australského Melbourne City, New York City FC v MLS, indického Mumbai City, uruguayského Montevideo City Torque, francouzského Troyes, belgického Lommelu, italského Palerma a brazilské Bahie. Má také podíly v čínském Šen-čen Peng City a japonském Jokohama F. Marinos.