POHLED: Priske Spartu dostal na evropský level. V létě klub bude platit daň za úspěch

POHLED: Priske Spartu dostal na evropský level. V létě klub bude platit daň za úspěch

Pamatuji časy, kdy Sparta protočila za sezonu klidně tři trenéry. Kdy za ní kopali hráči, kteří ji nikdy nemohli dovést k vysněným ambicím. A soupeři o klubu z Letné často vyprávěli, jak je to nejslabší Sparta za poslední roky… To už dnes neplatí.  

Byl únor 2017. Sparta doma hrála s Bohemians a letenští fanoušci vyvěsili choreo, kde stál nápis: "Holoubek 2017 – Make Sparta great again."

Kdyby jen tušili, čím si jejich klub ještě bude muset projít… Od Davida Holoubka se na Letné protočilo dalších osm trenérů. Namátkou: od Petra Rady, přes projekt s Andreou Stramaccionim k vizionáři Václavu Jílkovi, aby se kormidlo stočilo znovu ke zkušenostem ve Václavu Kotalovi a Pavlu Vrbovi. Sparta se točila v kruhu. Navíc bez úspěchu.

PRISKE NA LETNOU VRÁTIL DISCIPLÍNU. KREJČÍ TO UMÍ V ROZHODUJÍCÍCH CHVÍLÍCH VZÍT NA SEBE, JEHO ODCHOD BUDE ZTRÁTA, ŘÍKÁ NĚMEČEK

V létě 2022 však do klubu přišel Brian Priske a během dvou sezon udělal ze Sparty znovu obávaného giganta. Fanoušci se dočkali s více jak šestiletým zpožděním. Titul po devíti letech, účast v jarní fázi evropských pohárů a postup do další fáze, obhajoba titulu po 23 letech, dominantní výkony, silné individuality i hráči, o které je zájem v prestižních zahraničních ligách.

Priske si tým utvořil k obrazu svému. Každý, kdo má oči, musí vidět, že uhnul například z cesty ohrávání mladých odchovanců ze strahovské akademie, což byla věc, na které sportovní úsek často bazíroval.

Jenže protiúčtem nabídl úspěch a fotbal, který obdivují i ti největší kritici. Vedly k němu příchody Petera Vindahla, Asgera Sörensena, Angela Preciada, Qazima Laciho, Kaana Kairinena, Veljka Birmančeviče či Jana Kuchty. Byly to investice, které Sparta očividně potřebovala. Dnes už víme, že se jedná o jména, která klub skutečně povznesla na jiný level. Dovolím si říct nyní už evropský level.

CO SPARTU DOVEDLO KE 38. TITULU? SKVĚLÝ BIRMANČEVIČ, ZVLÁDNUTÁ DERBY I BRANKÁŘSKÁ JEDNIČKA. VYHRÁL TÝM, KTERÝ PŘEKONAL KRIZI

Tak z mého pohledu vypadá současná Sparta. Je silná na domácím poli a má stále nenaplněný potenciál udělat úspěch v evropských pohárech.

Podpis pod tím vším nese i sportovní ředitel Tomáš Rosický. Před dvěma lety se i přes špatnou zkušenost odklonil od tuzemských trenérů a šel pro nového kouče znovu do zahraničí. Navíc v době, kdy byla jeho hlava na pranýři a vedení dokonce nabízel rezignaci. Místo toho dostal další šanci hledat muže na sparťanskou lavičku. Trefil se do toho pravého, což je základ, jak se často ve fotbale říká, a nyní sklízí ovoce.

V létě však Sparta bude muset i zaplatit daň z úspěchu. Pravděpodobnost, že přijde o jednoho až dva fotbalisty z okruhu hráčů, kteří vykopali titul a patří k oporám, je obrovská. Můžeme se bavit o Veljku Birmančevičovi, Lukáši Haraslínovi, Janu Kuchtovi či Martinu Vitíkovi, ale jedno jméno přeci jen vyčnívá – krok dál chce udělat kapitán Ladislav Krejčí. Není žádným tajemstvím, že jej vábí Girona, třetí tým španělské La Ligy, což se těžko bude odmítat.

DVA TITULY VE DVOU LETECH? O NĚČEM TAKOVÉM SE MI ANI NESNILO, ŘÍKÁ PRISKE. SEZONA SPARTY JE PODLE NĚJ SPECIÁLNÍ

Na první dobrou si leckdo může říct, že se jedná o jednoho hráče a Sparta už se přeci pod Priskem vypořádala například s odchody Dávida Hancka s Adamem Hložkem. Jenže Krejčího role ve sparťanské kabině je daleko důležitější. On řídí tým. Co řekne, je na Letné svaté. Drží partu pohromadě. Na hřišti umí zabrat v klíčových momentech, kdy se ostatní spíš straní. Byť často sám poukazuje na sílu celku, právě on je symbolem úspěchu Pražanů z posledních dvou let. S jeho odchodem bude Sparta regulérně hledat nového šéfa týmu.

A to jsme jen u hráčského kádru – co když někoho na západě napadne dát šanci Brianu Priskemu? Už nyní kolují zvěsti o tom, že pokud by Sparta nepostoupila do Ligy mistrů (k čemuž potřebuje přejít přes zrádná předkola), jeho případný odchod může být téma.

Pro mnohé z řad sparťanských příznivců jsou to možná až přespříliš černé myšlenky. Obzvlášť v těchto hodinách, kdy na Letné panuje euforie z mistrovského titulu a oslavy po středečním finále poháru s Plzní mohou nabrat na obrátkách. Ale je to jen odraz reality, která se na Spartu pomalu blíží a bude třeba jí čelit.

Zdroj: AC Sparta Praha