Češi v zahraničí bez smluv? Pavlenka možná za Ronaldem, Pekharta loví Arabové i Jablonec

Češi v zahraničí bez smluv? Pavlenka možná za Ronaldem, Pekharta loví Arabové i Jablonec

Hned několika českým hráčům v zahraničí končí smlouvy a u některých už se ví, že ve svých stávajících klubech nebudou pokračovat. Rozlučka proběhla například s Jiřím Pavlenkou, který zanechal výraznou stopu v Brémách. Český gólman by měl zamířit do Saúdské Arábie. Kdo je na seznamu dál?

Soupiska většinou začíná gólmany, a tak se sluší jimi začít i v tomto případě. Nutno podotknout, že zástup českých brankářů, kterým s posledním červnem doběhne smlouva, je pořádně dlouhý.

Snad nejvýraznějším jménem je Jiří Pavlenka. „Danke Pavlas,“ svítilo na choreu fanoušků Werderu Brémy po posledním kole bundesligy. V Brémách zanechal český gólman výraznou stopu, byť se od podzimu musel zhostit role dvojky. V klubu strávil sedm let, dohromady odchytal 221 zápasů a Werderu pomohl v momentě, kdy spadnul o soutěž níž. A na to fanoušci nezapomínají.

S KÝM SE MOHOU V LÉTĚ LOUČIT SPARTA SE SLAVIÍ? SMLOUVY DOBÍHAJÍ HLAVNĚ MARODŮM

Je mu dvaatřicet a německá média hlásí, že nejreálnější je jeho přesun na Arabský poloostrov. Portál Bild ke konci dubna pak konkrétně naznačil, že by to mohla být Saúdská Arábie, kde se to po loňském létě hvězdami hemží. Gólmana pak shání i Al Nassr, kde hraje Cristiano Ronaldo. Polák Wojciech Szczesny už dal klubu košem, šance pro Pavlenku tak svítá.

Z bundesligy odejde i Tomáš Koubek. „Je rozhodnutý, že v Augsburgu končí. Prioritou pro něj zůstává západní Evropa,“ informoval Luděk Mádl. Z Německa odchází po pěti letech, přičemž v klubu neměl nikdy pevnou pozici a stále se bil s konkurencí. Od první sezony, ve které odchytal 25 utkání, přidal v následujících čtyřech letech jen dvanáct dalších zářezů.

Zdroj: Profimedia

Nové angažmá vyhlíží také další bývalý reprezentant Tomáš Vaclík. Tomu nevyšel podzimní přesun do USA, a tak sezonu dokončil ve španělské druhé lize. V Albacete ale pokračovat nebude, aktuálně si hledá si nový klub. Gólman s velkým renomé chce mít o své budoucnosti jasno co nejdříve. Spekuluje se o zájmu Slovanu Bratislava.

Třiatřicetiletý Václav Hladký se stal klíčovým hráčem Ipswiche, který senzačně postoupil do Premier League. Novou smlouvu na východě Anglie zatím nepodepsal, přesto ale zůstává v klidu. „V únoru nebo březnu jsem našemu řediteli řekl, že stoprocentně mám zájem podepsat. Nikam se netlačím a nechci řešit nic jiného,“ prozradil nedávno v podcastu Kudy běží zajíc.

Nejde jen o gólmany

Kdo bude k mání v poli? Co se obránců týče, asi nejzajímavějším jménem je Martin Frýdek. Tomu se po přesunu ze Sparty do Švýcarska náramně dařilo, v Lucernu odehrál 130 zápasů a s klubem v roce 2022 dokonce vyhrál národní pohár. Tato kapitola je ale u konce. Podle švýcarských médií je velmi reálný Frýdkův podpis v Grasshopper Curych.

Velké vysvobození čeká Matěje Hanouska. V tureckém Ankaragücü pravidelně hrál, v zimě ale ze strany klubu přišly čachry se smlouvou a Hanousek z týmu vypadl. „Měl jsem ve smlouvě, že pokud nastoupím do určitého počtu utkání v základu, smlouva se mi automaticky prodlužuje o rok, vedení ale přišlo s tím, že by chtěli klauzuli vyjmout. Nabídli mi finanční kompenzaci, tu jsem ale odmítnul. Nechtěli mě za žádnou cenu a stal jsem se tam zbytečným. Do konce sezony hrát nebudu,“ líčil v podcastu Livesport Daily. Hanousek je aktuálně mimo hru. Kam povedou jeho další kroky, se zatím neví.

Dilema stojí před Tomášem Pekhartem. Některým českým fanouškům možná sešel z očí, ale kariéru v zahraničí si vybudoval velmi slušnou. V Legii Varšava před dvěma lety vyhrál korunu pro krále střelců a nezaálel ani v uplynulém ročníku, ve kterém se prosadil třináctkrát. Za českými hranicemi má jeho jméno zvuk, i proto je o něj zájem. Podle polského novináře Sebastiana Staszewského si někdejší útočník Sparty či Jablonce může jít pro pořádný balík peněz do Spojených států nebo na Arabský poloostrov. „Nabídku má i od Jablonce,“ překvapil ale Staszewski. Jestli Pekhart zvolí exotiku, nebo návrat domů se ukáže v nejbližších týdnech. 

Zdroj: Legia Warszava