Skvělá zpráva pro Ostravu i fanoušky. Baník se vrátí domů na Bazaly, vyroste tam moderní stadion za miliardu a půl

Skvělá zpráva pro Ostravu i fanoušky. Baník se vrátí domů na Bazaly, vyroste tam moderní stadion za miliardu a půl

Skvělá zpráva pro celou Ostravu i fanoušky Baníku. Po měsících spekulací je téměř jasno, známý klub se vrátí domů. Dokončené studie ukázaly, že je možné na Bazalech postavit moderní stadion, který bude mít kapacitu mezi patnácti a sedmnácti tisíci míst. Zbývá dotáhnout poslední krok, je třeba získat souhlas politiků. Ti ale podle serveru Stadiony.blog zmíněný postup obecně podporují.

Město se před několika měsíci rozhodlo, že ověří, jestli se moderní stadion na Bazaly vejde. Dávalo si při tom záležet na dvou věcech – aby projekt nebyl neobhajitelně dražší než případná stavba na zelené louce. Zároveň chtěl mít magistrát jasno, jestli nedojde k znehodnocení nedávné výrazné investice do tamního tréninkového zázemí.

Rozhodnutí se nakonec oddálilo o několik týdnů. Čekalo se na poslední posudek, který měl potvrdit, že stavbě nebude bránit nevhodné podloží. Teď už je jasno! Stadion na Bazalech vzniknout může.

"Ověřovací studie, kterou máme nyní v ruce nyní prokázala možnost výstavby fotbalového stadiónu v parametrech FAČR a UEFA na Bazalech," uvedl Jan Dohnal, primátor města Ostrava pro Stadiony.Blog. Rozhodnutí o návratu Baníku je prakticky finální. Zbývá poslední krok.

Baník propásl šanci na Ewertona, který je blízko Saúdské Arábii. Nabídka za Hlavatého šokovala všechny

"Na červnové jednání zastupitelstva předložíme návrh memoranda o spolupráci mezi městem Ostrava, FCB a FAČR, jehož obsahem by mělo být projevení vůle ke společné spolupráci na stavbě nového fotbalového stadiónu na Bazalech a jeho provozování," pokračuje Dohnal.

Konkrétní rozhodnutí zatím tedy nepadlo, nicméně na projektu panuje obecná politická shoda napříč stranami. "Osobně jsem připraven stavbu nového fotbalového stadionu na Bazalech podpořit a realizovat," snaží se získat kladné body u ostravských fanoušků primátor města Ostrava.

Během posledních dní na sociálních sítích začala kolovat vizualizace možné podoby stadionu. Podle informací Stadiony.Blog je situace odlišná. Pokud totiž politici dají projektu zelenou, bude vypsána mezinárodní architektonická soutěž na to, jak by měl stadion vypadat. Jeho podobu tedy nikdo nemůže znát.

Seznam letních přání Baníku není dostupný tak, jak se původně zdálo. Které tváře si Hapal vytipoval?

"Pokud bude memorandum schváleno, město spolu s FCB a FAČR připraví a vypíše mezinárodní architektonickou soutěž. Ta potrvá devět měsíců a vítěz bude znám v první polovině roku. Projektová dokumentace a získání povolení potrvají rok, soutěž na zhotovitele šest až devět měsíců. Stavba by mohla začít na přelomu let 2026 a 2027," dodává Dohnal.

Téměř jasno je o kapacitě budoucího stadionu. Postupně se totiž zpřesňuje zvažované rozmezí. Finální podoba bude mít mezi 15 – 17 tisíci místy. Koncové přesné číslo určí pochopitelně až vítězný návrh podoby stadionu. "Zvýšení kapacity by vyžadovalo další investice a zvýšilo by stavební náklady, které závisí na počtu sedadel. Pro potřeby FCB a reprezentační utkání je tato kapacita dostačující. Na Bazalech by tak mohla například česká reprezentace sehrát různá soutěžní utkání," netají se optimistickými úvahami ostravský primátor.

Odhadované náklady na celou stavbu odpovídají rozpočtu, o kterém primátor města mluvil v rozhovoru pro Stadiony.Blog už dříve. Město vyjde nová dominanta na 1,5 – 1,6 miliardy korun. "S ohledem na důraz na architektonické ztvárnění nové dominanty města a přirozený nárůst cen stavebních prací lze odhadnout cenu stadionu na Bazalech do 100 tisíc korun za jednu sedačku," míní Dohnal.

Stavba by se podle informací Stadiony.Blog neměla výrazně dotknout nedávné investice do fotbalové akademie, která na Bazalech vznikla v roce 2016. Studie počítá s tím, že více než osmdesát procent z investice zůstane zachováno.

Ze sektoru za brankou teď nemůžete vidět, co se děje na druhé straně hřiště

Také podle majitele klubu Václava Brabce je zázemí pro fotbalisty nevyhovující. "Baník jako jediný v republice hraje na atletickém stadionu. Všechno je uzpůsobeno atletice, ať už se jedná o novinářskou zónu, bufety, které jsou nedostatečné. Vzdálenost ze sektoru za brankou je taková, že nemohou fanoušci vůbec vidět, co se odehrává na druhé straně hřiště," vnímá nutnost změny Brabec. "Jsem rád, že ta studie vyšla. Cesta moje a cesta Baníku se dneska upíná k Bazalům," konstatuje.

 

Článek byl původně publikován na webu Stadiony.blog