Vedoucí Liverpool si zase vylámal zuby na Stoke

Hráči vedoucího Liverpoolu remizovali v 21. kole anglické ligy na hřišti Stoke 0:0 a zopakovali výsledek vzájemného zápasu z úvodu sezony. "Reds" mají v čele tabulky náskok čtyř bodů před druhou Chelsea, která se v nedělním šlágru kola střetla s Manchesterem United a notně pohořela.

Figueroa zařídil vítězství Latics

Až branka Maynora Figueroy z 90. minuty rozhodla zápas na JJB Stadium, ve kterém domácí Latics zdolali Tottenham v poměru 1:0.

Utkání s minimem šancí příliš fotbalové krásy nepřineslo a diváci se zejména v první půli příliš bavit nemohli. Publikum bylo jistě zvědavé na výkon Jermaina Defoa. Anglický útočník jim toho však moc neukázal, jediným světlým momentem byl snad jeho individuální průnik středem hřiště zakončený skvělou přihrávkou na Didiera Zokoru, který však v dobré pozici trestuhodně minul.

Podobně si po měkoučkém centru Luky Modriče vedl i jeho spoluhráč Jamie O’Hara. Na druhé straně měl o něco dříve velké problémy brankář domácí Chris Kirkland, který jen s obtížemi zpacifikoval nepříliš nebezpečnou hlavičku Ledleyho Kinga.

Zřejmě největší šanci první půle měl po centru Ryana Taylora aktivní útočník Amr Zaki, ale jeho hlavička na vzdálenější tyč branku Heurelha Gomese minula. Do přestávky už se pak nic vážného nestalo.

Ani ve druhém poločase se obraz hry nikterak výrazně nezměnil a diváci byli svědky spíše boje uprostřed hřiště s minimem šancí. Kouč hostí Harry Redknapp se tak pokusil oživit hru střídáními, ale ani Darren Bent či Aaron Lennon kýžené zlepšení nepřinesli.

Byl to naopak Wigan, který v závěru utkání dominoval. Egypťan Zaki sice ani jednu ze svých šancí neproměnil, ale v 90. minutě, když už zápas spěl k remíze, si na rohový kop Ryana Taylora skvěle naskočil Figueroa a zajistil domácím tři body.

Wigan Athletic FC - Tottenham Hotspur FC 1:0 (0:0)

Branka: Figueroa (90.)

Manchester United zostudil Chelsea

Očekávaná dohrávka na Old Trafford byla až nečekaně jednoznačnou záležitostí, hostující Blues byli směrem dopředu absolutně neškodní a co víc, jejich vyhlášená obrana taky neměla svůj den a dovolila soupeři hned třikrát skórovat.

První poločas zápasu se nesl ve znamení velkého boje, ve kterém příliš mnoho šancí k vidění nebylo. Ústřední postavou tak byl spíše rozhodčí Howard Webb, který se snažil klidnit emoce na obou stranách a hned několikrát byl nucen ukázat hráčům žlutou kartu.

První za zmínku stojící čistě fotbalová akce přišla po přímém kopu Ryana Giggse z pravé strany. Ten namísto centru zvolil přímé zakončení a Petr Čech jeho ránu jen s obtížemi vyboxoval do bezpečí.

Po půl hodině hry měl zřejmě největší šanci úvodní pětačtyřicetiminutovky kanonýr Dimitar Berbatov, ale po přiťuknutí Wayna Rooneyho v dobré pozici nevystřelil příliš razantně ani přesně a brankář Čech si s jeho pokusem bez obtíží poradil.

Krátce před přestávkou ještě zahrozil Park Ji-Sung, do jehož střely se však obětavě vrhnul po třízápasové stopce navrátivší se kapitán Chelsea John Terry. Do kabin se přesto za bezbrankového stavu nešlo.

Po rychle rozehraném rohovém kopu Rayna Giggse se totiž hlavou trefil Cristiano Ronaldo. Rozhodčí však branku neuznali, jelikož vše se odehrálo ještě před pokynem sudího Webba. Obránci Chelsea se však nepoučili a Giggsův opakovaný roh se po mírné teči Berbatova dostal až na hlavu Nemanji Vidiče, který otevřel skóre zápasu.

Do druhé půle hosté nastoupili s velkým odhodláním a nasazením, což však vedlo pouze k optické převaze a nikoliv brankovým příležitostem. Naopak, po hodině hry si na levém křídle vystřihli pěknou kombinaci Ronaldo s Patricem Evrou a druhý jmenovaný svým centrem našel před bránou Rooneyho, jenž prostřelil Čecha podruhé.

Blues nebyli schopní vůbec žádné reakce a jejich hra byla naprosto bezzubá. Nebylo tak divu, když domácí přidali i třetí gól. Po centru Ronalda si na míč skvěle naběhl Berbatov a dokončil tak popravu Chelsea. Sám portugalský mág Ronaldo měl ještě před touto brankou velkou šanci, kterou mu však rozhodčí upřeli mylným odmáváním ofsajdu.

Manchester United FC - Chelsea FC 3:0 (1:0)

Branky: Vidič (45.), Rooney (63.), Berbatov (87.)

Liverpool hrál bez branek

Leader ligové tabulky Liverpool nedokázal vstřelit branku nováčkovi soutěže ze Stoke a stejně jako v prvním vzájemném střetnutí této sezóny pouze remizoval 0:0.

Kouč Rafael Benitez nechal na lavičce útočné duo Robbie Keane - Fernando Torres a na hrot poslal pouze Dirka Kuyta. Holandský útočník měl velkou šanci již po sedmi minutách hry, jenže po pěkném pasu od Alberta Riery střílel hodně nepřesně.

Pozadu však nezůstávali ani domácí a jen o čtyři minuty později mohli jít do vedení. Zdánlivě neškodné autové vhazování Roryho Delapa způsobilo obraně Reds nevídané problémy, k míči se znovu dostal exekutor Delap a svou ranou rozezvučel břevno soupeřovy brány. Dorážet se ještě poté pokoušel Richard Cresswell, ale ani jeho snaha ke vstřelení branky nevedla.

V závěru první půle se vyznamenal brankář domácích Thomas Sorensen, jenž si poradil s pokusem neúnavného Kuyta. Snaha Ryana Shawcrosse na druhé straně byla zase zbytečná proto, že rozhodčí odmávali a odpískali ofsajd.

Krátce po přestávce měl po chybě Pepého Reiny dobrou příležitost Dave Kitson, ale rozvlnil jen boční síť soupeřovy brány. Liverpool se do šancí téměř vůbec nedostával a tak nebylo žádným překvapením, když po hodině vyběhl na hřiště Fernando Torres.

Obrovský zmatek před brankou domácích vyvolal v 67. minutě přímý kop Stevena Gerrarda, který se do brány pokusil dorazit nejprve Lucas Leiva a po něm i Sami Hyypiä, ale úspěšný nebyl ani jeden z nich.

Závěr utkání přinesl hodně vzrušení na obou stranách. Po vhazování Delapa hlavičkoval v dobré pozici Kitson a blízko ke gólu měl i přímý kop Glenna Whelana, avšak skóre se neměnilo.

Liverpool je svými brankami v posledních minutách zápasů vyloženě proslulý, ale tentokráte mu chyběla i troška štěstí. Proti Gerrardovým střelám totiž stálo nejprve břevno, načež i tyč Sorensenovy svatyně.

Stoke City FC - Liverpool FC 0:0

Bendtner trefil za tři body

Chybělo šest minut do konce zápasu, když střídající Nicklas Bendtner proměnil centr Robina van Persieho ve vítězný gól. Gunners si tak udrželi reálnou naději na příčky zajišťující postup do Ligy mistrů.

Celý zápas se odehrál prakticky na jednu bránu, Arsenal útočil a Bolton bránil. Domácí se ale v koncovce jako obvykle nedokázali prosadit a hosté zase nepředvedli nic směrem dopředu. Arsenal se v útočné fázi spoléhal zejména na Samira Nasriho a van Persieho. Tito hráči si sice nesčetněkrát nejen mezi sebou vyměnili míč, ale obrana Boltonu neměla problém udržet čisté konto.

Holandský hráč měl největší šanci nudné první půle, když si jednou nohou zpracoval Nasriho pas a druhou poslal míč z voleje těsně nad branku. Boltonu se v polovině zápasu zranil útočník Johan Elmander, ale vzhledem k nulové útočné aktivitě Trotters se to na jejich hře nijak neprojevilo.

Nyní po zápase možná litují, že měli tak málo odvahy. Několikrát došlo ke zmatkům mezi obránci i brankářem domácích, ale hosté příliš váhali. První jakous takous šanci si Bolton vytvořil až ve druhé půli, ale hlavičku Matthew Taylora španělský brankář Manuel Almunia s lehkostí kryl.

Až tato akce hostů vyprovokovala domácí k větší aktivitě a hned si také vytvořili gólovou šanci. Nasri našel krásně ve volném prostoru Emmanuela Adebayora, ten ale se střelou otálel tak dlouho, až jeho pokus obrana Boltonu zablokovala.

Chvíli poté se do dvou vyložených šancí dostal van Persie. Poprvé zastavila jeho pokus tyč branky Jussi Jääskeläinena, podruhé si finský brankář poradil i bez asistence brankové konstrukce. Na hřiště v tu chvíli přišel Bendtner a hned svým prvním dotykem mohl zajistit Arsenalu vedení. Hlavičku ale nasměroval jen do náruče brankáře hostí.

Podruhé už byl ale úspěšnější a jeho trefa přinesla Arsenalu důležité tři body. Bendtner si naběhl na van Persieho centr a u vzdálenější tyče zcela osamocený dopravil míč do sítě. V závěrečných momentech utkání mohl Bolton srovnat, to by ale nesměl Kevin Davies svoji střelu z pěti metrů nasměrovat přímo do Almunii.

Arsenal tak sice výkonem opět nepřesvědčil, ale díky třem bodům zůstává v kontaktu se špičkou. Naopak Bolton pokračuje ve své mizerné sérii a propadá se dolů tabulkou.

Arsenal – Bolton 1:0 (0:0)

Branka: Bendtner (84.)

Everton si pojistil místo v první šestce

Dva góly v podání Marouane Fellainiho a Mikela Artety z první půle přinesly další vítězství svěřencům Davida Moyese. Naopak Hull po skvělém začátku sezóny začíná ztrácet a pokud se výrazně nezlepší, může mít problémy se záchranou.

Everton nastoupil opět bez klasického útočníka, na hrot se postavil Tim Cahill celý zápas vehementně podporovaný zálohou. Hosté spoléhali na skálopevnou obranu a rychlé brejky. Přes jejich veškerou snahu ale nebylo o vítězi souboje, i za přispění rozhodčího, v Goodison Parku pochyb.

V osmnácté minutě si Leighton Baines vyměnil míč se Stevenem Pienaarem, odcentroval a na bližší tyči číhající Fellaini poslal z jasného ofsajdu míč do sítě. Ve 24. minutě to mohlo být o dva góly, Pienaarův centr však svého adresáta nenašel. Další Fellainiho hlavička o pár minut později skončila vedle. Jedinou pološanci hostů si vytvořil Michael Turner, střela ovšem neměla patřičný směr ani razanci.

Těsně před konce první půle fauloval Turner Cahilla a nařízený přímý kop poslal Mikel Arteta neomylně do branky. Byl to jeho třetí gól v posledních dvou ligových zápasech. Druhá půle už příliš vzrušení nepřinesla, hráči Evertonu jako by odkoukali návyky fotbalistů z jiných ligových soutěží a přestali se snažit o navýšení skóre. Hull zase neměl potřebnou sílu s výsledkem něco dělat.

Vzrušení přinesla situace z 57. minuty, kdy tři hráči Evertonu šli na samotného Iana Ashbeeho z Hullu, který fantastickým zákrokem jejich útočnou akci překazil. Ve zbytku zápasu dostal ještě Fellaini svoji desátou žlutou kartu v lize a bude tak dva zápasy odpočívat.

Everton má pátý Arsenal stále na dohled, zatímco Hull bude muset zabrat, jinak ho čekají sestupové starosti.

Everton – Hull City 2:0 (2:0)

Branky: Fellaini (18.), Arteta (45.)

Middlesbrough vedení neudržel a stále čeká na vítězství

Hráči Middlesbrough neudrželi jednobrankové vedení nad Sunderlandem a po remíze 1:1 čekají na pocit ligového vítězství už přes dva měsíce.

Derby anglického severovýchodu mělo tentokrát záchranářský náboj, oba celky se před ním nacházely v bezprostřední blízkosti sestupového pásma.

První půle rovněž odpovídala rozpoložení obou týmů. Diváci čekali na vyložené brankové příležitosti marně. Optickou převahu měli sice hosté ze Sunderlandu, ale útočné duo ve složení Djibril Cissé a Kenwyne Jones postrádalo jakýkoliv nápad.

Do šaten šli však přeci jen spokojenější domácí fotbalisté, když po akci Stewarta Downinga vstřelil svůj první gól od loňského října Brazilec Afonso Alves.

Druhá půle opět nabídla dlouhé pasáže bez vzruchu na jedené či druhé straně, až v posledních deseti minutách se začaly dít věci.

Útočník David Healy nejprve po dvou minutách pobytu na hřišti vyzval k sedmé letošní brance kanonýra Jonese. Následně vyslal na domácí branku gólovou hlavičku Carlos Edwards a pohromu pro domácí odvrátil až na brankové čáře Adam Johnson. V posledních sekundách zápasu zachránil domácím alespoň bod dalším včasným zákrokem proti Cissému obránce Tony McMahon.

Middlesbrough – Sunderland 1:1 (1:0)

Branky: Alves (45.) – Jones (82.)

Carroll vyskočil pro bod

Útočník Andy Carroll svým debutovým gól v soutěži zajistil domácímu Newcastlu alespoň bod. Ve třístém zápase Premier League hraném v St James’ Parku tak diváci shlédli zajímavou bitvu se spravedlivým remízovým rozuzlením.

Hráči obou klubů jsou v posledních dnech a týdnech předmětem spekulací novinářů, které se týkají lednového přestupního období. Tyto starosti nechali všichni aktéři za branami stadionu a zprostředkovali divákům útočný fotbal plný šancí s poněkud naivní defenzivou.

Největší problémy hostům dělal dvacetiletý Carroll, který nejen svoji výškou zastiňoval své spoluhráče. Na druhé straně pak svými kousky příváděl obranu domácích do úzkých Craig Bellamy.

První šanci zápasu si vytvořil Michael Owen, jeho povedená akce zakončená střelou jen zazvonila o tyč branky Roberta Greena. O chvíli později se už Owen nemýlil. Nejprve zmátl svého strážce Jamese Collinse a následně měl dost času z šestnácti metrů přesně zamířit.

Vedení mohli domácí zvýšit vzápětí. Po centru Dannyho Guthrieho hlavičkoval Carroll jen do boční sítě. Ve 29. minutě si na pas Scotta Parkera naběhl Bellamy a přehodil vybíhajícího brankáře Shaye Givena, 1:1.
Mark Noble mohl poslat hosty do vedení, od další pohromy domácí zachránil jen včas vyběhnuvší Given.

Londýnskému týmu patřil i úvod druhého poločasu, kdy krátce po jeho zahájení měla být odpískana penalta po faulu na Bellamyho. Rozhodčí se k tomuto kroku ale neodvážil.

V 55. minutě došla aktivita West Hamu zasloužené odměny. Přihrávku Herity Ilungy si jedním dotykem Carlton Cole zpracoval a druhým poslal míč do branky. Newcastle se po obdrženém gólu konečně probudil a rozhodčí Alan Wiley mu dokonce kvůli údajnému faulu neuznal gól.

Domácí musel nakonec zachraňovat mladíček Carroll, který se po přesném centru Damiena Duffa mohl radovat ze své premiérové trefy v nejvyšší soutěži. Matthew Upson ještě v posledních vteřinách utkání předvedl výtečný obranný zákrok a zápas tak došel k zasloužené dělbě bodů.

Newcastle United – West Ham United 2:2 (1:1)

Branky: Owen (19.), Carroll (78.) – Bellamy (29.), Cole (55.)

Fulham - Blackburn -:-

Odloženo pro nezpůsobilý terén.

Portsmouth - Manchester City -:-

Ve Villa Parku rozhodl vlastní gól brankáře Carsona

Nemotorný zákrok brankáře Scotta Carsona proti střele Gabriela Agbonlahora se nakonec ukázal jako rozhodující moment utkání lokálních rivalů Aston Villy a West Bromwiche.

Villans sice vstupovali do utkání v roli favorita, duel však lépe odstartoval hostující West Bromwich. Borja Valero zakončil úvodní šanci střelou nad branku, proti Robertu Korenovi už musel zasahovat brankáře Brad Friedel.

Domácí úvodní nápor hostů přestáli bez úhony a zanedlouho sami udeřili. Po rohovém kopu Garetha Barryho museli za brankáře Carsona dvakrát na brankové čáře zasáhnout jeho spoluhráči. Míč se poté dostal zpět k Barrymu, po jehož centru už se ve třetí velké šanci dokázal hlavou prosadit bývalý zadák Baggies Curtis Davies.

Druhý gól mohl přidat hezkým technickým pokusem Ashley Young, ale mířil těsně vedle. Mezi tři tyče poté nemířil ani Steve Sidwell.

Vyložené šance se domácím proměňovat nepodařilo, avšak míč v síti kupodivu skončil po samostatné akci Agbonlahora. Toho nechala pětice hráčů hostujícího mužstva proniknout z křídla až na dostřel branky Carsona, který si jeho střelu z velkého úhlu srazil do vlastní branky.

Do druhého poločasu poslal hostující trenér Tony Mowbray i Romana Bednáře a český útočník vzápětí výrazně promluvil do dalšího vývoje zápasu. Dlouhý pas Jonathana Greeninga přiťukl hlavou k Jamesi Morrisonovi, který po šikovném uvolnění prostřelil Friedela.

Hostující Carson poté odčinil svoji minelu a několika dobrými zákroky ponechal svůj tým v naději na bodový zisk. Ta však téměř pohasla po vynuceném střídání střelce gólu Morrisona, který kvůli zranění nemohl pokračovat ve velmi dobrém výkonu.

Aston Vila – West Bromwich 2:1 (2:0)

Branky: Davies (19.), Carson vlastní (41.) – Morrison (49.)