Kempy: Slavia s prohrou, Sparta vítězně

[b]Aktualizováno ve 20:10.[/b] Vysokou pětibrankovou výhru fotbalistů Sparty nad Austrií Vídeň, ale také nečekaný tříbrankový debakl slávistů s Charkovem. I takové výsledky přinesly dnešní přípravné zápasy českých prvoligových týmů v zahraničí. Své zápasy, jejichž průřezy přinášíme, sehráli Plzeňští a Příbramští na Kypru, Boleslavští, Tepličtí a Zlínští v Turecku.

Série neproměněných šancí Slavie

Do vedení poslal Metalist ve 13. minutě Devic, který hlavou překonal brankáře Vaniaka. Do konce první půle se ukrajinský klub prosadil ještě dvakrát, nejprve ve 37. minutě skóroval Jackson, o dvě minuty později skončila střela Acevedeho ze střední vzdálenosti na milimetr přesně u levé tyče. Největší šanci Slavie měl v prvním poločase Pavel Fořt.

Slávisté si po přestávce vypracovali řadu šancí, v 52. minutě vytáhl gólman Goryanov střelu Grajciara zpod břevna, o dvacet minut později Metalist na poslední chvíli vykopl z brankové čáry Hoškovu hlavičku a hned vzápětí orazítkovala Šenkeříkova technická střela jen obě tyče. V duhém poločase byla Slavia lepším týmem, bohužel na zkorigování výsledku nedosáhla.

"Dostali jsme lekci z produktivity, ze dvou prvních situací před naší brankou padly dvě laciné branky. Při té třetí jsme podcenili situaci a nechali hráče vystřelit ze střední vzdálenosti, trefil to s velkým štěstím k tyči. V druhém poločase to bylo lepší, měli jsme šance, ale soupeře podržel gólman, jednou jsme nastřelili tyč. Byla to lekce z produktivity se vším všudy," zhodnotil utkání trenér Karel Jarolím.

Metalist Charkov – Slavia 3:0 (3:0)
Branky: 13. Devic, 37. Jackson, 39. Acevedo
Sestavy Slavie:
1. poločas: Vaniak - Kaufman, Brabec, Hubáček, Šiklič - Jarolím, Cissé, Belaid, Švento - Fořt, Besta
2. poločas: Vaniak - Kaufman, Hošek, Hubáček, Šiklič - Grajciar, Cissé, Švento (63. Jarolím) - Ivana - Toleski, Šenkeřík
Sestavy Metalistu:
1. poločas: Goryanov- Gangarczyk, Valyayev (64. Jevgen), Edmar, Devic, Jackson, Obradovic, Papa, Ramon, Acevedo, Olinyk
2. poločas: Goryanov – Ramon (82. Barilko), Berezovcuk, Obradovic, Konyuskenko - Bordiyan, Valentyn, Acevedo (70. Patupalenko), Valyayev - Rykun, Zeze
ŽK: Gangarczyk, Obradovic - Brabec

Sparta si v Málaze zastřílela

Střelecké hody předvedli v prvním přípravném utkání na soustředění ve Španělsku fotbalisté Sparty Praha. Po výborném výkonu porazili vysoko 5:0 Austrii Vídeň, čtyři branky padly v druhém poločasu. Sparťané skončili před necelým týdnem na druhém místě v Novoročním turnaji v Hongkongu, dva dny strávili v Praze a dnes už hráli v Málaze. Na jejich aklimatizaci se to však vůbec neprojevilo, spíše naopak, protože v duelu dominovali.

Vyšly jim především úvody poločasů - v prvním se prosadil Kulič, v druhém Holenda, a když přidal třetí gól Berger, bylo o vítězi rozhodnuto. Rozklíženému soupeři další dva góly vstřelili po minutovém pobytu na hřišti Wilfried a další střídající mladík Kadlec.

Sparťané využívají tréninkové podmínky vyhlášeného golfového resortu La Cala, který je jedním ze čtyř desítek podobných areálů v okolí Málagy. Do konce pobytu je čeká nejen každodenní dvoufázový trénink, ale také další tři přípravné zápasy proti Wisle Krakov, Temešváru a Dynamu Kyjev.

Trenér Jozef Chovanec stále ještě čeká na případné posily do obrany a útoku. Na rakouského stopera Niklase Hohenedera si ale bude muset počkat až do léta, kdy mu vyprší v Linci smlouva, neboť kluby se nyní na transferu nedomluvily. Každým dnem by mohl přijít jeden útočník, ale klub zatím jeho jméno tají.

Sparta - Austria Vídeň 5:0 (1:0)
Branky: 6. Kulič, 54. Holenda, 69. Berger, 75. Wilfried, 86. Kadlec.
Sestava Sparty: Blažek - Kušnír, Hubník, Řepka, Pamič (90. Krob) - Kladrubský (90. Vacek) - Kulič (74. Žofčák), Kucka (74. Kadlec), Berger (84. Jeslínek), Zeman - Holenda (74. Wilfried).

Plzeň v Larnace s Ševinským

Ve druhém přátelském utkání na Kypru porazila Viktoria Plzeň slovenský tým z Dubnice 4:1. Společně s vedením klubu přicestoval v noci do Larnaky i devětadvacetiletý obránce Mladé Boleslavi František Ševinský. Ten se ve středu dopoledne se připojil k týmu a poprvé s ním trénoval, odpoledne se objevil v sestavě proti Dubnici.

Již v 10. minutě utkání otevřel skóre Kolář. Soupeři se ale podařilo ve 33. minutě vyrovnat, a tak se šlo do šaten za stavu 1:1. Už po minutě hry druhého poločasu se z branky radoval Mlika a poslal Viktorii do vedení. Na 3:1 zvýšil z pokutového kopu v 75. minutě kapitán Plzeňských Horváth. O konečné skóre 4:1 se o tři minuty později postaral znovu útočník Mlika.

FC Viktoria - MFK Dubnica 4:1 (1:1)
Branky Plzně: 10. Kolář, 46. Mlika, 75. z penalty Horváth, 78. Mlika.
Sestava Plzeň:
1. poločas: Daněk - Ševinský, Návratil, Hájovský, Jiráček - Petržela, Limberský, Horváth, Kolář - Rezek, Krbeček.
2. poločas: Daněk (65. Houdek) - Bauer, Rada, Navrátil, Lecjaks - Dvořák, Blažek, Horváth, Varadi -Tatanashvilli, Mlika.

Boleslav ve volném tempu

Až branka útočníka Pecky v poslední minutě zajistila fotbalistům Mladé Boleslavi vítězství v přípravném utkání s ruským klubem Tom Tomsk. Střetnutí s účastníkem ruské Premier ligy mělo spíše přátelský charakter s volnějším tempem. Boleslavští měli první poločas výrazně více ze hry, po přestávce se dění na hřišti vyrovnalo. Z několika šancí na obou stranách se dlouho neujala ani jedna, teprve když se zdálo, že utkání skončí bezgólovou remízou, prosadil se útočník Pecka.

Poslední utkání tureckého soustředění hraje FK Mladá Boleslav s polským Odra Wodzislaw Slaski v pátek 6. ledna.

Tom Tomsk - FK Mladá Boleslav 0:1 (0:0)
Branka: 90. Pecka.
Sestava Boleslavi: Šeda - Kalina (68. Dittrich), Procházka (46. Janíček), Rolko, Mach (46. Fabián) - Dittrich, Kúdela (68. Murárik), Opiela (46. Sylvestre), Sedláček (69. Poláček) - Papadopulos (46. Mendy), Pecka.

Teplice proti Slepičkovi

Pátou zimní prohru v řadě utrpěli fotbalisté Teplic. Na úvod herního soustředění v Turecku dnes podlehli Dinamu Záhřeb 0:1 a za celý zápas si nevypracovali ani příliš šancí. O jejich prohře rozhodla branka útočníka Tadiče, který po rychle rozehrané standardní situaci využil zaváhání obránců a svůj brejk proměnil.

"Ale ani my jsme je krom tohohle nepustili do žádné vážnější šance, bylo to remízové utkání," řekl teplický trenér Jiří Plíšek. I přes prohru byl s výkonem hráčů spokojen. "Musím hráče pochválit, odehráli velmi dobrý zápas, dokázali s kombinační kvalitou Dinama držet krok. Takhle bychom proti silným soupeřům měli hrát," řekl Plíšek.

Debut v teplické brance dopřál posile ze Sparty Tomáši Grigarovi. "Zachytal solidně, až se sehraje s obranou, bude to ještě lepší," dodal kouč.

Zatímco Dinamo během zápasu protočilo 22 hráčů, Tepličtí střídali jen čtyřikrát. I to prý mohlo v závěru utkání hrát roli. "Mají hodně silný kádr a bylo to vidět, hromadné střídání je vůbec neoslabilo, naopak. My zase chtěli nechat své hráče hrát pokud možno celý zápas, aby si to vyzkoušeli," vysvětlil Plíšek. Druhý poločas v dresu Dinama odehrál i český útočník Miroslav Slepička, příliš se ale neprosadil.

Teplice se rozhodly šetřit část hráčů i kvůli tomu, že je už ve čtvrtek čeká další zápas s Hirošimou. I v něm bude pokračovat hledání fotbalisty, jenž by byl schopen ze středu zálohy řídit hru. "Nemáme klasického špílmachra, takže musíme pracovat s jinými variantami. Musíme tyhle schopnosti rozložit na více hráčů. Část může převzít Ljevakovič, ale i Vachoušek," připomněl Plíšek.

Za záhřebské Dinamo odehrál 45 minut ve druhém poločase český útočník Miroslav Slepička.

FK Teplice - Dinamo Záhřeb 0:1 (0:0)
Branka: 70. Tadič.
Sestava Teplic:
Grigar - Vidlička, Lukáš, Klein, Rosa - Stožický, Matula, Ljevakovič (52. Doležal), Gašparík (57. Mareš) - Vachoušek (86. Smejkal), Mahmutovič (70. Vondrášek).

Dvě trefy Zlína

Díky trefám Motala a Vyskočila zdolali fotbalisté Tescomy Zlín 2:0 ve středečním přípravném zápase na soustředění v Turecku slovinský celek Olimpija Lublaň. Svěřenci trenéra Ladislava Mináře ani ve druhém duelu v Beleku neinkasovali.

Zlínští museli na poslední chvíli měnit soupeře, protože rumunský tým Pandurii Târgu-Jiu do Turecka vůbec nepřiletěl. Proti Lublani nezačali Moravané příliš dobře a nabídli soupeři mnoho standardních situací. Ty však ubránili a ve 26. minutě spálil vyloženou šanci Musil. Na druhé straně se dvakrát blýskl gólman Kořínek.

Ve druhé půli se Zlín dočkal dvou branek. Po rohovém kopu Rýdela se prosadil dorostenec Motal, o dvě minuty později akci Šmahaje zakončil Vyskočil. Autor druhé zlínské trefy ale utkání nedohrál, protože po druhé žluté kartě byl vyloučen.

FC Tescoma Zlín - Olympija Lublaň 2:0 (0:0)
Branky: 59. Motal, 61. Vyskočil.
Sestava Zlína: Kořínek - Pazdera, Zbožínek (46. Kroča), Čelůstka (46. Malý), Elšík - Musil (76. Kašpar), Rýdel, Motal (76. Riedl), Lukaštík (71. Žůrek) - Bača (46. Šmahaj), Žůrek (46. Vyskočil).
ČK: 80. Vyskočil.

Příbram tentokrát bezbranková

Ke druhému přípravnému zápasu na kyprerském soustředění nastoupili fotbalisté Příbrami ve městě Peyia a podlehli tamnímu celku APOP Peyias 0:1.

Základní jedenáctka Příbrami doznala oproti pondělnímu utkání se stejným soupeřem (3:1) pár změn. Úvodní poločas byl také částí zápasu, ve kterém měli zelenočerní více ze hry. Huňovu střelu zkraje utkání brankář Gabor chytil, na velkou šanci Fantiše zasahovat nemusel, neboť rána letěla nad branku.

Změny ve druhém poločase rozhodily celistvost hry. Domácí APOP v 55. minutě po ofsajdové situaci vstřelil branku, když se prosadil Bah. Ten samý hráč se o chvilku později dostal opět do zakončení. Na opačné straně sebral Huňovi sólový nájezd včas vyběhnuvší gólman. Příbramští vyslali na domácí branku dvě rány z kopaček Nordineho a Borka, obě skončily rohový kopem po zásahu brankáře. Poslední slovo v zakončení měl Mapanya, jenže pálil nepřesně.

1. FK Příbram - APOP Peyias 0:1 (0:0)
Branka: 55. Bah.
Sestava Příbrami: Hruška - Pleško (78. Ševr), Nordine, Müller (66. J. Štochl), Plašil (46. Mapanya) - Fantiš (63. Mojdl), Borek (72. Oguzhan), Tarczal, Klesa (72. Šmejkal) - Huňa (72. Danilo), M. Štochl (46. Brožík).

[ 4. 2. 2009 - eFotbal.cz/ČTK/Mediafax | Foto: slavia.cz ]