Manchester si po roce opět zahraje finále

Fotbalisté Manchesteru United se stali prvními finalisty Ligy mistrů. O trofej pro vítěze soutěže si svěřenci kouče Fergusona zahrají díky vítězství na hřišti Arsenalu 3:1 v odvetném semifinálovém utkání. Hrdinou duelu se stal portugalský záložník Cristiano Ronaldo, který vstřelil dvě branky.

Trenér Arsenalu Arséne Wenger nemohl pro odvetné utkání počítat s dvěma obránci ze základní sestavy. Zranění vyřadilo ze hry kapitána Willama Gallase a Gaela Clichyho. Útočnou dvojici tentokráte vytvořili Emmanuela Adebayor a uzdravený Robin van Persie.

Hostující kouč Alex Ferguson na rozdíl od posledního ligového duelu s Middlesbrough nasadil do základní sestavy odpočívající čtveřici hráčů: gólmana Edwina Van der Sara, obránce Rio Ferdinanda a záložníky Michaela Carricka a Darena Fletchera.

Domácí před utkání slibovali útočný fotbal. Hned od úvodních minut byla aktivita “kanonýrů“ znát, jenže jako blesk z čistého nebe udeřilo na druhé straně. V 8. minutě po přihrávce Ronalda nešťastně podklouzl Gibbs a číhající Park Ji-Sung po překonání Almunii tak přišel ke gólu velmi lacino. Ztichlé obecenstvo na Emirates Stadium se nestačilo pořádně vzpamatovat z úvodní trefy a o tři minuty později už to bylo o dva góly. Přímá střela Cristiana Ronalda z trestného kopu skončila překvapivě až v síti gólmana Almunii.

Domácí byli ve velkém útlumu a po čtvrthodině hry mohl zvýšit Wayne Rooney. Jeho technickou střelu ovšem konečky prstů vytěsnil na roh brankář Arsenalu. Svěřenci kouče Wengera byli v prvním poločase takřka neškodní, hosté byli i nadále aktivnější a domácí branku ohrožovali zejména střelami z dálky. Do konce poločasu je však již skóre nezměnilo.

Do druhého poločas poslal trenér Wenger místo nešťastníka Gibbse Eboueho, jenže skórovat mohli opět hosté. V 52. minutě vytěsnil střelu Ronalda z hranice pokutového území Almunia na rohový kop. Manchester v poklidu hlídal svůj náskok a po hodině hry ho dokonce ještě navýšil. V 61. minutě hosté ubránili rohový kop, Park Ji-Sung vysunul rozběhnutého Rooneyho, který ideálně předložil míč Ronaldovi a portugalský záložník překonal Almuniu podruhé. Krásná ukázka rychlého protiútoku.

Kouč “Reds“ Alex Ferguson poté nechal odpočinout některé hráče základní sestavy a domácí jedenáctka dala o sobě konečně vědět. Vůbec poprvé byl gólman hostů Van der Sar zaměstnán po střele va Persieho až v 65. minutě. Londýňané se za svou aktivitu v poslední půlhodině hry dočkali alespoň útěchy v podobě snížení. V 75. minutě fauloval Fabregase Darren Fletcher, který byl za svůj prohřešek potrestán přísnou červenou kartou. Záložník United tak bude svému týmu ve finále chybět. Následnou penaltu s přehledem proměnil Robin van Persie a snížil na 1:3.

Arsenal FC - Manchester United 1:3 (0:2)
Branky: 76. Van Persie z pen. - 11. a 61. C. Ronaldo, 8. Park Ji-Sung.
Rozhodčí: Rosetti - Calcagno, Ayroldi (všichni It.).
ŽK: Nasri, Adebayor, Eboué (všichni Arsenal). ČK: 75. Fletcher (Manchester).
První zápas 0:1, postupuje Manchester United.
Diváci: 62.000.

Arsenal: Almunia - Sagna, Touré, Djourou, Gibbs (46. Eboué) - Walcott (63. Bendtner), Fabregas, Song, Nasri - Van Persie (79. Vela), Adebayor. Trenér: Wenger.

Manchester United: Van der Sar - O'Shea, Ferdinand, Vidic, Evra (65. Rafael) - Fletcher, Carrick, Park Ji-Sung - C. Ronaldo, Anderson (63. Giggs) - Rooney (66. Berbatov). Trenér: Ferguson.