Klokani postupují, Čáslav si musí počkat

Ve zbývajících třech kolech letošní druholigové sezony se bude bojovat už jen o druhé postupové místo. O které se poperou Čáslav, Jihlava a Dukla Praha. Zenit má náskok čtyř bodů. Jistou účast v první lize už mají po páteční výhře na Vysočině fotbalisté Bohemians 1905. Jasno prozatím není ani na spodu tabulky. Předposlední Holice jen remizovala doma s Čáslaví. Na 14 pozici tak ztrácí momentálně šest bodů. O posledním sestupujícím se asi definitivně rozhodne právě mezi HFK a Vítkovicemi, které odjely s prázdnou z Ústí nad Labem. Další tým ohrožený pádem do nižší soutěže Sparta B, si připsala důležitý bod v Hradci Králové a dotáhla se na Slovácko.

Tabulka 2. ligy

HFK Olomouc – FC Zenit Čáslav 0:0
Holický klub chtěl proti momentálně druhé Čáslavi získat tři body a zachovat tím naději na záchranu v soutěži. Bez ohledu na nedělní zápas Sparty B a Vítkovic, na které Olomoučtí před zápasem ztráceli sedm bodů. Největší šanci na vítězství měli svěřenci trenéra Kouřila ve druhém poločase, ale Vajda trefil z malého vápna jen obránce hostí. Tutovku zazdil v prvním poločase hostující Dolejš, která trefil jen tyč Tračíkovy branky. Oba soupeři se nakonec rozešli smírně. Nejlépe šance na záchranu Holice ve druhé lize obránce Ivo Lošťák, který po zápase prohlásil. „V naší situace už je pro nás i remíza porážkou.“

FK Dukla Praha – FK Baník Sokolov 2:0 (1:0)
Dlouho očekávanému vítězství položil základy po přihrávce Malého naběhl za obranu Mičic, který prudkou ranou ke vzdálenější tyči už otevřel skóre. Hned po přestávce se měnilo skóre podruhé. Aktivní Chigou sklepl míč pro Kolomazníka, který střelou k tyči z více než 20 metrů zvýšil. Pro Duklu zisk tří bodů a zaváhání konkurentů v boji o druhé místo, znamená teoretické oživení šancí na postup. Na Čáslav ztrácí šest bodů.

Fotbal Třinec – FK BaníkMost 4:0 (3:0)
Fotbalisté Třince potvrdili v zápase formu a připsali si již osmý zápas bez porážky v řadě. Soubor kolem trenéra Cviertny se ujal do poločasu tříbrankového vedení, které si po přestávce zkušeně hlídal. Fanoušci moravského klubu si tak mohou oddechnout. Druhá liga je pro příští ročník zachráněná.

1.FC Slovácko – MFK OKD Karviná 0:1 (0:1)
Domácí si druhou porážkou na jaře notně zkomplikovali záchranu v soutěži. Druholigovou příslušnost tři kola před koncem stále ještě nemají jistou, protože v domácím prostředí nedokázali navázat na vítězství proti Slavii a přenechali všechny body Karviné, když o výsledku rozhodla branka z 32. minuty. Přímý kop Slončíka doputoval do sítě od Buryána. O šest minut později už Slovácko hrálo oslabeno o jednoho muže. Vyloučit se nechal Formánek. Karviná vítězstvím v Uherském Hradišti prodloužila sérii zápasů bez prohry už na deset zápasů.

SFC Opava – Fotbal Fulnek 5:0 (3:0)
Ani ve slezské metropoli si Fulnek nedokázal připsat první jarní bod. Svěřenci trenéra Chlebka prohráli už dvanáctý zápas v řadě. Navíc už čtyři utkání za sebou nedokázali vstřelit branku. Opavští v domácím prostředí proti severomoravskému klubu potvrdili, že doma body nerozdávají. Vítězství si připsali v sedmém zápase z posledních osmi. Kouč Látal může být spokojený. Klub se dere vzhůru tabulkou. Na čtvrtou Duklu ztrácí už jen tři body.

FC Vysočina Jihlava – Bohemians 1905 0:1 (0:1)
O prvním postupujícím do první ligy už je jasno. Rozhodla o tom výhra Bohemians 1905 v Jihlavě. Klokanům přitom k jistotě účasti v Gambrinus lize stačilo získat na Vysočině pouze bod. O zisk všech tří se postaral záložník hostí Jan Morávek, který v prvním poločase potrestal chybu Lovětínského. Utkání sledovala rekordní návštěva sezony 4200 diváků. Přibližně osm set jich přijelo z Prahy. To však nic nemění na to, že soubor kolem trenéra Marka si tak připsal už druhou porážku v řadě a postupová příčka se jim opět vzdálila. Nyní na Čáslav tři kola před koncem ztrácí čtyři body. Ve hře už jich je přitom už jen devět.

FK Ústí nad Labem – FC Vítkovice 2:0 (1:0)
Vítkovičtí si dál komplikují záchranu ve druhé lize. Na severu Čech prohráli 0:1 a z posledního nesestupového místa se proto Paličkovy svěřenci nedostali. Předposlední HFK na ně ztrácí tři kola před koncem soutěžního ročníku už jen šest bodů. Ve 22. minutě poslal domácí dovedení střelec Nádeníček, který zakončil rychlý protiútok. Tříbodovou pojistku přidal minutu před koncem střídající Veverka, jenž zakončoval do prázdné brány.

FC Hradec Králové – AC Sparta Praha B 2:2(1:2)
Domácí šli sice zásluhou proměněného pokutového kopu v 11. minutě do vedení, ale Sparťané odpověděli vzápětí vyrovnávacím gólem Třešňáka. Když se v 25. minutě prosadil utěšenou střelou z přímého kopu Valíček, hosté na východě Čech překvapivě vedli. Votroci srovnali až po přestávce. Úspěšným střelcem byl z trestného kopu Kasálek. V jinak nepříliš zajímavém zápase si diváci přišli na své právě díky povedeným gólovým pokusům.

[ 18. 5. 2009 - David Kratochvíl | Foto: ČTK ]