Kouč i manažer Třince: Nevěděl jsem, do čeho jdu

Kouč i manažer Třince: Nevěděl jsem, do čeho jdu

V roli asistenta si vyzkoušel prvoligovou lavičku. S Opavou předloni málem do nejvyšší soutěže v Česku postoupil. Nyní přijal zkušený stratég Jiří Neček nabídku Třince, kde působí v roli hlavního kouče i v křesle sportovního manažera. Vedení severomoravského klubu si od jeho angažovaní slibuje jediné. Po předchozích záchranářských ročnících věří, že se klub konečně v nadcházející sezoně bude pohybovat v klidném středu tabulky.

O tom, že se ujmete v Třinci trenérského žezla na místo dosavadního kouče Ericha Cviertny, bylo jasné už před koncem minulého druholigového ročníku. Přesto se ale rošáda na lavičce příliš nečekala...
Pravdou je, že Třinci výsledkově jaro vyšlo velmi dobře. Udělali úctyhodnou sérii. Od zápasu v Jihlavě deset zápasů neprohráli. Nabídku od Třince jsem dostal v závěru ligového ročníku, ale že bych klub do té doby nějak zvlášť sledoval to ne. O té šňůře jsem věděl, ale že bych si už nějak dopředu připravoval půdu, to se říct rozhodně nedá.

Už jste si zvykl na anglický model, který v Třinci nově klubové vedení zavedlo?
Musím se přiznat, že pro mě je to také něco nového. Když působíte jako trenér a zároveň vykonáváte i funkci sportovního manažera, tak je to úplně něco jiného, než na co jsem byl doposud zvyklý. Na rovinu říkám, že jsem první týden ve funkci vůbec nespal. Máte určitý balík peněz a s ním musíte vyjít, nakoupit posily a podle svého uvážení si tvoříte tým.

Takže jste takový zápřah nečekal?
Je to hodně jiné. Pořád je o hodně jednodušší jenom trénovat, než dokázat obě funkce skloubit. Opravdu jsem nečekal, že model, který se v klubu zavedl, bude takovýmhle způsobem náročný. Když jsem nabídku přijal, vůbec jsme nevěděl, co obnáší a do čeho jdu.

Když jste přebíral před lety s trenérem Hapalem ostravský Baník, i později Opavu, šlo o týmy na chvostu tabulky. Ani Třinec nepatří ke kandidátům na první polovinu druholigové tabulky. O motivaci proto asi nemáte nouzi?
Máte pravdu. Baník v té době byl třináctý a Opava snad jen o příčku výše. Mám rád útočnější fotbal. Jde jen o to, jak to dokážete vnutit hráčům. Věřím, že nové posily dobře zapadnou do systému. Pravdou ale je, že na jaře tým fungoval celkem dobře. Nechtěl jsem přijít a ten dosavadní systém úplně rozbít. Hráli jsme přípravné zápasy s prvoligovými celky a vypadalo to dobře. Na druhé straně je to jenom příprava, mistrovské zápasy jsou o něčem jiném.

Třinec se proto po letech vyhne bojům o záchranu?
Chceme hlavně stabilizovat mančaft. Najet na útočnou filozofii a pohybovat se v klidném středu tabulky. Bude to ale chtít ze začátku trpělivost. Věřím ale, že po třech letech, kdy Třinec balancoval na hraně sestupu nás čeká úplně jiná sezona.

V seriálu 2. liga pod lupou již vyšlo:

Nováček z Vlašimi: Hlavně musíme přežít
Kaufman: Snad nás čekají lepší časy!
Svoboda: Čeká nás boj o záchranu
Ředitel Sokolova: Jirouše udržet nešlo!
Voženílek: Odchodem Zelenky ztrácíme!
Vítkovický Palička: Mohl jsem trénovat Jihlavu!
Urban: O postup do ligy se rvát budeme

Los 2. ligy 2009/10