Ztráta bodů ze Slovenska komplikuje postup

Čeští reprezentanti remizovali v dramatickém sobotním utkání 3. evropské skupiny kvalifikace o účast na mistrovství světa 2010 se Slovenskem v Bratislavě 2:2. Jejich šance probojovat se na světový šampionát se ještě více zkomplikovaly.

Zápas měl psychologickou předehru v nominaci základních sestav. Ivan Hašek překvapil hned několikrát. Rozhodl se pro pětičlennou zálohu, v níž podle očekávání chyběl Rosický a na levé straně dostal příležitost Pudil. Střed měli bránit Hübschman a D. Jarolím. Stoperskou dvojici vytvořili Sivok a Kadlec, jenž obvykle hrává levého obránce, ale osvědčil se ve druhém poločase utkání s Belgií. Tím vznikla možnost využít zkušeného Jankulovského na levém okraji obrany. Na hrotu byl sám Koller a Baroš zůstal na lavičce.

Slovenský kouč Vladimír Weiss zase nechal na lavičce střelece jednoho z gólů v Praze Jendriška a do základní jedenáctky dal svého syna. Udělal dobře. Weiss junior, hráč Manchesteru City, byl do přestávky nejlepší hráčem Slovenska.

České mužstvo, byť ve zdánlivě defenzívní sestavě, začalo velmi odvážně a Slováci působili prvních deset minut bezradně. Ve 2. minutě zahrával z levé strany trestný kop Plašil a zatímco obrana domácích čekala centr, vystřelil záložník Bordeaux přímo pod břevno Muchovy branky. Slovenský gólman balón skvěle vyrazil. Následoval roh, po němž vystřelil hlavou nad Kadlec. Slováci o sobě dali vědět poprvé ve 21. minutě, kdy po zemi vystřelil nebezpečně Hološko a Čech jeho skákavou ránu kryl. Češi měli v moci střed pole a unikal jim pouze skvěle technicky vybavený Weiss, jenž ve 37. minutě vytvořil druhou nebezpečnou situaci Slováků v prvním poločase. Obešel na pravé straně tři soupeře, ale jeho střílený centr dva nabíhající domácí hráči nezasáhli. Závěr první půle opět patřil českému mužstvu a přišly jeho další velké příležitosti. Po Jankulovského bombě do skrumáže vystřelil odražený míč Štajner, ale asi o metr minul. Krátce před závěrečným hvizdem poločasu vytáhl Mucha hlavičku Sivoka a Kadlec poté těsně minul centr do malého čtverce.

Do druhého poločasu trenéři změny v sestavách neudělali a hra začala opět nadějnými akcemi českého týmu. První nebezpečnou střelu však vyslali Slováci, Čech však Vittekovu střelu k tyči v 52. minutě výtečně kryl. Nebezpečný volej pak vypálil Pudil.

Teprve pak trenér Hašek začal střídat, ale nepodpořil Kollera, nýbrž ho vyměnil za Baroše. Od 65. minuty hrál český tým prakticky na tři útočníky, protože místo Jarolíma přišel Necid. Ovšem v té době se už naděje hostů na vítězství začaly hroutit. V 60. minutě odcentroval z levé strany Vittek, Jankulovski nešel do souboje se Šestákem dostatečně důrazně, a ten skóroval k tyči.

Český tým se však nezlomil a se zesílenou ofenzívou pokračoval v boji s velkou vůlí. V 68. minutě nádherně vyrovnal Pudil. Svých individuálních schopností využil Necid, prokličkoval a dal míč Štajnerovi, jehož centr Pudil chladnokrevně proměnil na 1:1. Za zápasu se stávalo drama. V 72. minutě poměrně zbytečně fauloval Plašil rukama Zabavníka, proti němuž vyrazil Sivok. Rozhodčí Övrebo nařídil penaltu, kterou Hamšík proměnil na 2:1. Běžel se rozdělit o radost s fanoušky a dostal žlutou kartu. O dvě minuty později fauloval Baroše o po druhé žluté kartě byl vyloučen.

Haškův výběr tedy zesílil nápor a měl před sebou čtvrthodinovou výhodu přesilovky. Využil ji v 84. minutě Milan Baroš. Plašilův roh se snažil odvrátit Ďurica, ale míč jen posunul směrem k Barošovi, který ho dorazil do sítě. Zbytek střetnutí se odehrál ve znamení českého náporu, v němž slovenský tým podržel brankář Mucha.

Remiza v tomto utkání ještě neznamená úplnou ztrátu šancí na postup na MS 2010, ale zúžil se na boj o 2. místo ve skupině a účast v baráži. Nestačí však jen vyhrát zbývající tři utkání, o účasti v baráži může rozhodnout kombinace dalších výsledků.

Slovensko - Česká republika 2:2 (0:0)

Branky: 60. Šesták, 73. Hamšík z penalty - 68. Pudil, 84. Baroš. Rozhodčí: Övrebo - Haglund, Nebben. ŽK: Hološko, Hamšík - Grygera. ČK: 75. Hamšík (Slovensko) Diváci: 22 000.

Slovensko: J. Mucha ml. - Pekarík, Škrtel, J. Ďurica, Zabavník - Štrba - Weiss ml. (75. Sapara), Hamšík, Hološko (88. Jedrišek) - Vittek, Šesták (82. M. Čech). Trenér: Vladimír Weiss.

Česká republika: P. Čech - Grygera, Sivok, Kadlec, Jankulovski - Hübschman - Štajner (83. Svěrkoš), Jarolím (65. Necid), Plašil, Pudil - Koller (55. Baroš). Trenér: Ivan Hašek