Slovácko s Kladnem potvrdilo výhru z Ďolíčku

1. FC Slovácko zvítězilo dnes na domácím hřišti v Uherském Hradišti nad SK Kladno 2:0. Strůjci vítězství byli tvůrce hry a autor prvního gólu Lukáš Zelenka a útočník Petr Švancara, který velmi zaměstnával obranu hostí a skvěle připravil druhou branku.

Aktuální kolo Gambrinus ligy

Zápas dvou kandidátů sestupu přinesl zajímavý fotbal, oboustranně aktivní a ve vysokém tempu. Slovácko těžilo dobré tvořivé hry agilního Lukáše Zelenky a velkou aktivitou také hýřil útočník Petr Švancara, jenž po šestizápasovém trestu nastoupil poprvé před domácím publikem. Domácí měli podstatně více ze hry, ale Kladno využívalo každé příležitosti k rychlým protiútokům.

Tlak Slovácka vytvořil před kladenským gólmanem Romanem Pavlíkem několik velkých závarů. Ve 22. minutě byla výsledkem vedoucí branka Lukáše Zelenky, jenž si zpracoval odražený míč a technickou střelou k tyči, která prošla houští těl, překonal brankáře hostí. Pavlík se po střele natahoval, ale prošla mu pod tělem. Zelenka dal první gól v dresu Slovácka poté, co nečekaně ukončil svůj kontrakt v belgickém Westerlo a jako volný hráč přestoupil do týmu nováčka I. ligy. Zápas v minulém kole na půdě Bohemians 1905 sice nedohrál kvůli zranění kotníku, ale za týden ho dali lékaři do pořádku.

Vyrovnáno mohlo být už ve 26. minutě, když stoper Němčický tečoval centr kladenského obránce Bartoše přímo na kopačku Zoubeleho, ale domácí brankář Vašek se proti jeho střele skutečně vyznamenal. Zbytek poločasu se však hrál v režii Slovácka a ve 34. minutě měli domácí další velkou šanci. Zelenka vyslal kolmou přihrávkou dopředu rozběhnutého Švancaru, ten se nekompromisně vřítil mezi obránce a vystřelil pod břevno. Brankář Pavlík však předvedl mimořádný zázrak a ránu vytáhl na roh. Domácí kopali v prvním poločase celkem osm rohů.

Po přestávce měla hra opačný gard. Kladno, které ani v první půli nešetřilo tvrdými zákroky, hrálo ještě důrazněji, útočilo, ale šance dlouho nepřicházely. Zelenka se snažil ztlumit nápor hostí tím, že se pokoušel udržet balón, uklidnit tým a přesně rozehrát, takže se stal terčem několika faulů. Zákrok Strnada, který už měl žlutou kartu, si říkal o vyloučení. V 81. minutě trenér Mazura pokopaného Zelenku raději vystřídal.

Slovácko se bránilo, ale z protiútoků si vypracovalo několik příležitostí ke vstřelení pojistné branky. Tři šance měl brazilský levý záložník Cleber. V 63. minutě po samostatné akci přestřelil bránu, v 67. minutě znovu střílel nad, když Kordulovu tvrdou střelu vyrazil Pavlík k jeho nohám, v 78. minutě zahodil stoprocentní možnost, když Ondřejka pronikl do velkého čtverce, Zelenka jeho přihrávku prodloužil hlavou, ale Cleber znovu netrefil branku.

Kladenští měli dvě možnosti k vyrovnání, ale obě Holubovy střely z dobrých pozic zblokovala obrana Slovácka. V době vrcholícího náporu Kladna vybojoval Cleber balón u postranní čáry a přihrál ho Švancarovi, jenž předvedl naprosto brilantní akci. Technicky pronikl až do malého čtverce a od brankové čáry přihrál zpět Abrahámovi přímo na nohu. Ten skvělou nabídku neodmítl. Zblízka snadno skóroval na 2:0. V té době byl Tomáš Abrahám na hřišti tři minuty. Tento gól zcela vzal Kladnu vítr z plachet a utkání se dohrálo pod kontrolou Slovácka.

1. FC Slovácko - SK Kladno 2:0 (1:0)

Branky: 22. Lukáš Zelenka, 84. T. Abrahám.
Rozhodčí: Paták - Handlíř, Tacina.
ŽK: Zoubele, Strnad, Holub (všichni Kladno).
Diváci: 5065

1. FC Slovácko: Vašek - Randa, Struhár, Němčický, Urbánek - Racko (62. Valenta), Kordula, Lukáš Zelenka (81. T. Abrahám), Cleber - Švancara, Chmelíček (30. Ondřejka). Trenér: Josef Mazura.

SK Kladno: Pavlík - Bartoš, Procházka, Gross, Mráz - Hajník, Holub, Strnad, Zoubele - Klinka (60. Cigánek), Tatanašvili (34. Šilhan). Trenér: Martin Hřídel.