Nizozemci a Ukrajina se utkají o premiérový titul

Týmy Nizozemska a Ukrajiny se v neděli v Portu utkají o premiérový titul mistrů Evropy do 21 let. Obě družstva budou hrát ve finále poprvé a oba se do něj dostaly po vyčerpávajících bitvách.

Ukrajinci udolali výběr Srbska a Černé Hory na penalty 5:4, Nizozemsku vystřelil výhru 3:2 nad Francií v 17. minutě prodloužení svým druhým gólem v zápasu záložník Hofs z Feyenoordu.

Psychická výhoda je na straně Ukrajiny, která svého příštího soupeře porazila v základní skupině 2:1, přičemž poražení snížili až ve druhé minutě nastavení. Kouč Oleksij Michajličenko, bývalá hvězda a trenér Dynama Kyjev, sází především na hbitého střelce Milevského, který dal polovinu gólů svého týmu. Jen co turnaj skončí, připojí se útočník Dynama Kyjev k národnímu celku na mistrovství světa v Německu.

Podobné plány měla i největší nizozemská hvězda Huntelaar, který v závěru sezony chytil po přestupu do Ajaxu famózní střeleckou formu. Ale kouč Van Basten ho při sestavování nominace nečekaně opomněl.

Michajličenko získal po skalpu předloňských vicemistrů Evropy jednadvacítek ve své svěřence velkou důvěru. "Můj tým zesílil a je nervově odolný. Těžko nás někdo nyní porazí," řekl. Nizozemský trenér Foppe de Haan se jeho slovy nenechal vyvést z míry. "Budeme na svoje šance čekat stejně trpělivě jako v semifinále proti silné Francii," řekl.

[ 02. 06. 2006 - ČTK / eFotbal.cz Foto: MARSfoto ]