San Siro vidělo obrat na úkor favorizované Barcy

[tag]AKTUALIZOVÁNO + OBSAHUJE VIDEO[/tag] Důležitý krok na cestě do finále fotbalové Ligy mistrů udělal Inter Milán. Svěřenci kouče Josého Mourinha totiž v úvodním semifinálovém utkání na svém hřišti porazili obhájce trofeje z Barcelony 3:1 a do odvety půjdou s nadějným náskokem.

Kompletní statistiky z utkání Inter - Barcelona

Fotbalisté Barcelony museli do Milána kvůli známému problému a uzavření letišť cestovat téměř tisíc kilometrů autobusem. Tým nejprve zamířil do Cannes, kde přenocoval. Do dějiště prvního semifinálového zápasu zamířil následující den. Nikdo ale nad tímto způsobem přepravy nehořekoval.

Kouč domácího Interu měl k dispozici před utkáním prakticky kompletní kádr, kvůli zranění chyběl jen krajní obránce Davide Santon. To lodivodu španělského celku Pepu Guardiolovy nadělal vrásky na čele Andrés Iniesta, pro kterého letošní sezóna skončila. Naopak do hry už byl připraven naskočit francouzský bek Eric Abidal.

Oba týmy nastoupily v očekávaných sestavách. Barcelona opět vsadila na osvědčené rozestavení, kterému dominovali tři útočníci Messi – Pedro – Ibrahimovič. Se třemi forvardy vyrukoval také Inter, ovšem Panděv operoval spíše v křídelním prostoru. Na hrotu se tak objevil Eto´o s Diegem Militem, který se bratrského souboje nedočkal. Barcelonský obránce Gabriel Milito zůstal na lavičce náhradníků.

Kdo očekával opatrný a taktický boj byl zřejmě mile překvapen. Po čtvrthodině hry se činil gólman Barcy Valdés, který zlikvidoval nepříjemný pokus Eto´a, dorážka Milita šla vedle. Uběhly jen dvě minuty a na druhé straně poprvé v zápase udeřilo. Maxwell zatáhl míč po levé straně, od brankové čáry našel ve vápně Pedra Rodrígueze, který překonal Césara – 0:1. V prvním poločase byl ale přeci jen lepším týmem Inter a po půlhodině hry dokázal srovnat.

Nejprve sice Milito po přiťuknutí Panděra pálil těsně vedle, ale ve 30. minutě Eto´o přihrál do vápna Militovi, ten se neunáhlil a našel lépe postaveného Sneijdera. Ten už neměl větší problém trefit odkrytou branku – 1:1. Do kabin šli oba týmy za nerozhodného stavu, jenže ze druhé půle uběhly jen tři minuty a aktivní Milito našel nabíhajícího Maicona, jenž propálil Vladése a poslal milánský celek do vedení – 2:1.

V 55. minutě měla Barcelona velkou příležitost srovnat, ale Busquetsovu hlavičku vyrazil reflexivně César. Katalánci se ale poté dopustili obrovské hrubky a po hodině hry lovil Valdés míč ze své sítě potřetí. Po rychlé akci nadvakrát překonal Valdése hlavičkou nejlepší hráč zápasu Diego Milito – 3:1.

Kouč hostů Pep Guardiola přiznal, že Nerazzurri byli lepší. "Jejich útočníci byli velmi rychlí. Oni hrají svůj styl fotbalu. Nehráli jsme tak účinně, jako v minulých duelech. Trávník byl docela rychlý, snažili jsme se hrát po křídlech i uprostřed. Náš soupeř nám to ale dost ztěžoval."

Následující minuty se nesly ve stejném duchu. Hrálo se prakticky jen na polovině Interu a španělský celek obléhal branku Césara. Ale marně. Jen na hrot vysunutý stoper Piqué dokázal zahrozit, nikoliv skórovat. Inter své vítězství 3:1 nad obhájcem trofeje uhájil a před odvetou na Nou Campu si vytvořil velmi solidní náskok.

"Myslím, že výsledek je příliš vysoký. Kontrolovali jsme hru, hráli jsme dobře, ale náš soupeř taky a zatápěl nám z protiútoků. Útočníci byli hrozbou a když dostali míč, byli velmi nebezpeční," uvedl barcelonský záložník Sergi Busquets, jenž se nechtěl vymlouvat na žádné další faktory jako autobus či potencionální penalty: "Ne, ne. Nemůžeme se vymlouvat. Inter využil svou šanci a teď musíme bojovat. Penaltové situace tam byly, ale nebudeme mluvit o rozhodčích."