Afrika - ráj pro fotbal i investory

Afrika - ráj pro fotbal i investory

Celá Afrika, od nuzných chatrčí po čtvrti honosných sídel, slaví mistrovství světa pořádané vůbec poprvé v Africe. Důvodem k oslavě však není jenom fotbal, ale i dramatické změny, za nimiž jsou mocné mnohem mocnější síly.

"Pomůže to skoncovat se starou představou o Africe žijící v době kamenné," řekl nigerijský sportovní redaktor Larry Izamoje.

Mnoho návštěvníků díky šampionátu změní svou představu o Africe stíhané hladomory a krvavými konflikty. Ti, kteří vědí, že Afrika vystoupila z neznáma jako hráč na trzích, uvidí výsledky. Kdo investoval začátkem roku na burzách v Nigérii nebo Keni 1000 dolarů (21.000 korun), může počítat se ziskem 150 dolarů. Tatáž investice do amerického indexu S&P 500 však bude ztrátová.

Konzultační společnost EPFR tento týden hlásila znovu příliv do afrických burzovních fondů, který trvá bez přerušení už 40 týdnů. O důvěře v sílu kontinentu svědčí i obchod indického operátora Bharti Aritel, který za devět miliard dolarů odkoupil africké operace od kuvajtského konkurenta Zain.

Aniž by chtěl šampionátu ubírat jeho význam, o charakteru současné Afriky svědčí podle afrického komentátora Joela Kibaza spíš tento obchod než fotbalové mistrovství. "Svět i Jihoafrická republika samotná mají o zbytku Afriky mylnou představu. Je tu pokrok a přibývá movitých lidí, kteří mohou investovat," řekl.

To potvrzuje i odhad Mezinárodního měnového fondu. Podle něj bude v příštím roce polovina z deseti nejrychleji se rozvíjejících zemí právě v Africe.

Afrika tohoto pokroku dosáhla díky lepšímu řízení ekonomiky, politické stabilizaci, odpuštěným dluhům a zvýšení výroby i cen exportního zboží a technologií. Patří k nim zejména mobilní telefony.

Mistrovství coby nejsledovanější sportovní podnik Afričanům pomůže dostat do světa novou tvář kontinentu. "Afrika ukáže, že je schopná zorganizovat podnik nejvyššího významu," řekl dakarský bankéř Moussa Dieme.

Osud Afriky přestal záviset na almužnách bývalých koloniálních mocností, které se samy potýkají s dluhovou zátěží, větší než dluhy afrických států. Africký trh má mnohem blíž k asijskému a je svázán s dalšími dynamičtějšími ekonomikami.

"Z povědomí Západu je třeba vymést představu o riziku v Africe," prohlásil šéf britské investiční společnosti Emergent Asset Management, věnující se vznikajícím trhům, David Murrin. "V situaci finanční krize Západu a tamního utahování pásků se rozdíly v politickém riziku rychle smývají," řekl Murrin.

I když se teď Afrika jeví v pozitivnějším světle než kdykoli v minulých desetiletích, je třeba si uvědomit, že její růst je dán tím, že začínal od nuly. A také to, že se jednotlivé státy potýkají s neprůhlednou demokracií, chaotickými službami a etnickým rozpory.

"Na mistrovství světa budeme jednotní. Na kmenové půtky zapomenou v Nigérii i lidé ze západu, východu, jihu i severu Afriky," řekl lagoský inženýr Oriyomi Ayunlere.

Je ale jasné, že žádná jiná africká země kromě JAR by nebyla schopná uspořádat takový mamutí podnik jako mistrovství světa. A nedá se ani předpovědět, kdy jednotlivé státy pokročí natolik, aby toho byly schopné. Infrastruktura jako silnice nebo elektrická síť jsou v žalostném stavu. Afrika ročně potřebuje na její zlepšení 93 miliard dolarů. JAR se potýká s ohromující mírou kriminality, ale tamní policie a soudní systém je ve srovnání se zbytkem kontinentu výkonnější.

O pořadatelství mistrovství světa se ucházel také Egypt, avšak bez úspěchu. Ani mnozí Egypťané nejsou přesvědčeni, že by se jejich země dokázala s tak velkou výzvou vypořádat. "Myslím, že na to nemáme. Pro Jihoafrickou republiku je to dobré, jsou před námi. Je výborné, že se šampionát koná v Africe, to samo o sobě je pokrok," sdělil v Káhiře student Muhammad Nabíl.