Plzeň deklasovala Brno, Jablonec smetl Příbram

Hráči Plzně se po nedělním utkání proti Brnu ještě více utrhli na čele Gambrinus ligy a disponují už dvanáctibodovým náskokem na druhou Spartu. V duelu Hradce Králové s Mladou Boleslaví sice branka nepadla, hned šest jich bylo k vidění v Jablonci, kam zavítala Příbram.

Aktuální ligové kolo a průběžná tabulka soutěže

Plzeň odskočila už na rozdíl dvanácti bodů

Plzeňští pokračují ve své velké vítězné jízdě. V utkání 12. kola dnes porazili poslední Brno 4:1 a tři body si připsali už v jedenáctém zápase za sebou. Plzni dvěma góly pomohl útočník Rezek, který se letos prosadil už podeváté a vede pořadí ligových střelců, jednou se trefili Kolář s Petrželou. Brno, které doplatilo na řadu zmařených šancí, odpovědělo jen trefou Michálka a zůstává na ligovém chvostu. Plzeň naopak nasazuje k velkému trháku, před druhou Spartou má náskok 12 bodů.

Plzeň před zápasem dobře věděla o zaváhání nejbližšího konkurenta Sparty a před zápasem s Brnem si hodně věřila na prodloužení své vítězné šňůry. I proto, že poslední vzájemné zápasy s Jihomoravany jim pravidelně přinášely bodový zisk. Plzeň totiž Brnu naposledy podlehla před pěti lety a od té doby s ním ztratila jen při dvou remízách.

Plzeňskou ofenzivu měl rozhýbat i elitní střelec Kolář, který nastoupil po třech týdnech se speciálním krytem chránící zlomený nos. Úvodní šance však ve Štruncových sadech překvapivě patřila Brnu, které svým ofenzivním pojetím nedalo znát, že uzavírá tabulku. Útočník Hodek se ale v desáté minutě po rychlém kontru utopil ve vlastních kličkách a místo branky trefil jen plzeňského Radu.

Domácí udeřili hned ze své první povedené akce, tradiční rychlou kombinaci po Horváthově pasu zakončil Rezek centrem na novopečeného reprezentanta Petrželu, který z voleje zařídil plzeňské vedení. Z domácích jako by spadly počáteční ostych a nervozita, dál se tlačili do zakončení a za dalších jedenáct minut je hřálo už dvoubrankové vedení. Z penalty se trefil Rezek, který potrestal kiks hostujícího beka Trousila, po jehož minele jen za cenu faulu zastavil Petrželu zadák Hudec. Rezek se v tu chvíli s osmi brankami osamostatnil na čele tabulky střelců.

Plzeň pak působila na hřišti hodně lehkovážně a zaplatila za to. V dalších příležitostech selhali Bakoš s Petrželou a Brno Západočechy hned ztrestalo. Ligový debutant Simerský ještě s křížnou střelou neuspěl, ale po dalším jeho pokusu už Michálek neměl problémy "uklidit" míč do opuštěné brány a snížit.

Brno pět minut před poločasem při úspěšné zteči vycítilo šanci na to, aby Plzeň znejistilo ještě víc. Zvlášť ve chvílích, kdy ani po poločasové pauze domácí vůbec neoplývali jistotou. Hostům se navíc vydařily některé brejkové situace. Po jedné z nich už málem běžel sám na branku Kalabiška, kterého až v poslední chvíli skluzem zastavil stoper Bystroň.

Plzeň se pak už také za každou cenu nehnala do útočení, protože při něm odkrývala až příliš mnoho prostoru ve své obraně. Přesto třeba Rajtoral po Rezkově akci měl na noze pojistku plzeňského vedení.

Domácí se pečetě na svůj další triumf dočkali dvacet minut před koncem. Odvážný průnik Koláře stoper Hudec s brankářem Lejsalem nezastavili, a když se míč dostal před brankovou čáru, kanonýr Rezek neměl problémy jej doklepnout do sítě a oslavit svůj devátý letošní gól.

Z Viktoriánů v tu chvíli spadly veškeré obavy a konec se odehrával už v exbihičním rytmu, jak jsou plzeňští fanoušci zvyklí. V 79. minutě se k další gólové střele prokličkoval Kolář, který s osmi trefami stíhá Rezka. Brno po čtyřech úderech jen nechtěně potvrdilo pověst nejhůře bránícího týmu ligy, letos inkasovalo už 29 branek.

KOMPLETNÍ STATISTIKY DUELU PLZEŇ - BRNO

Boleslav posedmé neprohrála

Hráčí Mladé Boleslavi uhráli ve 12. kole první ligy bezbrankovou remízu na půdě Hradce Králové. Posedmé za sebou tak nepoznali hořkost porážky.

V Hradci se konala místní klasika. Domácí vtrhli do zápasu s vervou a záměrem brzy skórovat. Jenže podobně jako v minulých duelech na svém hřišti byli nepřesní v koncovce. Přitom již v páté minutě mohli zašlapat soupeře dvěma brankami.

Ve dvou velkých šancích však zaváhal útočník Dvořák, hrdina minulého vítězného utkání v Brně. Nejprve nezužitkoval závar po standardní situaci, poté v 5. minutě z malého vápna netrefil bránu. Stoprocentní příležitost mu připravil výborným průnikem aktivní spoluhráč Pilař.

V prvním poločasu se pak už Hradec dostal jen ke střelám z větší vzdálenosti. Gólman Miller byl ale proti. Dvakrát se vytáhl proti velmi dobrým pokusům: na roh vyrazil Hochmeisterovu střelu přes zeď z přímého kopu i Wozniakovu přízemní ránu z pětadvaceti metrů.

Hosté prakticky nebyli nebezpeční. Do jediné vážnější situace za prvních pětačtyřicet minut se dostal kapitán Kulič, mimochodem rodák z Hradce Králové, který ve východočeské metropoli stále žije. Jeho střelu z jedenácti metrů ale zablokoval domácí obránce Kasálek.

Zatímco prvních dvacet minut bylo v Hradci velmi rušných, další průběh zápasu byl šedivý, nepříliš zajímavý. Domácí se sice tlačili dopředu, z jejich snahy však nepramenily gólové šance.

Během druhé půle měla obě mužstva pouze jednu velkou příležitost. První z nich zazdil domácí Dvořák. Po centru z pravé strany byl sám sedm metrů před bránou, stačilo hlavou míč umístit k tyči. Vysoký forvard ale zamířil vedle Millerovy brány.

Hosté mohli rozhodnout ze standardní situace. Po Hochmeisterově faulu však Chramosta netrefil z osmnácti metrů mezi tyče. Situaci mu velmi zkomplikoval rozhodčí Jech, jenž hradeckou zeď nepostavil rozhodně ve vzdálenosti předepsaných devíti metrů. Chramosta i proto bránu přestřelil.

KOMPLETNÍ STATISTIKY DUELU HRADEC KRÁLOVÉ - MLADÁ BOLESLAV

Příbram při Nádvorníkově premiéře propadla v Jablonci

Premiéra trenéra Romana Nádvorníka na lavičce fotbalistů Příbrami skončila debaklem 1:5 na půdě Jablonce. Severočeši od začátku utkání dominovali a jen vinou jejich nepřesné koncovky nebyl výsledek ještě vyšší. Dvakrát se prosadil útočník Pekhart, který potvrdil svou střeleckou formu a z posledních čtyř soutěžních zápasů se trefil šestkrát.

Nádvorník při své ligové premiéře poslal do hry totožnou sestavu, s kterou Příbram v minulém kole doma porazila České Budějovice. Hosté se v Jablonci po celé utkání převážně bránili a v první půli velmi úspěšně, neboť domácí borce nepustili do zakončeni. Vyjma 11. minuty, ve které po akci Loučky střílel Vošahlík, ale mířil nad.

Až v závěru poločasu se jablonečtí hráči přeci jen častěji dostali k ohrožení branky. Ve 40. minutě měl velešanci Lafata, ale branku netrefil a vzápětí pálil z hranice velkého vápna těsně vedle Kovařík. V poslední minutě první půle po další pěkné akci, přistrčil Jarolím míč Lafatovi, který se hezky uvolnil, ale levačkou Hrušku nepropálil. Z následného rohu se míč dostal na zadní tyč, kde číhal důrazný Pekhart, který dostal míč do příbramské sítě a zajistit domácímu celku poločasové vedení.

Krátce po změně stran trefil Zábojník tyč a další šanci měl Jablonec hned v zápětí, ale míč po slabém zakončení Loučky zalehl jeden z hráčů Příbrami.

V 52. minutě měli velkou šanci i hosté, ale brance Špit výtěčným zákrokem zabránil. Krátce nato ale domácí přidali druhý gól, když po akci Lafaty nekompromisně zakončil Kovařík. Domácí byli při chuti a v 62. minutě zvonila podruhé tyč příbramské branky, tentokrát ji trefil Jarolím.

Jablonec nadále utočila brankář Hruška se měl co ohánět. Čtvrthodiny před koncem se však k velkému sólu rozběhl Haurdič a i přes atak obránce Divíška vstřelil třetí gól. A o tři minuty později svítila na ukazateli skóre čtyřka, když Piták chytře přehodil brankáře Hrušku.

V závěru ještě pečetil jablonecké vítězství Pekhart. Hosté v poslední minutě alespoň snížili, když se z úhlu prosadil Klesa.