Spadne Olomouc do II. ligy?

[hot]KOMENTÁŘ[/hot] Česko se podle Transparency International opětovně propadlo v žebříčku vnímání korupce, kterou tato nevládní organizace každoročně sestavuje. Zatímco v roce 2008 skončilo na 45., loni už na 52. a letos dokonce až na 53. místě mezi 178 hodnocenými státy. Ze zemí Evropské unie tak zaujímají Češi jedno z nejhorších míst, celosvětově je na tom lépe i Bhútán.

Spadne Olomouc do II. ligy?
Škoda, že jinak velmi aktivní fotbaloví historici a statistici nesestavili obdobný žebříček i ve fotbale. Mám ovšem obavy, že by v něm Češi dopadli podobně, ne-li ještě hůře. Ivánkovská aféra z roku 2004 by jim určitě výrazně zvedla korupční koeficient…

A může být ještě hůř. Nedávno se totiž opět probudila spící úplatkářská aféra Drobisz versus Kapr, Obermajer a Zoubek, tedy Olomouc versus střížkovští Bohemians. Policie, jak píše dnes v jiné zprávě efotbal.cz, totiž v minulém týdnu obvinila brankáře olomoucké Sigmy Petra Drobisze z uplácení a prezidenta Bohemians Praha Karla Kapra a tehdejší hráče střížkovského klubu Miroslava Obermajera a Davida Zoubka z přijímání úplatku po loňském vzájemném prvoligovém utkání. Disciplinární komise fotbalového svazu, kterou výkonný výbor ČMFS operativně vyzval ke znovuotevření případu, počká na další průběh trestního řízení.

Uvidíme, jak to dopadne. Pokud policisté aktéry kauzy odposlouchávali, je reálné, že se tyto odposlechy v brzké době mohou zveřejnit v médiích, protože se v redakcích „tajemně“ objeví CD či flešky s policejními odposlechy. Tak, jako před šesti lety v případě Ivánka a spol. Zvlášť když se ve státní správě plánují propouštění a snižování mezd, je každá korunka navíc dobrá. A přestože je to nyní se zveřejňováním policejních odposlechů poněkud těžší než dříve, těžko by se poté dala taková věc v klidu a v tichosti ututlat.

Proto mě poněkud překvapuje, že média podrobně rozebírají, jestli druhá Olomouc dokáže ještě na podzim stáhnout svou ztrátu na první Plzeň a jestli může v podzimní sezoně, prodloužené o jedno kolo, něco z devítibodového náskoku Západočechů ukrojit.

Spíše by mě dnes zajímaly odborné analýzy expertů, co se může v případě, kdyby se přijímání úplatku potvrdilo, se Sigmou stát. Přeřadí ji svazové orgány a komise rovnou do druhé ligy, nebo jí odečtou dvacet bodů, jako to už na jaře udělaly v případě Střížkovských? Kdyby se stalo to druhé, měla by dnes Sigma pouhých pět bodíků a na 14. Ostravu, 15. Brno a 16. Ústí, které mají shodně po 12 bodech, by ztrácela bodů sedm. Dotáhli by to Olomoučtí na jaře? A kdy?

A jak by to viděli olomoučtí hráči a trenéři, kteří dnes jen opakují, že svému brankáři věří? Věří mu bezmezně, nebo s obavami?

A co bude se střížkovskými Bohemians, kteří byli v létě administrativně přeřazeni až do třetí nejvyšší soutěže, tedy do ČFL, již nyní celkem jasně vedou? Spadnou až divize, nebo nebudou moci postoupit do druhé ligy? Nebo zcela skončí, což by si možná leckdo na Strahově přál?

To jsou otázky, o nichž by se mohlo a asi i mělo v českém fotbale diskutovat.