Barcelona nasázela do sítě Realu "bůra"

Španělskou bitvu gigantů - El Clásico jednoznačně ovládli hráči Barcelony. Ti doma smetli Real Madrid, když do jeho sítě nasázeli rovných pět gólů a po zásluze se ujali vedení v Primera División právě před Realem. Měření sil dvou nejlepších celků soutěže tak mělo až nečekaně jasný průběh.

První problém musel ještě před výkopem řešit kouč Realu Jose Mourinho. Zdravotní stav totiž nepustil do hry argentinského kanonýra Gonzala Higuaína, jenž jinak standardně nastupuje na hrotu útoku. Na hrací ploše se v pondělí večer sešlo celkem jedenáct mistrů světa a zároveň poslední dva držitelé Zlatého míče.

V šesté minutě zahrozili poprvé domácí, když se Messiho polostřela polopřihrávka zastavila až o břevno Casillasovy branky. V desáté minutě Iniestovu přihrávku srazil Marcelo ve skluzu pouze pod nohy Xaviho, jenž elegantním obloučkem přehodil Casillase a poslal Barcelonu do vedení. Po čtvrt hodině hry mohlo být vyrovnáno, když Abidal ve skluzu málem zamířil do vlastní branky.

V 18. minutě se na levé straně přes Ramose uvolnil Villa, ideální přihrávkou našel ve vápně nabíhajícího Pedra, pro něhož nebyl problém dopravit míč do sítě a zvýšit vedení katalánského celku na 2:0. Ve 27. minutě mohl Pedro přidat další branku, ale Real od pohromy ušetřil včasným vyběhnutím gólman Casillas.

Po půlhodině hry strčil do trenéra hostů Guardioly, který bránil ve vhození autu Realu, Cristiano Ronaldo a následnou roztržku, do které se zapojil nejvíce brankář domácích Valdés museli uklidňovat až jeho spoluhráči. Sudí celou situaci vyřešil žlutým napomenutím jak pro Ronalda, tak pro Valdése.

Ke své parádní disciplíně, tedy zahrávání volných přímých kopů, se ve 35. minutě dostal Ronaldo, ale jeho střela z velké dálky skončila po teči jednoho z bránících hráčů těsně mimo. O chvíli později se Ronaldo dožadoval po kontaktu s gólmanem Valdésem pokutového kopu, ale rozhodčí ošemetnou situaci jako nedovolený zákrok neposoudil. V samém závěru prvního poločasu zasáhl Carvalho loktem za sebou stojícího Messiho do obličeje, argentinský reprezentant celou situaci notně přihrál a za svůj výkon si vysloužil žlutou kartu.

Další velká šance Barcelony přišla dvě minuty po změně stran, kdy se nedohodl Casillas s Pepem a střelu Villy do odkryté brány na poslední chvíli zastavil Ramos. Třetí branka do sítě královského klubu tak přišla až v 55. minutě - na hranici ofsajdu pohybujícíse Villa bezezbytku využil vynikající Messiho přihrávky. Neuplynuly ani dvě minuty a Villa se po Messiho přihrávce trefil znovu. Tentokráte poslal míč pod padajícím Casillasem.

Barcelona ve druhém poločase zápasu jednoznačně dominovala a soupeře takřka k ničemu nepustila. Frustrovaným hráčům Realu se nic nedařilo, vyjma sbírání žlutých karet. Těch svěřenci Jose Mourinha dostali do sudího Gonzalese hned sedm, na druhé straně domácí byli napomínáni pětkrát. V závěru utkání ztratil nervy Ramos, když nejprve nakopl Messiho, pak na zem srazil Puyola a po červené kartě putoval předčasně pod sprchy.

V pořadí 161. El Clásico tak po pětigólové nadílce do sítě Realu vyhrála Barcelona, která po zásluze slaví pátou výhru proti "Bílému baletu" vřadě a posun na první příčku v Primera División.

Barcelona: Valdés - Alvés, Puyol, Piqué, Abidal - Xavi (87. Keita), Busquets, Iniesta - Messi, Villa (77. Krkič), Pedro (87. Jeffren).
Real: Casillas - Ramos, Pepe, Carvalho, Marcelo (60. Arbeola) - Xabi Alonso, Khedira - Di María, Özil (46. Diarra), Ronaldo - Benzema.