Plzeň vs. Mladá Boleslav aneb Bude se s pohárem vekslovat?

[hot]KOMENTÁŘ[/hot] Byl to tedy rozdíl. Na ČT4 ve středu kolem půl desáté večer zrovna končil přenos ze čtvrtfinále Ondrášovka Cup Plzeň – Mladá Boleslav ( 1:2), zatímco na stanici Sport 1 začínalo finále Španělského Královského poháru Real Madrid – FC Barcelona (1:0 po prodloužení). V hledišti ve Štruncových sadech se krčily tři tisícovky diváků, ve Valencii bylo zoufale nabito a vyprodáno.

Španělský pohár předával samotný král Juan Carlos. A slzel, když hráčům Realu uděloval medaile. Oslavy na madridském náměstí Cibeles pokračovaly až do čtvrtečního rána. I v noci čekalo šedesát tisíc fanoušků Realu na své miláčky, až se vrátí z Valencie, kde slavně porazili hvězdnou Barcelonu.

Jasně, jde o úplně jiný svět a úplně jinou kvalitu, o nejlepší světové týmy. Ale i tak. Čeští fotbalisté často brečí, že by také chtěli, aby jejich pohárovým zápasům věnovali místní diváci takovou pozornost, jako třeba ve Španělsku, Anglii či Německu.

Jenže sami pro to nic nedělají. Pohár podceňují. Navíc každoročně s pohárovými a ligovými výsledky vzájemně vekslují a vyměňují si je, jak zrovna potřebují. A tím váhu tuzemské pohárové soutěže před fanoušky sami shazují.

Špatně se to dokazuje, ale zpravidla vždycky to dopadne, jak „má“. Příklady? Je jich více. Třeba na jaře roku 2000 darovala Slavia vítězství v pohárovém duelu Liberci, zato ovšem pod Ještěděm vyhrála v lize, když bojovala o titul. Za rok to samé v pohárovém semifinále provedli červenobílí s Viktorií Žižkov, nejprve v sobotu vyhráli na Strahově v lize 1:0 a pak v pondělí na stejném místě podlehli Žižkovanům v poháru 1:3. Slavia tak skončila druhá a šla do kvalifikace o Ligu mistrů, Žižkov domácí pohárovou soutěž vyhrál a čekal jej vstup do Poháru UEFA. Slušná „change“ čili výměna, že?

A loni v dubnu? Poslední cesta Slavia do Evropy vedla před Ondrášovka Cup, a tak v jeho čtvrtfinále dvakrát porazila Spartu, zatímco mezi těmito dvěma zápasy prohrála na Letné v ligové soutěži, kterou Letenští nakonec vyhráli. Slávisté měli ovšem „smůlu“, v semifinále je zastavil sebevědomý Jablonec. Tehdejší slávistický kouč František Cipro se sice po třech derby velmi zlobil, že šlo jen o nepodložené mediální spekulace, ale jako většinou, žel, vyšly....

„Pouhou“ mediální spekulací je i to, že po včerejším pohárovém vyřazení ligového lídra z Plzně s Mladou Boleslaví, přijde v dalším vzájemném duelu těchto soupeřů ve 27. kole Gambrinus ligy (druhý květnový víkend) naopak vítězství Západočechů. Nedivte se ovšem autorovi těchto řádků, že si myslí, že tomu tak skutečně bude a klidně si na to vsadí.