Jablonec bojoval, ale více než remízu nevyválčil

Tým Jablonce remizoval ve čtvrtečním odvetném utkání 3. předkola Evropské ligy doma s AZ Alkmaar 1:1. Hosté šli do vedení těsně před pauzou po trefě Benschopa, Severočeši sice v 80. minutě srovnali stav zásluhou Loučky, nerozhodný výsledek však posunul do další fáze soutěže nizozemský tým.

Zatímco Alkmaar vyrukoval v Chance aréně v identické sestavě jako před týdnem na AFAS stadionu, jablonecký kouč František Komňacký provedl hned tři změny. Zraněného středopolaře Marka Jarolíma nahradil stejně jako v ligovém duelu s Mladou Boleslaví Ondřej Vaněk, místo nemocného Pavla Eliáše nastoupil na postu pravého obránce Filip Novák a do zápasu vyběhl od začátku i Jan Vošahlík.

Diváci viděli od úvodního hvizdu rychlý a kombinační fotbal. Výsledek z prvního utkání velel "zelenobílým" útočit a již v 5. minutě neměli daleko k radosti. Kovařík se postavil k exekuci přímého volného kopu a míč k překvapení gólmana Alvarada zakroutil do levé tyče. Hned o dvě minuty později se řítil zcela sám na bránu Piták, asistent rozhodčího ale odmával ofsajd.

Pro dobře hrající Jablonec však přišla ve 13. minutě pohroma, když ze hřiště musel pro zranění odstoupit Vošahlík. V 16. minutě navíc domácí defenziva poprvé chybovala, Boymanse s Benschopem ovšem výtečně vychytal Špit.

Další minuty ovšem patřily znovu Severočechům. Po půl hodině hry napřáhl z trestného kopu Piták a Alvarado měl plné ruce práce. Ofenzivní schopnosti ukázali na druhé straně také hosté. Martens obdržel krásný pas za obranu, do jeho rány ještě vložil nohu Pavlík a balon jen o chloupek minul tři tyče. Jablonec ale nadále nebezpečně hrozil. Lafata, ač tísněn Poulsenem, zakončoval z brankového území, gólman Alkmaaru ale svůj celek znovu podržel. Jablonečtí byli při chuti, jenže závěr první půle patřil Alkmaaru. Po rychlém protiútoku dostal přesný míč Benschop, který chladnokrevně rozvlnil síť.

Krátce po změně stran mohlo být pro domácí ještě hůř, Špit chybně rozehrál, Benschop ovšem jeho zaváhání nedokázal využít. Baumit toužil alespoň po vyrovnání, jenže vyložené šance dlouho nedokázal proměnit. Lafata nádherně uvolnil Pitáka, ten ale tváří v tvář Alvaradovi neuspěl a dorážka Lafaty mířila jen do boční sítě.

Alkmaar v dalším průběhu spálil několik stoprocentních příležitostí a dal tak domácím naději na vyrovnání, které nakonec přece jen přišlo v 80. minutě. Loučka napřáhl z dvaceti metrů a rozjásal necelých pět tisíc diváků v hledišti. Více toho však domácí již nestihli, po výsledku 1:1 tak do další fáze soutěže postoupil Alkmaar.

Evropská liga, odvetný zápas 3. předkola:

FK Baumit Jablonec - AZ Alkmaar 1:1 (0:1)
Branky: 80. Loučka - 45. Benschop. Rozhodčí: Švecov - Andriejev, Plužnyk (vš. Ukr.). ŽK: Kovařík, Třešňák - Viergever, Wernbloom. Diváci: 4844.

FK Baumit Jablonec: Špit - F. Novák (59. J. Štochl), P. Pavlík, Beneš, Jablonský - Vošahlík (13. Kopic), Vaněk (87. Třešňák), Loučka, Piták, Kovařík - Lafata. Trenér: František Komňacký.

AZ Alkmaar: Alvarado - Poulsen, Viergever, Moisander, Marcellis - Elm (77. Falkenburg), Wernbloom, Benschop - Holman (66. Ortiz), Boymans (71. Gudmundsson), Martens. Trenér: Gertjan Verbeek.