České "Áčko" se konečně rozstřílelo, odnesli to Ukrajinci

Česká reprezentace přesvědčivě zvítězila v úterním přátelském zápase v Praze na Letné nad Ukrajinou 4:0. Dva góly domácího týmu vstřelil v první čtvrthodině Michal Kadlec, po přestávce vsítili své premiérové branky za národní tým Jan Rezek a Daniel Kolář.

Trenér Michal Bílek ponechal v základní sestavě jen čtyři hráče ze sobotního kvalifikačního utkání ve Skotsku a jeho tým měl raketový nástup. Ve 12. minutě už vedl po dvou gólech Michala Kadlece 2:0. Už ve 3. minutě potvrdil Jan Rezek pověst "penaltového hráče" - v pokutovém území ho nekompromisně podťal Vjačeslav Ševčuk. Michal Kadlec se stejně jako v Glasgowě postavil k exekuci pokutového kopu a skóroval na 1:0 ranou pod břevno. Brankář Dikan si na míc sáhl, ale účinně zasáhnout nedokázal. Ve 12. minutě centroval z rohu Daniel Pudil a Michal Kadlec se tentokrát trefil hlavou na 2:0.

Český tým hrál velmi uvolněně, kombinačně, měl situaci pod kontrolou. Za stavu 2:0 se však už do velké ofenzívy nepouštěl a do přestávky už si gólovou šanci nevytvořil. Dost často hráli Ukrajinci, ale v útočení byli poměrně bezzubí, česká obrana všechny jejich akce organizovaně odvracela. Nebezpečnější byli až v závěru prvního poločasu. Ve 39. minutě vypálil Butko, Drobný ránu vyrazil před sebe, ale dorážka do sítě přišla z ofsajdové pozice. Gól neplatil.

Úvod druhého poločasu patřil znovu českému celku, který dalšimi dvěmi brankami pohřbil naděje Ukrajinců na dobrý výsledek. Ve 47. minutě Jan Rezek oklamal obránce na hranici velkého čtverce, narazil si míč s Kolářem a skóroval k tyči na 3:0. O dvě minuty později zaútočil po lajně Daniel Pudil a poslal přihrávku přesně na nohu Daniela Koláře, který zavěsil na 4:0 z otočky.

Bylo rozhodnuto a český tým znovu pustil Ukrajince více do hry. Ti se sice velmi snažili zkorigovat výsledek, který lze označit za debakl, ale nedokázali proměnit žádnou ze svých šancí. Tu největší promarnil Devič, který z dorážky z pěti metrů netrefil branku. Brankář Drobný předtím vyrazil střelu Ševčuka. V poslední desetiminutovce zahodili velké příležitosti Jarmolenko a Šinder. Češi už dohrávali takticky, aby si výrazný a pěkný výsledek nepokazili.

Český tým dosáhl letos svého druhého vítězství. Ukrajinský tým utrpěl největší porážku pod vedením trenéra Olega Blochina.

Česká republika - Ukrajina 4:0 (2:0)
Branky: 3. z pen. a 12. Kadlec, 49. Rezek, 51. Kolář. Rozhodčí: Trutz - Benko, Vorek (všichni Slovensko). ŽK: Kolář, Rezek - Kučer, Ševčuk. Diváci: 7322. Hráno v Praze na Letné.