Plzeň veze z Běloruska tři body, jarní Evropská liga je blízko

Plzeň zvítězila 1:0 nad BATE Borisov ve středečním utkání základní skupiny H Ligy mistrů na půdě soupeře v běloruském Minsku. Vítězný gól Viktorie vstřelil ve 42. minutě Marek Bakoš a český mistr má nyní velkou naději na jarní účast v Evropské lize.

Plzeňští potřebovali v Minsku tým BATE Borisov porazit, aby skončili ve skupině třetí a měli šanci hrát na jaře Evropskou ligu. Do boje šli bez potrestaného stopera Čišovského, jehož nahradil Ševinský, v brance dostal před Pavlíkem přednost uzdravený Marek Čech.

Začátek byl překvapivý, protože aktivita a územní převaha byla jasně na straně Plzně. Už ve 2. minutě byl po Kolářově přiťuknutí ve velké šanci Pilař, ale technickou střelu neumístil ideálně, brankář Gutor ji stačil vyrazit. Plzeňští hráli více na polovině domácích, útočili, kopali jeden roh za druhým. Až zhruba po 20 minutách Bělorusové hru vyrovnali a k ráně se dostal Brazilec Bressan. Čechovu bránu však o metr minul. Zejména po stranách hřiště byla Viktorka stále nebezpečnější.

Ve 27. minutě mohl skórovat zblízka Ševinský, ale v malém čtverci měl balón na dlouhou nohu a překopl bránu. Po půlhodině začali domácí diváci dokonce pískat, protože tým Borisova byl do té doby prakticky neškodný. Střely zdálky nebyly pro branku hostí nebezpečné. Ve 42. minutě konečně přišlo zasloužené vedení Plzně. Po výborné individuální akci přihrál Petržela do malého čtverce a Bakoš volejem ve skluzu dal gól na 0:1. Branka domácí tým probudila, ve 44. byl v první šanci BATE Skaviš, jenž střílel levačkou na osamělého Čecha, ale přiřítil se Bystroň a ránu zblokoval.

Druhý poločas, který se hrál v postupně houstnoucí mlze, začali Bělorusové útočněji, zatlačili Plzeň před její šestnáctku, ale nikam to nevedlo. Naopak. V 50. minutě mohli vést Plzeňští o dva góly, když po kombinační akci Petržela přiťukl Rajtoralovi, a ten ze vzduchu trefil Gutora. Domácí už však nebyli tak neškodní a v 52. minutě vznikl závar v šestnáctce Viktorie. Nejdřív centr Bordačeva skončil na břevně a Skavišova dorážka skončila vedle.

V 57. minutě mohl zlomit Bělorusy Petržela. Poradil si se srbským stoperem Simičem a šel ze strany na Gutora, středem mu nabíhali další tři spoluhráči. Petržela však zblízka vystřelil sám a Gutor míš vyrazil. Pak měla Plzeň několik dalších nadějných situací a v 65. minutě byl v další vyložené šanci po kolmé přihrávce Kolář. Postupoval sám na Guntora, ale ten jeho střelu skvělým reflexem zneškodnil.

Mezi 69. a 77. minutou domácí kouč Gončarenko třikrát vystřídal, což signalizovalo, že přijde závěrečný nápor. Na hrot se dokonce vysouval i stoper Simič. Běloruské akce však končily na nepřesnosti i na výborných zákrocích defenzivních hráčů, kteří okamžitě rozehrávali dopředu. Hosté se nestáhli, aby bránili výsledek, ale stále se pokoušeli z brejku potvrdit své vítězství. Sice se jim to nepodařilo, ale z Minsku si Viktoria veze zasloužené tři body a pootevřela si dveře do Evropské ligy. V závěru utkání už kvůli mlze nebylo na hřišti vidět na fotbal.

Viktoria Plzeň dohraje skupinu Ligy mistrů 6. prosince utkáním s AC Milán na domácí půdě v Edenu.

Liga mistrů, skupina H - 5. kolo:

FK BATE Borisov - FC Viktoria Plzeň 0:1 (0:1)
Branka: 42. Bakoš. Rozhodčí: Blom - Siebert, Langkamp (všichni Nizozemsko). ŽK: Pavlov - Bystroň, Bakoš. První zápas 1:1. Hrálo se v Minsku.

FK BATE Borisov: Gutor - Jurevič, Filipenko, M. Simič, Bordačev - Baga, Volodko, Bressan, Pavlov (69. Gordejčuk), Koncevoj (75. Rudik) - Skaviš (77. Kežman). Trenér: Viktor Gončarenko.

FC Viktoria Plzeň: M. Čech - Rajtoral, Bystroň, Ševinský, Limberský - Petržela (83. Fillo), D. Kolář, Horváth, Jiráček, Pilař (90. Řezník) - Bakoš (79. Ďuriš). Trenér: Pavel Vrba.