eFotbal

Poborský rýpáním do Fouska šlápl do velkého lejna. Má zapotřebí, aby ho podporovali opilci a skalní berbrovci?

Poborský rýpáním do Fouska šlápl do velkého lejna. Má zapotřebí, aby ho podporovali opilci a skalní berbrovci?
Poborský rýpáním do Fouska šlápl do velkého lejna. Má zapotřebí, aby ho podporovali opilci a skalní berbrovci?Flashscore
Už jsem tu psal o tom, že předsednická kandidatura zástupce opoziční Fevoluce, internacionála Vladimíra Šmicera vedle rovněž proreformního kandidáta Petra Fouska na první pohled vypadá jako riskantní tříštění proreformních sil v jednotném boji za nutnou očistu českého fotbalu a proti postberbrovským strukturám, které se shlukují v jednom strahovském šiku za jiným bývalým reprezentantem, dnes pracovníkem FAČR  Karlem Poborským.
Reklama
Reklama

Pro nezasvěcenou veřejnost se tak z duelu „Bojovníci za obrodu“ vs. „berbrovci“ stává utkání „Slavia vs. Sparta“, což může Poborskému vyhovovat.  Na druhou stranu předvolební strategie zase může před valnou hromadou FAČR (3. června v Nymburce) Šmicera s Fouskem spojit.

„Strahovské osazenstvo vystrčilo před sebe do boje kolegu z kanceláře Karla Poborského. Jeho jméno vypadá líp, než kdyby osobně kandidoval kdokoli z nich. Ať už by šlo o dosavadního předsedu Martina Malíka, šéfa STES Miroslava Platila, finančního ředitele Libora Kabelku, generálního sekretáře Jana Paulyho mladšího, šéfa Etické komise Jana Paulyho staršího nebo třeba legislativního ředitele Jana Lega. Téhle strahovské partičce by samozřejmě velmi vyhovovalo, kdyby mohla setrvat na svých pozicích, dostávat i nadále výplaty a hlavně odměny za pozice v představenstvech dceřiných firem a firmiček FAČR. A držet pod pokličkou další případná tajemství o dosavadním strahovském hospodaření s fotbalovými penězi,“ napsal ve svém komentáři na Seznamu Zprávy Luděk Mádl.

Připomněl také, že Fevoluce na mnoha místech dosti potrhala dosavadní Berbrovu volební síť, ovšem zdaleka ne úplně, protože třeba segment ČFL a divizí se zatím tváří vyloženě „neostalinsky“. Právě odsud mohou Poborský a spol. sbírat své konzervativní hlasy. 

Zvláštní šik podporovatelů

Je zajímavé sledovat, kdo všechno Poborského podporuje.  Už jsme psali o tom, že by ho rádi viděli v předsednické funkci i Miroslav Pelta či Roman Berbr, potažmo Dagmar Damková a (nejen) na Moravě ho tlačí dopředu další „Náčelníkův“ velký spojenec Radek Bělák.  Coby český místopředseda se ke Karlu Poborskému už sám přihlásil „muž 22 funkcí“, volební manažer hnutí ANO Jan Richter, spolupracující ve svém chomutovském revíru se Zdeňkem Vaňkátem, kontroverzním to sudím a hrdým berbrovcem nejskalnějšího typu.

„Jak vidno ze sociálních sítí (viz foto), Karel Poborský se rád poplácá i s Markem Pilným, předsedou OFS Trutnov, hlavní hvězdou opileckého příběhu rozhodčích u utkání Příbram - Slavia v roce 2016. A berbrovcem první kategorie. Karel Poborský sice říká, že by chtěl spojit dva konce rozděleného českého fotbalu. Zdá se, ale že zatím drží v ruce hlavně ten starý,“ uvádí Mádl na serveru Seznam Zprávy.  Má slavný internacionál zapotřebí, aby si takto kazil své dlouhodobě vybudované dobré jméno?

„Že kandidují Šmicer i Fousek je pro mě asi výhodné. Pro mě je lepší, když si oba pojedou svoje. Nedokážu si ale představit, že by si Fevoluce vzala jako svého lídra Petra Fouska. Fevoluce razí celkovou změnu a do toho mi Petr Fousek nezapadá, protože to je tradiční bafuňář českého fotbalu,“ zaryl si Poborský do jednoho ze svých soupeřů.  A šlápl tím nechtěně do jednoho velkého lejna. Kdyby se na Strahově pořádně rozhlédl, viděl by kolem sebe dokonce rodinné klany bafuňářů,  které chce právě jeho bývalý spoluhráč Šmicer rozmetat (rodina Pauly, rodina Platilova, rodina Libova, ještě nedávno rodina Berbrova plus jedna milenka ve STES).  

Poborský by zahlédl berbrovské bafuňáře, kteří během voleb v roce 2017 dvakrát ostře stáli proti Petru Fouskovi. A dnes chtějí volit – Poborského...

Podnět pro Milana Hniličku

Když je řeč o generálním sekretáři Janu Paulym mladším, ten prokázal, že je hrdým absolventem vyhlášených plzeňských práv. Stalo se, že v některých OFS (Písek, České Budějovice) či KFS (Plzeňský kraj) byli sice zvoleni za předsedu spojenci starých struktur, ovšem do „jejich“ výkonného výboru se dostali vesměs zástupci reformních sil. To je jako kdyby měl Andrej Babiš ve vládě samé ministry z Pirátů, STAN a koalice Spolu. 

V normálním světě by to bylo nefunkční, tudíž nemyslitelné a vedlo by to k okamžité demisi všech předsedů, kteří jsou v zásadním rozporu se svou „okresní vládou“. Ne tak v českém fotbale. Proč? Třeba proto, že  generální sekretář Pauly junior z titulu své funkce začal vysvětlovat, že na valné hromadě FAČR musí OFS zastupovat výhradně jejich předsedové, přestože se ve stanovách píše, že to mohou být i členové výboru. Což se dosud také dělo a nikomu to nikdy nevadilo. Podle Paulyho je to ale nyní možné asi jen v případě, že by okresní svazový šéf  ležel na smrtelné posteli. Cíl je ovšem velmi průhledný: aby předseda volil v rozporu s názorem okresních svazů a proti zájmům svého okresu pro staré struktury nakloněné Strahovu. 

Tuhle konstrukci musí rozbít každý student kvalitní právnické fakulty. Do té doby by ale měla zasáhnout Národní sportovní agentura (NSA) v čele s Milanem Hniličkou, jako už to ostatně jednou udělala v případě machinací před volbami v rámci Středočeského fotbalového svazu. 

Není zárukou potřebných změn

„Nemohu se zbavit dojmu, že Poborský se může nechat využít pro určité, i politické zájmy. Nemyslím, že by byl zárukou potřebných změn,“ napsal ve svém komentáři Štěpán Filípek, reportér deníku Sport. Tedy listu, který, jak známo, patří majiteli fotbalové Sparty Danielu Křetínskému.

Ostatně i Sparta stále váhá s otevřenou podporou Poborskému a údajně přemýšlí o nějakém „svém“ čtvrtém kandidátovi. Ono stát v jednom šiku s opileckými berbrovci typu Marka Pilného na image nikomu nepřidá, byť má jakékoli zájmy. 

I když pamatuji se, jak před pěti lety po Pilného opilecké etudě v Příbrami tehdejší předseda FAČR Miroslav Pelta říkal, že v tomto případě lituje, že ve fotbale nemají doživotní trest. Dnes by si oba přáli Poborského za předsedu a „opilý tanečník“ převlečený za rozhodčího se objímá na fotce s legendou z Anglie 1996.

Julínek a VAR odložili Slavii oslavy. Hrozí neregulérní souběh závěru ligy s pohárem. Záměr, či hloupost?