Sparta proti Dukle vydřela v závěru alespoň bod, Brno i Budějovice slaví

[hot]AKTUALIZOVÁNO[/hot] Dukla v malém pražském derby sahala v duelu proti Spartě dlouho po třech bodech, ale v závěru vydřel pro letenské alespoň bod útočník Kweuke. Výhrou oslavili první duel po postupu mezi ligovou elitu hráči Brna, kteří porazili Slovácko 1:0. Stejným výsledkem skončil i zápas mezi šťastnějšími Českými Budějovicemi a Olomoucí.

Ligová tabulka

Tým Dukly Praha remizoval v sobotním utkání 1. kola Gambrinus ligy, v prvním pražském derby nového soutěžního ročníku, na domácím hřišti na Julisce se Spartou Praha 1:1. Branku domácích dal ve 30. minutě z penalty Pavel Hašek, ve čtvrté minutě nastavení vyrovnal Leonard Kweuke.

Sparta nastoupila do derby na Julisce s novou variantou pravé strany své formace. Na beku debutoval Španěl Pablo Gil, post pravého stopera dostal Ondřej Švejdík, který na jaře hostoval v Dukle, na pravé straně zálohy se objevil Pavel Kadeřábek. Místo zraněného Matějovského nastoupil ve středu zálohy Grajciar. Stoper Zápotočný nebyl ani na soupisce, chyběl i nemocný V. Kadlec.

Zpočátku působili sparťané dojmem lepšího a sebevědomějšího mužstva, v 11. minutě měl šanci po kombinační akci Kadeřábek, ale pak Dukla zapnula na vyšší obrátky a obrana Sparty se měla co ohánět. Ve 29. minutě podcenil Švejdík hrotového útočníka domácích Vojtěcha Přeučila, fauloval ho a sudí Hrubeš nezaváhal ani na moment. Penaltu s přehledem proměnil Pavel Hašek, syn sparťanské ikony. Sparta se sice snažila, ve 37. minutě měl příležitost Kweuke, jehož hlavička šla nad, dobře vystřelil Hušbauer, hlavičkoval Jarošík, ale na vyrovnání to nestačilo. Domácího brankáře Filipa Radu asi nejvíc vystrašil P. Hašek, když dával hlavičkou malou domů. Rada ji musel vyrážet na roh.

Hosté mohli vyrovnat v 51. minutě, když Kweuke sklepl míč pro Krejčího, ale zakončení pokazili. Sparťané přidali na důrazu, snažili se dostat Duklu pod tlak a směřovali finální přihrávky hlavně na Kweukeho. Po hodině hry trenér Lavička stáhl Grajciara, jemuž se s dirigentskou taktovkou příliš nedařilo, o rozehrávku se spíše staral Hušbauer, a poslal na trávník druhého útočníka Keriče. Dukla však bránila organizovaně, rychle se vracela a často vyrážela do protiútoků, ale bez výrazného zakončení.

Dukle se v defenzívě dařilo, mezi její tři tyče mířily střely jen zřídkakdy. V 75. minutě měl možnost Kweuke, ale jeho střelu z 12 metrů Rada kryl. V 83 minutě na druhé straně Malý z trestného kopu falšovanou ranou těsně minul Vaclíkovu bránu.
Při závěrečném náporu Sparty, při němž se vysunul na hrot i stoper Jarošík, se dvakrát vyznamenal pohotovými zákroky Rada, Krejčího „tutovku“ zlikvidoval Hašek.

Dukla nakonec těsnou výhru v pětiminutovém nastavení neubránila. Do jejího pokutového území jeden dlouhý balón za druhým. Na začátku 94. minuty poslal čtyřicetimetrový pas do velkého čtverce domácích Hušbauer přesně na nohu Leonarda Kweukeho, jenž volejem po zemi vyrovnal. Bylo za spravedlivé vyústění utkání.

KOMPLETNÍ STATISTIKY DUELU DUKLA PRAHA - SPARTA PRAHA

Hráči Českých Budějovic porazili v sobotním utkání 1. kola Gambrinus ligy doma Sigmu Olomouc 1:0. Tři body pro Dynamo zařídil v 64. minutě z pokutového kopu zkušený záložník Otepka, Sigma hrála posledních třicet minut bez vyloučeného stopera Škerleho.

Jihočeši si i před letošní sezonou vytyčili jasný cíl vyhnout se boji o záchranu, jejich sobotní soupeř z Hané naopak myslí na evropské poháry a už v prvním soutěžním utkání získal minulý týden trofej - český Superpohár. Na jihu Čech se hrál vyrovnaný zápas, Olomouc se po čtvrt hodině hry musela vyrovnat se ztrátou své brankářské jedničky - Zlámal se po střetu s útočníkem Markovičem necítil plně fit a jeho místo v brance zaujal náhradník Šustr.

Blíže úvodnímu gólu byli v prvním poločase domácí fotbalisté. Největší příležitost spálil v 44. minutě hlavičkující Markovič, který mířil těsně vedle branky Olomouce. Po změně stran se ocitl v dobré pozici hostující Doležal, ale zakončení se mu nepodařilo. V 51. minutě byl blízko vedoucí trefě záložník Rýdel, jeho ránu z nějakých dvaceti metrů ale zastavilo břevno. Po hodině hry přisel zlom utkání - Rýdela fauloval v šestnáctce stoper Sigmy Škerle, za svůj prohřešek byl vyloučen a z pokutového kopu poslal Dynamo do vedení zkušený Otepka.

Olomouc ve zbytku zápasu vrhla všechny síly do útoku, vytvořila si tlak a usadila se na polovině budějovického celku. Jenže v zakončení chybělo hostům více štěstí. Střídajícího Hubníka v 66. minutě vychytal Daněk, o šest minut později se domácí brankář zaskvěl i proti střele Hořavy. Budějovice nakonec těsnou výhru udržely a připsaly si první tři body v nové sezoně.

KOMPLETNÍ STATISTKY DUELU ČESKÉ BUDĚJOVICE - OLOMOUC

Borc Slovácka prohráli v sobotním zápase úvodního kola Gambrinus ligy doma se Zbrojovkou Brno 0:1. Vítězný gól Zbrojovky vstřelil už v páté minutě utkání Luděk Pernica.

Hráči Zbrojovky zaskočili Slovácko už v 5. minutě, kdy se míč po rohovém kopu dostal k Pernicovi, který jej poslal do sítě. Slovácko se z úderu vzpamatovávalo těžko a ani jednou nemířilo do přestávky mezi tyče. Nováček měl kromě gólu i další šance. Třeba v 25. minutě zkušený Švancara postupoval sám na domácího gólmana Melichárka, ale jeho pokus brankář stihl zneškodnit.

Po pauze nabídl duel podobný obrázek. Brno bylo aktivnější, ale náskok nedokázalo gólově zvýraznit. Fall pálil z dálky, ale jeho tečovaná rána z dálky těsně minula tyč. Střelecké štěstí neměl ani zkušený Švancara, jenž obehrál stopera Slovácka Trousila, ale na Melichárka nevyzrál. O chvíli později pak Švancara v dobré pozici netrefil branku. Snahu Slovácka o vyrovnání brzdila nepřesnost, proto domácí tým na body nedosáhl.