Bude-li liga placená, stane se i atraktivnější? Utká se Sparta s Plzní čtyřikrát?

Bude-li liga placená, stane se i atraktivnější? Utká se Sparta s Plzní čtyřikrát?

[hot]KOMENTÁŘ[/hot] Jak napsaly v minulých dnech Mladá fronta DNES a idnes.cz, je poměrně pravděpodobné, že si v nové sezoně Gambrinus ligy (2014/2015) bude český divák muset zaplatit, pokud bude v televizi chtít vidět nejlepší zápasy. FAČR jedná o prodeji mediálních práv na nejvyšší soutěž. Největším favoritem je podle informací idnes.cz firma Pragosport bývalého vlivného místopředsedy fotbalového svazu Jaroslava Vacka. Pokud ale televizní divák bude muset platit, bude vyžadovat i atraktivnější podívanou než dosud. Povedete to konečně k zatraktivnění ligového systému, vedoucího k většímu počtu atraktivních zápasů? Nebo třeba k nějaké další revoluční atraktivní novince, jako je třeba zrušení remíz a zavedení „hokejových“ penaltových rozstřelů o zbývající bod, což už pár let úspěšně provozuje ve svém regionu místopředseda FAČR a šéf Plzeňského fotbalového svazu Roman Berbr?

Vaclík: Posílit nepotřebujeme. Snad jen superhvězdou či navrátilcem z ciziny

"V těchto dnech probíhají intenzivní a závěrečná jednání o spolupráci mezi STES (marketingový zástupce FAČR) a Pragosportem o převzetí mediálních práv na Gambrinus ligu,“ potvrdil Jaroslav Vacek idnes.cz. „Mohlo by se to vyřešit v jednotkách dnů, maximálně dvou týdnů,“ odhadl.

Vackův Pragosport není podle serveru jediným zájemcem o zajímavé fotbalové zboží. Ve hře je podle idnes.cz také další agentura MP&Silva. Ta však nejspíš zůstane stranou.

„Pragosport se o vysílací práva ucházel už v předchozím období za vlády Ivana Haška v roce 2010. Tenkrát je získala společnost KPS Media (spojená se Sazkou – pozn. efotbalu.cz). Kontrakt skončí 30. června 2014. Jeho podmínky nebyly nikdy oficiálně zveřejněny, mluvilo se však o 100 milionech korun na sezonu. Podle zákulisních zpráv se ale finanční plnění pohybovalo kolem 90 milionů korun, zbytek tvořily barterové obchody,“ napsal idnes.cz.

Podle informací idnes.cz se částka může dostat až na 4,5 milionu eur, tedy 123 milionů korun za jeden ročník soutěže. Doteď bylo možné sledovat všechna utkání zdarma na České televizi nebo na Fandovi. Ve světě je ale běžné, že velké šlágry běží na placených kanálech. A to nejspíš čeká i Česko.

„Nějaký model se zpracovává. Osobně si v současné době nedokážu představit fotbal bez spolupráce s Českou televizí,“ říká však Vacek.

Záruku toho, že fotbal nezmizí z neplacených kanálů, údajně vyžaduje i STES v navrhované smlouvě.

Utká se Sparta s Plzní čtyřikrát do roka?


Už léta se mluví o tom, že Gambrinus liga nutně potřebuje větší počet atraktivnějších zápasů typu Sparta – Plzeň, Sparta – Slavia, Sparta – Liberec. Že to požadují hlavně sponzoři. Hovořilo se o rozdělení soutěže na dvě poloviny, o modelu play off atd.

Čekalo se, zda stojaté vody nedonutí konečně k nějaké činnosti avizovaná autonomie Gambrinus ligy (a FNL) v režii LFA (Ligové fotbalové asociace) pod vedením sparťanského místopředsedy a staronového místopředsedy FAČR za ligu Dušana Svobody.

Teď by to třeba mohl rozhýbat i boj o televizního diváka. Pokus poslat ligu na placený kanál už tady v minulosti byl, ale skončil rychle krachem. Lidé v Česku o ligu na placeném kanále moc nestáli.

Lavička: Máme vytipované jedno jméno, které proběhlo médii

Muselo by se jim nabídnout něco nového a atraktivnějšího. O zavedení videa do českého ligového se už několik pokouší TV Nova, má projekt videorozhodčího již úspěšně vyzkoušený, zařízení stojí méně než jeden podprůměrný ligový hráč, ale čeští funkcionáři se zaštiťují tím, že by nám tento experiment v zárodku zatrhla FIFA.


Skutečně? Nyní si třeba šéf UEFA Michel Platini, zcela proti názoru předsedy FIFA Josepha Blattera, který ctí stanovisko pravidlové komise, prosazuje v Evropě zrušení takzvaného trojího trestu při penaltě, kdy je faulující hráč vyloučen, následně potrestán zastavením činnosti a ještě se proti jeho mužstvu kope pokutový kop. Nyní by na starém kontinentě měl platit jen dvojí trest, faulovaný by měl obdržet pouze žlutou kartu, pokud tedy jeho faul nebude vyloženě brutální.

Vyloučí snad FIFA kvůli Platiniho „kousku“ všechny evropské členské země z MS? Asi těžko. A podobně by tomu bylo i s případným řádně předem ohlášeným videoexperimentem v Česku. Třeba se vody rozhýbou i s přispěním nového ministra školství, mládeže a TĚLOVÝCHOVY, nyní ještě senátora Marcela Chládka, z jehož iniciativy se nedávno ohledně zavedení videa do fotbalu konalo veřejné slyšení dokonce na půdě Senátu Parlamentu ČR.

Ovšem to je hudba vzdálenější budoucnosti. Zavést atraktivnější systém, třeba rozdělit ligu po polovině na dvě části, bojující oddělené o titul a záchranu, není tak těžké. Ostatně hokejisté dobře vědí, kolik lidí jim do hledišť naženou derby Sparty se Slavií, k nimž dojde minimálně čtyřikrát v sezoně, pokud se tedy tyto celky ještě navíc neutkají v ještě atraktivnějším play off.

Pomůže rozhýbat stojaté vody diktát peněz?


Diktát peněz by konečně měl hrát svou roli i v českém fotbale. V Anglii, Španělsku či Německu, kde jsou vyprodané stadiony i se stávajícím systémem (i když třeba v Anglii i v Německu se play off, alespoň o záchranu, rovněž hrají), ne třeba nic měnit. Ovšem pokud v Česku chodí na fotbal v průměru upocených pět tisíc diváků (a to ještě zkreslují zmíněná derby a utkání v Plzni), je třeba urychleně něco změnit.

Osobně bych se nebál zavést po Berbrově vzoru zrušení remíz a po každém nerozhodném utkání rozhodnout o dělbě třetího bodu následným penaltovým rozstřelem, jak je zvykem ve všech soutěžích na Plzeňsku. Hokejoví diváci tahle dramata milují. V plzeňském regionu se novinka rovněž rychle ujala.

Hušbauer: Everton? Oťukávaná

A argument, že není akceptovatelná pro profesionální fotbal? Naopak? Kde jinde má platit heslo „Show must go on“, než ve fotbalovém byznysu?!

Ostatně, i matematici by vám asi řekli, že ve fotbale jde o matematický nesmysl, když se jeden ze tří bodů, o které se hraje při tříbodovém systému od sezony 1994/1995, se v případě remízy ztrácí kdesi ve vzduchoprázdnu. Takhle by jako v ledním hokeji či na Plzeňsku obdržel vítěz penaltového rozstřelu po remíze dva body, poražený jeden.

To by se ale v zatuchle konzervativním fotbalovém světe muselo najít víc kreativních lidí, kterým jde o zatraktivnění téhle hry nejen pro věrné (často rovněž konzervativní) skalní fandy, ale i pro širší divácké masy. Jediné, co k tomu může zatuchlé kruhy rozhýbat, jsou peníze, resp. jejich citelný nedostatek. A o ty právě jde i v případě nového lepšího kontraktu ohledně televizních práv na Gambrinus ligu.

Mám ovšem obavu, že s českým ligovým fotbalem beze jakýchkoli systémových změn to na placeném kanálu dopadne jako před lety. Neúspěchem.

Pavel Procházka, šéfredaktor magazínu HATTRICK

Mohlo by zajímat:


Petržela chce od Sparty kvalitnější hráče než ze 2. či 3. ligy


Sparta – Slavia do každého sportu, potvrdil futsal! Jak a proč chtěl prezident Zeman zmlátit fandy!